Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ocak '20

 
Kategori
Astroloji
 

10 Ocak Yengeç Ay Tutulması!

10 OCAK 2020 YENGEÇ BURCUNDA AY TUTULMASI VE BURCUNUZ: SEZGİ VE GÜVENLİK ZAMANI
 
10 Ocak 2020, Saat: 22:21’de Yengeç burcunun 20. derecesinde bir Ay Tutulması gerçekleşecek. Tutulma haritasında Başak burcunun 13. derecesi yükselmekte ( = İstanbul, Ankara için 16 derece Başak). Ay Tutulması haritasında Yengeç’teki Ay’ın ve Kuzey Düğümün karşısında Oğlak’taki Güney Düğüm, Güneş, Merkür, Jüpiter, Satürn ve Plüton var. Enteresan bir zaman diliminin içerisindeyiz. Türkiye Astroloji haritası açısından kritik göstergeler mevcut oluyor bu görünüm altında. Özellikle başka ülkelerle olan ilişkiler, müttefiklerle olan ilişkiler ve güvenlik teması ön plana çıkıyor. 
 
Ay Tutulması nedir?
 
Bir Ay tutulmasında Dünya’nın gölgesi Ay’ın üzerine düşerek Ay’ı kısmen veya tamamen kapatır. Bu olay eski çağlardan bu yana insanların dikkatini çeken bir olaydır. Ay tutulmasında, tıpkı Güneş tutulmasında da olduğu gibi Güneş, Dünya ve Ay aynı hizaya gelirler. Eğer bu sıralamada Ay ortada yer alıyor ve Güneş’i kapatıyorsa buna Güneş tutulması, ortada Dünya yer alıyor ve Ay’ı perdeliyorsa buna Ay tutulması adı verilir.
Astronomlar Ay tutulmalarını 3’e ayırmışlardır. Bunlar Yarı Gölgeli Ay tutulması, Parçalı Ay tutulması ve Tam Ay tutulması şeklindedir. Parçalı dediğimiz tutulmalar, Dünya’nın oluşturduğu iki gölge alanından biri olan ve gölgenin dış tarafında yani yarı gölge kısmı ile iç karanlık gölge arasında gerçekleşen melez  tutulmalardır. Yarı gölge olan bölgeye penumbra tam gölge alana da umbra adı verilir. Örneğin bu tutulma koyu gölge dediğimiz iç alanda olsaydı bu tutulmaya umbra tarafta olan yani tam gölge içinde olan tutulma derdik ve bu da tam tutulma olurdu ve dünya’nın gölgesi Ay’ı tam olarak kapatırdı.
 
Genel Etkiler
 
Tutulma zamanları güçlü Dolunaylardır. Burada seçimler ve çekişmeler söz konusudur. Yengeç doğamızın daha duyarlı, hassas, güvenlik, yakınlık ve duygusal tarafı ile ilgili iken, Oğlak sorumluluklar, gerçekçilik, dayanıklılık, sabır, çalışma, disiplin, kariyer ve iş alanını ifade eder. Bu konular arasında çekişme ve zorlanmalar olabilir. 
 
Yengeç Ay tarafından yönetilir ve karşısında da Oğlak burcunu yöneten Satürn var. İki yönetici kendi burcunda karşı karşıya. Tabi ağır olan gezegenin ve aynı zamanda Oğlak’taki gezegen diziliminin ağırlığı daha fazla. Bu bakımdan zorlayıcı bir etki olabilecek diyebiliriz. Çünkü Yengeç’taki Ay tek başına bunlara karşı durmaya çalışacaktır. Yengeç’in alanı sezgiler, sağduyu, koruyuculuk ve güvenlik temaları ile ilgilidir. Sezgileri ve kendini korumayı ortadan kaldırmak, sorumluluktan ve düzenden kaçmak, fazla hassaslaşmak ya da tam tersi katılaşmak olumsuz çekişme etkileridir. Burada ortak hareket ettiğinde Yengeç Ay ile kendine yakınlık, beslenme, beden sağlığı söz konusuyken Oğlak’taki dizilimin etkisi de düzen ve disiplin yönündedir.  
 
Tutulmada hangi alanlardan etki alacağınızı daha iyi anlamak için en alt kısımdaki yükselen burcunuza göre Güneş’in ve Ay’ın hangi yaşam alanınıza geldiğini anlattığım kısmı gözden geçirebilirsiniz.  
 
Gezegen Hareketleri

Plüton

24 Nisandan beri retro harekette olan Plüton 2 Ekim itibarıyla Rx’ten slow (duraksama) hareketine geçti ve 4 Ekimde de S hareketi sonlanıp direkt hareketine döndü. Haritanızda hangi alana geliyorsa o alanda dönüşüm, yenilenme, tutkuların tazelenmesi söz konusu. Haritanızdaki ilgili ev alanında konsantrasyonunuz  ve mücadeleniz yüksek olacaktır. Bakış açınız daralıp kapılmamaya da dikkat etmeniz gerekmekte. 
 
Neptün

Balık burcunda ilerleyen Neptün, 21 Haziran ile 27 Kasım arasında Retro harekette oldu ve 18 dereceden 15 dereceye geriledi. Şimdi ileri harekette yoluna devam ediyor. Hayaller, yaratıcılık, idealizm bakımından yeni bir safha söz konusu.

Uranüs

Boğa burcundaki Uranüs, 12 Ağustos 2019 ile 1 ocak 2020 arasında 2 derece Boğa’ya kadar geri harekette olacak ve yılı tamamladı. 11 Ocak’ta ileri harekete geçiyor ve bu tarihle birlikte geleceğe dönük yeni safha başlıyor. Yer değiştirmeler ve bağımsızlık teması özellikle sabit burçlar olan Boğa, Aslan, Akrep ve Kova için daha çok söz konusu. Haritasında sabit burçları baskın olanların hayatlarında değişiklikler olacak. 

Satürn

17 Eylül itibarıyla retro hareketten dönen Oğlak burcundaki Satürn, iş-güç, sorumluluk, sınırlanmalar, kısıtlanmalar, bir takım yükler ve bunları düzenlemeniz açısından yeni bir dönemi ifade ediyor. 2 Aralık itibarı ile Jüpiter’in de Oğlak burcuna girmesi ile birlikte şimdi bazı sınırlandıran konularda açılmalar gerçekleşecektir. Çalışma hayatındaki düzenlemeler herkes için önem taşıyor.
 
Jüpiter
 
Jüpiter 2 Aralık 2019 itibarı ile Oğlak burcuna geçti. Toprak grupları için önemli bir döngü içine girilmiş oldu. Oğlak burçları için 12 yıllık döngü zamanı geldi ve açılım yapabilecekleri bir zamanın içindeler.
 
2 Aralık’ta Oğlak burcuna giren Jüpiter aynı zamanda Oğlak’taki Satürn, Plüton ve Güney Düğümün yanına doğru geliyor. Sorumluluk, düzen, iş, profesyonellik ile ilgili temalar daha çok ön plana çıkarken, önceki süreçlerde yapılan bir takım çalışmaların sonuçları da kendini göstermeye başlayacaktır.
 
Mars
 
Mars 3 Ocak 2020 itibarı ile Yay burcuna girdi. Keşif ve girişim zamanı. Özgürlük ve deneyime açıklık geliştirici olacaktır fakat bu dönemde daha fazla risk almak söz konusu olabilir. Eğitim, yurtdışı, yolculuklar, öğretiler, felsefeler, inanç konuları ön plana çıkabilir. 
 
Özellikle Ateş elementi burçlar olan Koç, Aslan ve Yay için olumlu bir dönem. Daha mücadeleci ve kontrollü olabilirler. Olaylar karşısında ağırlıklarını koyabilecekleri bir zaman dilimi olacak. 
 
Venüs
 
13 Ocak - 7 Şubat arasında Venüs Balık burcunda ilerliyor olacak. Haritasında Su elementi burçlar Yengeç, Akrep, Balık olanlar için daha çok etkilenecekleri bir zaman. İlişkilerde bağımlılık teması, idealler, yanılgılar, arayışlar ve gizli temalar söz konusu. 
 
Merkür
 
29 Aralık’ta Oğlak burcuna geçen Merkür burada 16 Ocak’a kadar kalacak ve ardından da Kova burcuna geçecek ve buradaki yolculuğu da 3 Şubat’a kadar sürecek. Oğlak sürecinde iş, çalışma, düzenleme, disiplin, gerçekçilik teması hakimken, Kova ile daha çok yeni ve farklı bağlantılar gündeme geliyor. Kova’dayken farklı bakış açılarına açıklık, yeni buluşlar ve farkındalıklar söz konusuyken aynı zamanda sosyal bağlantılar ve yer değiştirmeler söz konusu.  
 
İlişkiler ve Kısmetler 
 
Merkür Oğlak konumu da daha çok çevre ile ilgili düzen ve disipline odaklanılabileceğini gösteriyor. Bu zaman diliminde iş konuları ile ilgili olarak daha programlı hareket edebilirsiniz. 
 
Bununla birlikte genel görünümde Oğlak stelyumu (gezegenlerin burçta toplanması) ve karşısındaki Ay Yengeç konumu daha kurallara bağlılık, evcimenlik, resmi ilişkiler, duygusal ilişkiler, geleneksel ilişkiler gibi durumları ifade etse de Venüs - Mars konumlarının gösterdiği zamanlama bundan çok farklı seyretmekte.
 
Yay burcunda ilerlemesine başlayan Mars ve Kova burcunun sonlarındaki Venüs bir arada ikisi de ateş ve hava elementleri için daha uygun bir zamanlamayı gösteriyor. Daha bağımsız, dışa, dönük girişken, sosyal, farklı keşifler içinde olunabilecek, spontan, sürpriz, yer değiştirmeli durumları ifade ediyor. Kısmetlerinizi artırmak için her zaman yaptığınız rutinin dışındaki seçenekleri değerlendirebilirsiniz. 
 
13 Ocak tarihinde Balık burcuna geçecek Venüs ile işler biraz karışacak. Ateş ve Su bir arada olan bu ilişki zamanlamasında bir taraftan bağlılık, idealler, beklentiler, bağımlılıklar varken diğer taraftan bağımsız arayışlar olabilecek. Kısmetleri getirmek açısından bu ikili daha sezgisel ve yaratıcı olunabilecek bir zamanı gösteriyor. Kendine güvenerek yapılan girişimler ve bununla birleşik esneklik ve akışkanlık fayda sağlayacaktır.  
 
Türkiye Astroloji Haritası 
 
Yengeç Ay Tutulması Türkiye Astroloji haritasının Yükselen burç konumuna geliyor. Oğlakta’ki stelyum ise 7. Eve gelmekte. Bu bakımdan Türkiye’nin müttefik ve ilişkide olduğu ülkelerle ilgili bir hayli yoğun ve aynı zamanda zorlanabileceği bir dönem söz konusu. Birinci elden yapılan hareketlerde Yengeç tarafında yani duygusal, hislerle hareket eden ve tepkisel olunmaması gerekiyor. Yengeç ve Ay ile ifade edilen halkın zorlnabileceği bir dönem. Zira daha ağır gezegen ve yönetici olduğu burçta harkeet eden Satürn Ay Yengeç konumunun karşısında diğer Oğlaktaki gezegnler ve güney düğümle birlikte bir hayli ağır bsan ve zorlayıcı konumda. 
 
Türkiye haritasında 6. Evde ilerleyen Mars Yay konumu ise haritadaki Ay İkizler konumunun karşısında geliyor. Her zaman belirttiğim gibi bu Yay’daki ve 6. Evdeki zamanlar bizim uluslar arası, sınır dışına uzanan askeri hareketlerimizle ilgili olayları da ifade ediyor. Burada yine halkı zorlayıcı ve gizli tehlikelere (12. Ev ay ikizler konumu) de çanak açan durumlar söz konusu gözüküyor. İkizler – Yay aksı bilgi, eğitim, öğretilerin yanı sıra dini inançları ve fanatizm konularını da içine alır. Bu bakımdan ideolojik bakımdan da çekişmeli ve zorlayıcı tartışmaların olabileceği bir zamanlama görünüyor. 
 
Mars yay’ı dispoze eden 7. Evde bulunan Jüpiter Oğlak konumu politik sahada ve diplomatik ilişkilerde dikaktli olunması gereken hassas bir dönemi işaret ediyor. Diğer ülkelerle ilişkiler konusu ön plana çıkacak. Burada müttefiklerle ilgili nasıl bir tavır takınacağımız ve nasıl bir birlikte hareket yoluna gideceğimiz konusu bu süreçte kendini gösterecektir. Özellikle bu zamanda tetiklenecek olaylarda fikri ve ideolojik konularda çekişmeler ve karışıklıklar potansiyeli görülüyor.  
 
Danışmanlık, eğitim ve iletişim için astrologburakustun@gmail.com ‘a mail atabilir, 05357748816 no’lu telefondan arayabilir ve www.astrologburakustun.com adresinden de detaylı bilgilere erişebilirsiniz.
 
Video anlatımlarımı izlemek için Youtube kanalıma abone olabilirsiniz: https://www.youtube.com/channel/UCClGETMIseo-aESpoWWDPcg
 
ISAR CAP Danışman Astrolog
Burak Üstün
 
Yengeç burcundaki Ay Tutulması burcunuzu hangi alanlarda etkileyecek? (Esasen yükselen burcunuza göre okumalısınız fakat Güneş burcunuz (Öz burcunuz) da haritanızda baskın ve önemli bir konumdur ve açılanma olarak benzer etkileri ortaya çıkartabileceği için ona göre de inceleyip okuyabilirsiniz):

(Tutulma Ay Yengeç ve Güneş Oğlak konumları arasında)
 
Koç: Ay konumu: Ev, yuva, gayrimenkul ile ilgili faaliyetler, aile, ebeveynler, özel hayat ile ilgili konular. Kökler ve geçmiş ile ilgili konular, içsel, düşünsel, duygularla, yakın bağlarla ilgili konular.

Ay’ın karşısındaki Güneş konumu: Kariyer hayatı, siyasi ve politik duruş, toplum önündeki görünüm, tanınırlık ile ilgili konular, mesleki kimlik, toplum önündeki itibar, ebeveynler ile ilgili konular, işyeri/çalışılan firma ile ilgili konular.
 
Boğa: Ay konumu: İletişim, çevre ilişkileri, yakın bağlantılar, yolculuklar, komşular, kardeşler, alış-veriş/ticaret, yazılı-sözlü ifadeler, eğitim ile ilgili işler, basın-yayın, sosyal medya, internet.

Ay’ın karşısındaki Güneş konumu: Yurt dışı ya da uzun yolculuk, eğitim konuları, inançlar, düşünceler, doktrinler, hukuk alanı, akademik konular, yaşam felsefeniz, basın-yayın-medya, uluslararası / yabancılarla, uzakta olanlarla ilişkiler.
 
İkizler: Ay konumu: Maddi konular, alacaklar ve borçlar, harcamalar ve gelirler, üretim ve tüketim, yetenekler, beceriler, kısmetler, sahip olunan her türlü meta; para, eşya vb. , keyfiyet, lüks.

Ay’ın karşısındaki Güneş konumu: Kişisel ya da Ortak gelir-borç, başkalarından gelen faydalar, ortak değerler, maddi paylaşımlar, cinsellik, miras, vergi, kredi, araştırma, detektiflik, gizemli konular, muhasebe ve bankacılık gibi başkalarının paraları ile ilgili işler.
 
Yengeç: Ay konumu: Kendi eli ile girişilen, başlatılan işler, fiziksel faaliyetler, genel sağlık ile ilgili konular, motivasyon, dürtüsellik, atraksiyon gerektiren durumlar, baş bölgesi, gözler ve dikkat ile ilgili konular.
 
Ay’ın karşısındaki Güneş konumu: Ortaklaşa işler, anlaşmalar/ anlaşmazlıklar, sözleşmeler, mahkemeler, evlilik, ilişki, yakın partnerler/ arkadaşlar, dengelemeniz gereken durumlar, aynalayan kişiler.

Aslan: Ay konumu: Hizmet ve fedakarlık gerektiren işler, Dinlenme, çekilme, meditasyon faaliyetleri, rüya, vizyon, yaratıcılık, tasarım faaliyetleri, psikolojik sağlık, kayıp, çalıntı, hırsızlık, gizli düşmanlar, kontrolsüz davranışlar, gizli konular, skandallar. Ayaklar, metafizik, ruhsal konular, dilekler, dualar.

Ay’ın karşısındaki Güneş konumu: Çalışma ortamı, çalışma arkadaşları, evcil hayvanlar, yanınızda çalışanlar, temizlik, hijyen, sindirim sistemi, arınma, somut eylem, çalışma ve hizmet ile ilgili konular, teknik işler.

Başak: Ay konumu: Organizasyon, dernekler, cemiyet, arkadaş grubu, dost çevresi, sosyal ortamlar, kolektif yaratıcılık ile ilgili işler, grup faaliyetleri, kolektif toplumsal konular, bağımsızlık, bireysellik, özgürlük, hümanizm ile ilgili konular, sahne ile ilgili işler, sürpriz, spontan, yaratıcılık gerektiren işler, bilim ve teknoloji ve elektrik ile ilgili konular, yer değiştirmeler, mucitlik, ilgili konular.

Ay’ın karşısındaki Güneş konumu: Aşk hayatı, kendini gösterim, riziko edilen işler, spor faaliyetleri, sahne işleri, artistik işler, reklam ve vitrin faaliyetleri, çocuklar, oyun, sinema/tiyatro, eğlence/oyun dünyası, hobiler, şans oyunları, borsa.

Terazi: Ay konumu: Kariyer hayatı, siyasi ve politik duruş, toplum önündeki görünüm, tanınırlık ile ilgili konular, mesleki kimlik, toplum önündeki itibar, ebeveynler ile ilgili konular, işyeri/çalışılan firma ile ilgili konular.

Ay karşısındaki Güneş konumu: Ev, yuva, gayrimenkul ile ilgili faaliyetler, aile, ebeveynler, özel hayat ile ilgili konular. Kökler ve geçmiş ile ilgili konular, içsel, düşünsel, duygularla, yakın bağlarla ilgili konular.

Akrep: Ay konumu: Yurt dışı ya da uzun yolculuk, eğitim alanı, inançlar, düşünceler, yaşam felsefeniz, basın-yayın-medya, uluslararası / yabancılarla, uzaklarla ilişkiler.

Ay’ın karşısındaki Güneş konumu: İletişim, çevre ilişkileri, yakın bağlantılar, yolculuklar, komşular, kardeşler, alış-veriş/ticaret, yazılı-sözlü ifadeler, eğitim ile ilgili işler, basın-yayın, sosyal medya, internet.

Yay: Ay konumu: Kişisel ya da Ortak gelir-borç, başkalarından gelen faydalar, ortak değerler, maddi paylaşımlar, cinsellik, miras, vergi, kredi, araştırma, detektiflik, gizemli konular, muhasebe ve bankacılık gibi başkalarının paraları ile ilgili işler.

Ay’ın karşısındaki Güneş konumu: Maddi konular, alacaklar ve borçlar, harcamalar ve gelirler, üretim ve tüketim, yetenekler, beceriler, kısmetler, sahip olunan her türlü meta; para, eşya vb. , keyfiyet, lüks.

Oğlak: Ay konumu: Ortaklaşa işler, anlaşmalar/ anlaşmazlıklar, sözleşmeler, mahkemeler, evlilik, ilişki, yakın partnerler/ arkadaşlar, dengelemeniz gereken durumlar, aynalayan kişiler.

Ay’ın karşısındaki Güneş konumu: Kendi eli ile girişilen, başlatılan işler, fiziksel faaliyetler, genel sağlık ile ilgili konular, motivasyon, dürtüsellik, atraksiyon gerektiren durumlar, baş bölgesi, gözler ve dikkat ile ilgili konular.

Kova: Ay konumu: Çalışma ortamı, çalışma arkadaşları, evcil hayvanlar, yanınızda çalışanlar, temizlik, hijyen, sindirim sistemi, arınma, somut eylem, çalışma ve hizmet ile ilgili konular, teknik işler.

Ay’ın karşısındaki Güneş konumu: Hizmet ve fedakarlık gerektiren işler, Dinlenme, çekilme, meditasyon faaliyetleri, rüya, vizyon, yaratıcılık, tasarım faaliyetleri, psikolojik sağlık, kayıp, çalıntı, hırsızlık, gizli düşmanlar, kontrolsüz davranışlar, gizli konular, skandallar. Ayaklar, metafizik, ruhsal konular, dilekler, dualar.

Balık: Ay konumu: Aşk hayatı, kendini gösterim, riziko edilen işler, spor faaliyetleri, sahne işleri, artistik işler, reklam ve vitrin faaliyetleri, çocuklar, oyun, sinema/tiyatro, eğlence/oyun dünyası, hobiler, şans oyunları, borsa.

Ay’ın karşısındaki Güneş konumu: Organizasyon, dernekler, cemiyet, arkadaş grubu, dost çevresi, sosyal ortamlar, kolektif yaratıcılık ile ilgili işler, grup faaliyetleri, kolektif toplumsal konular, bağımsızlık, bireysellik, özgürlük, hümanizm ile ilgili konular, sahne ile ilgili işler, sürpriz, spontan, yaratıcılık gerektiren işler, bilim ve teknoloji ve elektrik ile ilgili konular, yer değiştirmeler, mucitlik, ilgili konular.
 
 
Toplam blog
: 130
: 1239
Kayıt tarihi
: 03.09.17
 
 

Astroloji alanında danışman, eğitimci ve araştırmacıdır. Aynı zamanda felsefe öğretmenidir. Klasi..