Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Mart '17

 
Kategori
Çocuk Sağlığı
Okunma Sayısı
108
 

3 T, çocuklarda nörolojik hastalıkları tetikliyor

3 T, çocuklarda nörolojik hastalıkları tetikliyor
 

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nöroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr Erhan Bayram uyarıyor: Bu 3 T çocuklarda nörolojik hastalıkları tetikliyor. Peki nedir bu 3T? Çocuklarda sağlıklı bir beyin gelişimi görülmesi için hangi koşulların sağlanması gerekiyor?

3 T’den çıkan ışık uyaranları hastalıkların ortaya riskini artırdığını belirten Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nöroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr Erhan Bayram, ebeveynlere önemli bilgiler verdi.

Ekran zamanı ya da 3 T olarak isimlendirilebilen; televizyon, telefon ve tablet karşısında geçirilen günlük zamanın uzun olmasının çocuklarda beyin gelişimini olumsuz olarak etkilediğini belirten Doç. Dr Erhan Bayram, ekrandaki ışık uyaranların bazı nörolojik hastalıkların ortaya çıkma riskini artırdığını söyledi. “Tablet, telefon ve televizyon karşısında geçirilen zamanlarda yoğun bir ışık maruziyeti oluşuyor ve özellikle yanıp sönen ışıklar nörolojik hastalıkları tetikliyor” şeklinde konuşan Bayram epilepsiye karşı da uyarılarda bulundu.

BEYİN GELİŞİMİ İÇİN DOĞRU KOŞULLAR NELER?

Çocuklarda beyin gelişiminin hamilelik döneminde başladığını ve çocukluk dönemi boyunca devam ettiğini belirten Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nöroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr Erhan Bayram, “Beyin gelişiminde genetik özelliklerin yanı sıra çevresel nedenlerde önemli rol oynamaktadır. Sosyal bir çevrede büyüyen, yaşıtları ve ebeveynleri ile oyunlar oynamasına imkan sağlanan çocukların beyin gelişimleri daha iyi olmaktadır. Ekran zamanı ya da 3T olarak isimlendirilebilen; televizyon, telefon ve tablet karşısında geçirilen günlük zamanın uzun olması çocuklarda beyin gelişimini olumsuz olarak etkilemekte ve bazı nörolojik hastalıkların ortaya çıkma riskini de artırmaktadır” dedi.

“SÜREKLİ IŞIK UYARANI EPİLEPSİYİ TETİKLEYEBİLİYOR”

Çocuklarımızın beyin gelişiminin en hızlı ve çevresel olumsuz koşullara karşı en duyarlı olduğu dönemin ilk 2-3 yaş olduğuna dikkat çeken Doç. Dr Erhan Bayram, “Özellikle bu yaşlarda ekran zamanının uzun olması ile dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu, otizm, saldırganlık, agresiflik, epilepsi (sara hastalığı) ve dil gelişim gerilikleri arasında ilişki olduğunu gösteren birçok bilimsel çalışma bulunmaktadır. Günümüz aile yapısında ise sadece çocukların değil ebeveynlerinde ekran zamanının uzun olduğu, bebeklerin beslenmesi sırasında tablet ya da televizyon aracılığı ile dikkatlerinin dağıtılarak beslendiği, çocukların ağlamaması için akıllı telefonların verildiğini gözlemliyoruz. Çocuklarımızın televizyon, tablet ve telefonların karşısında geçirdikleri uzun sürelerde yoğun bir elektromanyetik alan ve sürekli ışık uyarana maruz kalması çocukluk çağı epilepsilerinin ortaya çıkmasında da bir risk faktörüdür” diye konuştu.
Epilepsinin beynin anormal elektriksel aktivitesi sonucunda ortaya çıkan ve dalma, kasılma, bilinç kaybı gibi belirtilerin eşlik edebildiği önemli bir hastalık olduğunu kaydeden Doç. Dr. Bayram, doğru tanı ve uygun tedavi ile epilepsi tedavisi olabildiğini söyledi.

ÖZELLİKLE BU YAŞLARA DİKKAT!

Epilepsinin yoğun bir ışık maruziyetine bağlı gelişebileceğini vurgulayan Doç Dr. Bayram, “Zor doğumlar, kafa travmaları ve genetik nedenler epilepsiye neden olabildiği gibi, epilepsi tanısı alan birçok çocukta da altta yatan bir sebep bulunamamaktadır. Bazı epilepsi tiplerinin ışık uyaranlar ile özellikle de yanıp sönen ışıklarla tetiklendiği bilinmektedir. Tablet, telefon ve televizyon karşısında geçirilen zamanlarda yoğun bir ışık maruziyeti oluşmakta ve sara nöbetleri tetiklenebilmektedir. Özellikle ilk 2-3 yaşta olmak üzere, çocukluk dönemi boyunca, çocuklarımızın televizyon ekranlarından uzak tutulması, sadece oyun oynamak için tablet ve telefonların kullanılmasının önlenmesi birçok nörolojik hastalığa karşı koruyucu olacaktır” şeklinde konuştu. Kaynak: Sözcü

NAHİDE ÇELEBİ, Erdal Ceyhan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli İzmirli: Haklısınız, TV ekranları yetmiyordu şimdilerde birde tablet çıktı.Çocukların geleceğini körletiyor.Çocuklar yemekten, sudan, sevgiden kesildi. çizgi filmlere ve tabletteki korkunç gösterilere takıldı.Allah sonumuzu hayra çevirsin.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 27.03.2017 17:31
Cevap :
Merhaba sevgili Burakgazi, Allah an babalara akıl ve sabır versin. İşleri zor. Saygı ve selamlar...  28.03.2017 17:05
 

Bizim torun da maalesef...Ama napalım çizgi film...

Kerim Korkut 
 26.03.2017 21:02
Cevap :
Merhaba, Allah şifasını versin nerede varsa. Benim torunlardan biri de asperger. Saygı ve selamlar..  26.03.2017 22:29
 

Teknoloji gelişimi hayatımızı kolaylaştırırken beraberinde de yeni sorunlar getirdi, bilgilendirici bir yazı okudum sayın İzmirli teşekkürler, selam ve saygılar.

Nizamettin BİBER 
 25.03.2017 12:58
Cevap :
Merhaba, İnsan bazen biz mi bu teknolojiye layık değiliz, yoksa o çok mu ileri gitti diye düşünmeden edemiyor. Saygı ve selamlar...  26.03.2017 17:58
 

Sayın İzmirli 3 T hakkında bilgilendirici yazınıza teşekkürler selam sevgi ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 24.03.2017 14:59
Cevap :
Merhaba sayın Çelebi, Allah ana babalara akıl versin de çocukları bu zararlılardan uzak tutsunlar. Saygı ve selamlar...  24.03.2017 16:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1508
Toplam yorum
: 5843
Toplam mesaj
: 265
Ort. okunma sayısı
: 1678
Kayıt tarihi
: 16.07.08
 
 

Yetmişiki yaşında iki çocuk ve iki torun sahibi bir erkeğim.. Lise mezunuyum. Uzun yıllar esnaflı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster