Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Temmuz '22

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
36
 

19. Bodrum Bale Festivali

XIX. ULUSLARARASI BODRUM BALE FESTİVALİ 6-19 AĞUSTOS TARİHLERİNDE SANATSEVERLERLE BULUŞACAK

Türkiye’nin gözde tatil beldesi olan Bodrum’da, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen, ülkemizin ilk ve tek bale festivali olan “Uluslararası Bodrum Bale Festivali” 19. Kez, dans ve bale etkinlikleri ile sanatseverlerin karşısına yine zengin bir program ile çıkıyor.

Bu yıl da Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği Sahnesi’nde yapılacak festivalde Devlet Opera ve Balesi müdürlüklerince, Dünya ve Türkiye prömiyerleri gerçekleştirilen ve seyirciden büyük beğeni alan eserlerin yanı sıra yabancı konuk topluluğun sahneleyeceği eserin de içinde bulunduğu yedi temsil sanatseverlerin beğenilerine sunulacak.

 

İLK ETKİNLİK 6 AĞUSTOS’TA CARMEN İLE BAŞLIYOR

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından, Bodrum

Belediyesi’nin de katkılarıyla 19. Uluslararası Bodrum Bale Festivali, 6 Ağustos Cumartesi akşamı saat 21.30’da tüm Dünya’da tanınan İspanyol Aida Gomez Dans Topluluğu’nun

Flamenko dans gösterisi olan “Carmen” ile başlayacak olan festivalde, müzikleri Jose Antonio Rodriguez tarafından düzenlenen, koreografisi Aida GOMEZ’e ait eserde, herkesin öyküsünü bildiği çingene kızı Carmen’i kendi yorumlarıyla sahneye taşıyacak olan Aida Gomez Dans Topluluğu Bodrum’da İspanya rüzgârı estirecek.

İspanya'da defalarca yılın dansçısı ödülünü alan, Flamenko dansının en büyük isimlerinden Aida Gomez Dans Topluluğu 'CARMEN' gösterileri ile 4. Bodrum Kaleiçi Etkinliklerine renk katacağı, Bizet'nin unutulmaz CARMEN müziklerinin gösteri için Jose Antonio Rodriguez tarafından özel bestelenmesi sonucu ortaya çıkan Flamenko eserleri, dans ve müzik severlere unutulmaz dakikalar yaşatacak olan seyircilerini bekliyor.

 

İKİNCİ ETKİNLİK ÇAYKOVSKİ/ROMEO VE JULIET BALESİ

Devlet Opera ve Balesi’nin önemli klasik bale eserlerinden biri olan “Romeo ve Jüliet” balesi Bodrum Kalesi Kuzey Hendeğinde 9-10 Ağustos (Salı-Çarşamba) akşamları saat 21.30’da seyirci ile buluşacak.

Romeo ve Jüliet’in aşkları bu defa ülkemizin ödüllü koreografları Volkan Ersoy ve Armağan

Davran tarafından sahneye taşınacak. Eser librettosu ve özgün koreografileriyle Antalya

Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek.

William Shakespeare’in aynı adlı eserinden hareketle, Çaykovski’nin çeşitli müziklerinden Tolga TAVİŞ tarafından, uvertürünün ve bazı bölümlerinin birleştirilerek derlenmesi üzerine kurgulanmıştır.

Eserde Romeo ve Jüliet öyküsünün aslına sadık kalınarak, Verona’nın iki ünlü ailesi

Montague’ler ve Capulet’ler yıllardır birbirinin amansız düşmanıdır. Montague’lerden Romeo, Capulet’lerden Juliet’i görür ve iki genç birbirlerine çılgınca âşık olurlar. Bir rahibin yardımıyla gizlice nikahlanırlar. Ancak iki aile arasındaki “kan davası” sürmektedir. Romeo, Juliet’in kuzenini öldürür ve prens tarafından Verona’dan uzaklaştırılır. Juliet, ailesi tarafından bir başkası ile evlendirilecek iken uyuşturucu ilaç alarak ölmüş taklidi yapacaktır. Amacı Romeo gelene kadar ölü görünmek, sonra da onunla kaçmaktır. Ancak “Verona Aşıkları”nı acı ve mutsuzluk beklemektedir.

Dekor tasarımı Çağda Çitkaya, kostüm tasarımı Sevtaç Demirer imzası taşıyan eserde

Antalya Devlet Opera ve balesi sanatçılarından Iaroslava Volkova ve Müge Öğüt “Jüliet” rolünü, Tolga Burçak ve Artur İvanov ise “Romeo” rolünü dönüşümlü olarak canlandıracak.

Koreografi ve Libretto: Volkan ERSOY, Armağan DAVRAN, Dekor Tasarım: Çağda ÇİTKAYA, Kostüm Tasarım: Sevtaç DEMİRER, Işık Tasarım: Fuat GÖK ve Projeksiyon: Ahmet ŞEREN tarafından gerçekleştirildi.

 

 

GECE-BACH ALLA TURCA

Festival takvimi 13 Ağustos Cumartesi’yi gösterdiğinde saat 21.30’da sanatseverler aynı akşamda bir bale bir de modern dans gösterisi izleme fırsatını bulacaklar. İzmir Devlet Opera ve Balesi tarafından birer perdelik sahnelenecek “Gece” ve Bach Alla Turca” eserlerinde İzmir Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından Sülün Duyulur, Doruk Demirdirek, Aslı Çilek, Selahattin Erkan, Burcu Olguner, Dolun Doyran, Çisil Bozcaada, Çağın H.Özideş ve Sertan Yetkinoğlu sahnede olacak.

İlk perdede yer alacak “Gece” adlı eserin müzikleri Max Richter ve Ólafur Arnalds’a,

koreografisi Ricardo Fernando’ya, dekor tasarımı Kaan Güreşci’ye, kostüm tasarımı Sevtaç

Demirer’e, Işık Tasarımı Serkan Şentürk’e ait.

İnsanların birbirleriyle karşılaşmaları sonucu ortaya çıkan aşk, nefret, şüphe, güven ve yalnızlık gibi hisler “Gece”de balenin zarafetiyle sahneye aktarılacak.

 

İkinci perdede müzikleri Anjelika Akbar’a, koreografisi Mehmet Balkan’a, sahne uyarlaması

Lale Balkan’a, librettosu Junko Hikasa’ya, dekor tasarımı Tayfun Çebi’ye, kostüm tasarımı

Gazal Erten’e ait “Bach Alla Turca” sahnede olacak.

Anjelika Akbar’ın Bach’ın müziğini piyano ve oryantal perküsyonlarla bir araya getirerek Bach AL’Orientale’de yaptığı düzenlemeler ile Mehmet Balkan’ın Bach’dan ve Bach A

L’Orientale’den ilham alarak oluşturduğu koreografiden sahneye taşınıyor. Bach Alla Turca,

Kadın-erkek ilişkilerinin soyut formda ve dansla anlatıldığı bir modern dans niteliğini taşıyor.

 

HAMLET MERSİN DOB ETKİNLİĞİ

Festival programı kapsamında Devlet Opera ve Balesi prodüksiyonu olan “Hamlet” 16

Ağustos Salı saat 21.30’da Bodrum Kalesi Kuzey Hendeğinde izlenebilecek.

William Shakespeare’in ölümsüz eserlerinden olan Hamlet tragedyası aynı adla iki perde olarak baleye uyarlandı. Revaz Gabichvadze’nin müziği, Nugzar ve Medeia Magalashvili

koreografisi, Savaş Camgöz sahne tasarımı ve Sevtaç Demirer kostüm tasarımı ile Mersin

Devlet Opera ve Balesi tarafından sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Eseri sahneye koyan Serbülent BİÇER, Ender ÜÇDEMIR, Ayşe Özlem ŞENORMANLILAR,

Işık Tasarım: Tarı DENİZ.

 

Kralın ani ölümü bütün ülkeyi yasa boğar. Hamlet ve annesi Gertrude, kralın cenaze törenine katılırlar. Kralın ölümünden fazla zaman geçmeden Gertrude kralın kardeşi Claudius’la evlenir. Gece yarısı Hamlet, kendisi ile baş başa kaldığında birdenbire karşısında babasının hayaleti belirir. Babası Hamlet’e, kardeşi ve karısının ihanetine kurban gittiğini söyler. Hamlet’in, Cladius, Gertrude ve Ophelia üçgeniyle yüzleşme zamanı gelmiştir.

 

Mersin Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından Burak Serkan Cebeci ve Y. Ozan Demirbaş

“Hamlet”, Tugay Ak “Claudius”, Niyazi Cingöz “Laertes”, Tutku B. Tümen ve Yukiko Ito

“Ophelia”, Özlem Şenormanlılar ve Risa Ochiai “Gertrude”, Görkem Cengiz “Polonius”, Tolga Ergen “Mezarcı” ve Miray Boyacıoğlu “Hayalet Baba” rollerini canlandıracaklar.

 

İDOB/MDTist GÜLDESTAN İLE BODRUM KALESİ’NDE

Kuruculuğunu Beyhan Murphy’in yapmış olduğu ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin genç ve dinamik grubu Modern Dans Topluluğu İstanbul (MDTist)’in “Güldestan” eseri ile festivalin kapanışı yapılacak.

Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği’nde 19 Ağustos Cuma akşamı saat 21.30’da sahnelenecek olan Güldestan modern dans eseri olarak Türkiye’nin hem çağdaş hem de geleneksel kültürünü yansıtan, modern ve klasik olanı birleştiren özellikleriyle dikkat çekiyor.

Koreograf, eğitmen ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğunun (MDTist) kurucusu Beyhan Murphy’nin 2004’te Mercan Dede ile beraber yaptığı, o günden bugüne, çok büyük başarılarla Mersin, Antalya, Samsun, İzmir ve İstanbul olmak üzere beş Devlet Opera ve Balesi tarafından yerleşik sahnelerinde ve Hollanda, Çin, Almanya, Makedonya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Bosna-Hersek, Cezayir, Fransa ve Arnavutluk’ta sahnelenen  Güldestan” büyük beğeni toplamıştır.

Eserin libretto ve koreografisi Beyhan Murphy’e, müzikleri ve müzik yönetmenliği Mercan

Dede’ye, sahne tasarımı Işın Mumcu’ya, kostüm tasarımı İsmail Dede ve Ayşegül Alev’e, orijinal ışık tasarımı Michael Odam’a, ışık adaptasyon Beyhan Murphy, Şener Akyamaner, Taner Aydin’a, fotoğraflar Ara Güler’e, metin Orhan Pamuk ve Evliya Çelebi’ye, metin okumaları Halit Ergenç’e ait.

Kayıttan icra edilen dans bölümlerinin aralarına yerleştirilmiş canlı orkestra ile icra edilen müzik parçalarından oluşan bir bütündür. Bir göç yolundan şehirdeki kafeye, çağdaş yazar Orhan Pamuk’un eserlerinden 18. yy’da Evliya Çelebi’ye, modern insanın içsel yolculuklarından semaya, Osmanlı zamanlarından modern İstanbul’a ve nihayetinde de GÜL’e varan bir yolculuğun anlatıldığı eser; kullanılan elektronik müzik ve sufi gelenekleriyle, geçmiş ve geleceği birleştirme özelliği taşıyor.

 

Türkiye’nin ilk ve tek bale festivali olan ve Bodrum Kale İçi Kuzey Hendeği’nde gerçekleştirilecek olan, on dokuzuncusunu idrak edeceğimiz bu anlamlı festivalde tüm katılımcı yerli, yabancı sanatçı, teknik ekibe başarılar diler, izleyici olarak katılacak seyircilere de keyifle izleyecekleri saatler diliyorum.

 

 

İSMAİL HAKKI AKSU

 

Sanatseverler “19. Uluslararası Bodrum Bale Festivali” etkinlikleri için www.biletinial.com ve

www.operabale.gov.tr adreslerinden biletlerini alabilirler.

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 137
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 106
Kayıt tarihi
: 13.09.11
 
 

Ressam, dekoratör, araştımacı yazar. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster