Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Eylül '14

 
Kategori
Gezi - Tatil
 

10 maddeyle en iyi Fethiye tatili

10 maddeyle en iyi Fethiye tatili
 

Yaz bitti bitiyor derken, güneye inip deniz kum güneş üçlüsünden sonuna kadar faydalanma hayalleri kurduğumuz günlerden herkese merhaba! Günler kısalıyor, bu senenin son yaz tatillerini yapıyoruz diye üzülüyorsanız çözümü var, merak etmeyin. Önümüzdeki sonbahar aylarında hala denize girilebilecek güzide plajları olan Fethiye yardımımıza koşmaya hazır. Olur da kaçamak yaptınız, yolunuz o taraflara düştü… Buyurunuz karşınızda Fethiye’ye gitmişken yapılması şart 10 madde.

1. HELP’in kokteyllerinden dene

image

HELP Ölüdeniz’de Belcekız plajına paralel uzanan mekanlardan biri. Ve hatta bence o mekanlardan en iyisi. Brad Pitt’ten Uma Thurman’a her sandalyenin bir Hollywood yıldızının adının yer aldığı kendine özgü mobilyaları ve mimarisi, ilginç kokteylleri, haftanın belirli günleri Bob Marley tadında takılan müzik grubuyla tatilinize renk katacak bir mekan olduğu kesin. Ana yemeklerden şarap sosu ve hardallı patates püresiyle servis edilen bifteğini tavsiye edebilirim.

2. Camialtı Hacı Bey dondurmacısına uğramadan dönme

image

Bu adamlar hayatımda yediğim en güzel dondurmayı yapıyor desem yalan olmaz. Fethiye’nin içinde salaş, genellikle civarda yaşayanların bildiği mini bir dükkan burası. Dondurmalar gerçek meyveden yapılıyor, dolayısıyla malzemenin lezzeti ve kalitesi ortaya çıkan ürüne de yansıyor. Görüntünün salaşlığına bakmayın, mutlaka deneyin.

3. Kayaköy’de kahvaltı et

image

 

Kayaköy, Fethiye’ye 15-20 dakika uzaklıkta terkedilmiş bir Rum Köyü. Mübadele yıllarından kalma evler, hayalet şehir kıvamında hala yerli yerinde duruyor. Bu evleri gezdikten sonra soluklanmak isterseniz, tepedeki köyün eteklerine kurulmuş, çok güzel sac böreği ve kahvaltı yapan Poseidon’a gidebilirsiniz. Duyduğuma göre, bu sene geceleri canlı müzik eşliğinde partiler de organize etmeye başlamışlar burada.

4. Belcekız Plajı’nda yüz

Ölüdeniz’in kalabalık plajı yerine, Belcekız’ın nispeten daha sakin ve masmavi sularında yüzmenizi tavsiye ederim.image

5. Sahil Lokantası’nda akşam yemeği ye

image

Esnaf lokantası yemekleri seviyorsanız, bir akşamınızı muhakkak Fethiye’deki Sahil Lokantası’nda geçirin. Özellikle tuzlama ve işkembe çorbası sevenlere önerilir.

6. Chakra Beach’te konakla

image

Kabak Koyu’nda yeni bir işletme Chakra Beach. Bungalowda konaklamayı eziyetten çıkartıp lükse dönüştürmüş bir atmosfere sahip. Lüks derken, tatil köyü beklentiniz olmasın tabii. Kabak Koyu’nun salaş ruhuna çok iyi uyum sağlamış ahşap dekorasyonu, yatağınızdan bakarken gökyüzünü seyretmeniz için açılmış tavan penceresi doğayı yeterince kucaklıyor. Yani kendinizi şehirden soyutlama isteği, terapi, arınma, huzur bulma gibi arayışlar içindeyseniz burası doğru adres. Daha fazlası için tık tık. 

7. Tarzan Koyu’nda eğlen

image

Fethiye limanından kalkan tekne turlarıyla rahatlıkla ulaşabilirsiniz Tarzan Koyu’na. Fethiye’nin genelinde olduğu gibi, burası da mavi ve yeşili çok güzel harmanlayan bir koy. Ama burayı diğerlerinden ayıran bir özellik, tam denizin üstüne uzanan bir ağaca uzun bir halat bağlanmış olması. Tarzancılık oynamak isteyenler önce taşlara tırmanıp sonra kendilerini bu iple denize atıyor. Ben de biraz korkmakla beraber yapmayı denedim. Tatilde biraz eğlence arayanlara önerebilirim.

8. Kelebekler Vadisi’nde takılimage

Fethiye’nin meşhur koylarından biri de bildiğiniz gibi Kelebekler Vadisi. Oraya kadar gitmişken kelebekleri görmeden dönmek olmaz. Vadide bir şelale var, kelebekler de bu alanda oluyor genellikle. Yaz aylarında şelaleye tırmanmak pek anlamlı değil, çünkü o mevsimlerde su azaldığı için pek bir şey göremiyorsunuz. Yalnızca tepeden vadi manzarasını izlemek güzel. Bir de gitmişken, sahildeki mekanlarda mutlaka deniz mahsullü makarna yiyin. Taze tutulmuş kalamarın tadı hiçbir yerde yok!

9. Likya Yolu’nda kral mezarlarını gör

image

 

Yol boyunca karşınıza çıkacak bu mezarları gözden kaçırmak imkansız. Kayanın içine oyulmuş tarihi mezarlar, gece ışıklandırılınca daha da tüyler ürpertici oluyor. 

10. Köfteci İmadettin’e uğra

image

Son olarak mutlaka ama mutlaka Fethiye’nin meşhur babadan oğula köftecisine uğrayın. Burası da salaş ama efsane mekanlardan biri. Özellikle sokak köftesi tadını sevenler, kızarmış ekmek arasında salatayla servis edilen bu köfteyi sevecektir eminim.

Yazar: Gizem Telci @bohemisko

 
Toplam blog
: 21
: 269
Kayıt tarihi
: 09.09.14
 
 

Merhaba! Dijital pazarlama, seyahat, güzel yemek, farklı kültürler ve sıradışı keşiflerden oluşan..