Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ocak '15

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
598
 

2 milyon Suriyeli sığınmacı,Türkiye' yi işgal etti

2 milyon Suriyeli sığınmacı,Türkiye' yi işgal etti
 

Suriyeli mülteciler sokakta yaşıyor, İstanbul'da dilencilik yapıyorlar


Suriyeli 2 milyon sığınmacı, Türkiye’yi  işgal etti.

2 milyon sığınmacıTürkiye’yi nasıl işgal eder, diyenler olacaktır. Sokağa çıkınca nasıl işgal edildiğini göreceklerdir. Ankara’da sokağa çıkamıyorum. Adım başına Suriyeli bir mülteci, kucağında küçük bir çocuk, dileniyor. Acıyorsunuz, moraliniz bozuluyor da bizim dilencimiz sanki azdı da dilenci ithal ettik. Yetkililer çağırıyor, onlar da geliyor. Ne yapsınlar, diyeceksiniz. Sorumlusu, bu ülkede yaşayanlar mı? Dağdaki geldi, bağdakini kovuyor. Hatay’dakiler bura bizim diyorlarmış? Suriye,”Arap Baharı”ndan (Nasıl baharsa?) önce de Hatay bizimdir, diyordu; ama Hatay’a girmeye cesaret edemiyordu. Arap Baharı’ndan sonra sınırlar kevgire dönünce savaştan kaçanlar, soluğu Hatay’da, Urfa’da, Antep’te aldı. Kobani’ den kaçan Kürtler de Suruç’ta.

Türkiye’nin 2  000 000’dan fazla Suriyeli mülteciye sağladığı insanî yardım ve bu insanları besleyip barındırmak için,”Bugüne kadar Türkiye 4,5 milyar dolardan fazla bir imkânı yanı başımızdaki yangından kaçan kardeşlerimiz için seferber ettik” diye konuştu BakanŞimşek.(25.10.2014,Sözcü)

Gaziler Haftası’nda bir araya gelen gazi ve şehit ailelerinin yürek burkan tablosu acı gerçeği bir kez daha ortaya çıkardı. Çünkü Muharip Gazilere ödenen maaş sadece 360 TL. AKP’nin kucak açtığı Suriyeli mültecilere ise ayda 400 dolar yardım maaşı ödeniyor. Gezi parkında görevli polislere 24 maaş ikramiye veren iktidar, Kıbrıs, Kore ve Güneydoğu gazilerini rafa kaldırdı. Çünkü birçok gazinin özlük hakları bile yok. Terörle mücadelenin isimsiz kahramanları Güneydoğu gazilerinin canını düşmanın kurşunu değil, Devletin vefasızlığı ve vurdumduymazlığı daha çok acıtıyor.

Memura, memur emeklisine 2015 yılı için 3+3 –enflasyonun altında-zam öneren iktidar, Suriyeli mülteciye, ayda 400 dolar veriyor.

Her türlü sağlık, barınma, eğitim ve sosyal imkânın bulunduğu kamplarda 30 bin kişilik boş yer olmasına rağmen 10 bin Suriyeli, sokakta yaşıyor.

Kamplarda kalmayanlar; Hatay’ın, Urfa’nın, Gaziantep’in, Ankara ’ın, İstanbul’un, Adana’nın, Mersin’in, Antalya’nın, Malatya’nın… Kısaca Tüm Türkiye’nin sokaklarında. Çoğunlukla genç bayanlar kucaklarında çocukları. Kimi kez de yanlarında erkekleri, çocuklarıyla sokaklarda dileniyorlar.

Yeni Şafak'ın haberine göre, dışarıdaki Suriyelileri her türlü sağlık, eğitim ve sosyal imkânın bulunabileceği kamplarda kalmama sebebi, dışarıdaki hayatın adeta bir 'Fırsatlar dünyası' olması. Bu fırsatları değerlendirerek daha iyi bir yaşam sürmek ise en büyük arzuları. İş buldukları ve düzen kurdukları takdirde Türkiye'de kalmayı dahi düşünen Suriyelilerin birçoğu bu amaç doğrultusunda çok kötü şartlar altında yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor.

Ülkemizde gündelikli olarak çalışanların işlerini de-daha ucuza iş yaparak-ellerinden alıyorlar.Bu durum, Suriyeli mültecilerle Türk vatandaşları arasında kavgalara, yaralanmalara,ölümlere neden oluyorlar.

Şanlıurfa'da yerli halkla Suriyeli mültecilere arasında çıkan taşlı, sopalı kavgada yaklaşık 20 kişi yaralandı.(Güncel, Şanlıurfa 17.10 2013)

İddiaya göre, alışveriş yapmak üzere bakkala giden Suriyeli bir mülteci, birçok eşyanın kendilerine yüksek fiyata satıldığını ileri sürerek bakkal ile tartıştı. Tartışmanın büyümesi üzerine çok sayıda Suriyeli mülteci, bakkalın önüne geldi. Olayı gören çevredeki esnaf, 2 tarafı ayırmaya çalıştı. Suriyeli mültecilerin esnafa bıçak çekmesi üzerine esnaf ile Suriyeliler arasında taşlı, sopalı, bıçaklı kavga çıktı. Çıkan olaylarda çok sayıda kişi yaralandı.

11 Haz 2014 - Kilis'te, Suriye uyruklu kişiler ile kent sakinleri arasında çıkan kavgada 2 kişi yaralandı. (www.cnnturk.com)

Mülteci kampları dışında Türkiye’nin çeşitli yerlerine yerleştirilen Suriyeliler ’in Türk vatandaşlığına geçirildiği konuşuldu.  Suriyeliler ’in Türk vatandaşlığına geçip geçmeyeceği tartışılırken, Türkiye’ye gelen bazı Suriyeliler ’e nüfus cüzdanı verildiği belgesiyle ortaya çıktı.

Sözcü gazetesinden Cengiz Aldemir ’in haberine göre Türk hükümetinin geçici kimlik belgesi verdiği Suriyeli sığınmacılara artık nüfus cüzdanı da veriliyor. Türkiye cumhuriyeti vatandaşı kimliğini taşıyan Suriyelilerin sayısı henüz belli değil. Nüfus cüzdanları ikamet ettikleri illerden değil farklı illerden çıkartılıyor. Veriliş sebebi ise “kayıp” olarak gösteriliyor.

CHP Hatay milletvekili Mehmet Ali Edipoğlu, nüfus cüzdanı verildiği iddialarını belgesiyle destekledi. (Odatv)

Sonuç

İktidar ülkesi için şehit olanların eşlerinden, gazisinden, öğretmeninden, memurundan, emeklisinden, işçisinden… Kısaca kendi vatandaşından esirgediği olanakları, Suriye’den mülteci olarak gelenlere sunuyor. Onlara, vatandaşlık kimliği de vererek seçimlerde oy almayı planlıyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hocam, sadece Ankara mı? Geçen hafta İstanbuldan geldim, orası da aynı, inanılır gibi değil, suriyeli çocuklar otomobillerin arasında büyük ana yollarda cirit atıp para topluyorlar. Yürek parçalanıyor, altlarında yok, üstlerinde yok, bunca insana sınır açmak ne kadar doğru! Bizlerde onca yardıma muhtaç fakirler var iken! Peki bizimkilerin suçu ne, bunca hırsızlık, kapkaç yapan çocuklarımız var, ya ekmek çalanlar, unutmadan, namusu ayak altına alıp da fuhşa yönelik evli kadınlarımız! Bunların suçu ne, hiç kimse yavrusunu beslemek adına böyle bir pisliğe saplanmaz, yazık diyorum. Unutmadan; İstanbulda kısırlaştırılmamış binlerce kedi köpek var, 2 Ay kuru mamalarla çevremizde ki kedileri besledik ama, bu sadece denizde ki bir avuç kum misaliydi. Konu belki alakasız bir yere ulaştı ama, insanlarımıza yetişe bilinmiyorken, hasırın altına sokak hayvanlarımızı yığmışız hocam :( Allah yardımcıları olsun, onların dahi üzerimizde hakları varken. Selam ve saygılarımla, iyi akşamlar dilerim..

gülsen tunçkal 
 19.01.2015 19:41
Cevap :
Gülsen Hanım,yorumunuzdan ezilen yoksul,kimsesiz insanlara;sokak hayvanlara ne denli duyarlı olduğunuz anlaşılıyor.Kuşkusuz,Suriye'den gelenler de insandır;ama biz ülkemizdeki yoksullara yetişemiyoruz.Zengin bir ülke değiliz."Kapıları açtık",gelin,demenin anlamı ne?Politik bir tavır mıdır,yoksa Suriyelileri kendi insanımızdan çok mu seviyoruz? Anlaşılan bir Arap hayranlığımız var.Osmanlı da Araplara "Kavm-i Necib"diyordu.Sanki Araplardan başka soylu yok...İlgi ve katkılarınız için teşekkür eder;selam ve saygılarımı iletirim.  21.01.2015 16:42
 

Parti programı ülke dış politikası olunca, "ulus devlet" önceliği yerine "bölgesel Sünni İslam dayanışması" ön plana çıkınca maalesef bu türden işgal ve istilalarda ön plana çıkıyor! Batı, emperyalist bir anlamda "Türkiye, sadece Türklere bırakılamayacak kadar önemli bir coğrafya!" demişti bir zamanlar (M. Ali Birand aracılığıyla)... Şimdilerde ise bu söylemin Doğulu ve dini versiyonuyla karşı karşıyayız galiba! O yüzden içimize başka milletler, ırklar dolduruldukça doldurulmakta... Bu durum bir yandan da "Küçük Osmanlı hayallerinin" harlı alevini daha da bir tutuşturmakta... Tanrı sonumuzu hayırlı kılsın! Derin saygı ve selamlarımla...

Ersin Kabaoglu 
 19.01.2015 18:00
Cevap :
Doğru diyorsunuz,artık iktidarın olaylara Sünni İslami açıdan baktığı,bölgedeki bu gruplarla işbirliğinde olduğu açık.Diğer yandan Batı'nın Türkiye üzerindeki amaçlarını gerçekleştirmek istemeleri dün de vardı,bugün de var.Yıllarca önce, Türkiye yanlış dış politika izlerse Orta Doğu bataklığına saplanır,demiştim.Yetkililer,ulus sözcüğünü ağızlarına almıyorlar.Onlara göre "ulus"sözcüğü, Atatürk'ü,Türkiye Cumhuriyetini çağrıştırıyor.Yeni Türkiye'de ;eyaletler olacak.Türkiye de federe bir devlet olacak.Ersin Bey kardeşim, bunun planlaması,Sevr Antlaşması'na dayanıyor.Ülkeyi yönetenler,ya tarih bilmiyor ya da bilmemezlikten geliyor.Ülkeyi,ulusal bilinç esenliğe çıkarır.Selam,sevgi ve saygılarımı iletir;esenlikler dilerim.  20.01.2015 0:47
 

"İnsani Yardım" tarifini çoktan aştı yapılanlar! Biz İslam aleminin en zengin ülkesi miyiz, refah içinde mi yaşıyoruz? 400 dolar aylık kimin cebinden çıkıyor? Kime neyi ispat etme çabasındayız anlayamıyorum! O kadar kişi bir daha geri döner mi? Bu ülkeye tek gün hizmet etmeden vatandaş da olurlar, maaş da alırlar! Bizim işçimiz, emeklimiz sürünsün! Sabır ve selametle.

Ata Kemal Şahin 
 19.01.2015 14:42
Cevap :
Ata Kemal Bey,çeşitli kuruluşlar -özellikle de dinî amaçlılar-din kardeşimiz,sevaptır,diye yardım topluyorlar.Bu ülke Suriyelileri ne zamana değin besleyecek belli değil.Ülkenin sırtında kambur.Dediğin gibi üretmeden tüketen,bu ülke için en küçük katkıda bulunmamış insanlar.Katkıların için teşekkür eder; selam ve saygılarımı iletirim.  19.01.2015 16:20
 

Kötü bir manzara...Biz fakirlerimizi doyuramıyoruz. Bu işin sonunu pek iyi görmüyorum..Görüşlerinize katılmamak olası değildir...

Abdülkadir Güler 
 19.01.2015 10:48
Cevap :
İlginize teşekkür ederim Abdülkadir Bey.Selam ve sevgilerimle.  19.01.2015 12:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 389
Toplam yorum
: 1301
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 2454
Kayıt tarihi
: 04.12.12
 
 

Hüseyin BAŞDOĞAN, 1942'de Malatya- Arapgir'de doğdu.Arapgir Ortaokulunu, Diyarbakır Öğretmen Okul..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster