Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Nisan '15

 
Kategori
Haber
 

57 nci Alay, hiç böyle anılmamıştı. Anıtkabirde Ata, sabaha kadar böylesi türkü dinlememişti.

57 nci Alay, hiç böyle anılmamıştı. Anıtkabirde Ata, sabaha kadar  böylesi türkü dinlememişti.
 

57 nci Alay. Hücumdan evvelki son duada.


 

 

 

         Anıtkabir tarihinde ilk defa yapılan gösteriler, sabaha kadar sürdü. Muazzam kalabalık, Ata’sının başucunda şafakları bekledi gün ışıyıncaya kadar. Ve bir davudi ses, Ata’yı uyandırdı Anıtkabirde. Atamız hiç böylesi erken kalkmamıştı . Baktı gördü maviş gözlerini kırparak. “ Bizimkiler gelmiş dedi” mırıltılı, mırıltılı ama gururla. İçinden de “ ektiğimizi biçiyoruz şimdi de” diye geçirdi....

         Gecenin alaca karanlıklarını yırtan, yedi düvele yayılan, dost ve düşmanlara bir sesleniş vardı. Türkiye’nin yetiştirdiği Bass Erdem Kapusuz söylüyordu Ata’mızın şarkılarını. Ankara’nın soğuğu değil de,  davudi sesin hükümran nefesi, herkesin gönlünü yalayarak gururlandırıyordu oradaki binlerce ziyaretçiyi. Olursa bu kadar olurdu. Halk,  Ata'sına sahip çıkıyordu. Koyduğu umdelerin arkasındaydı.

        Gecenin solisti Bass Erdem Kapusuz: “Bu güne kadarki müzik yaşamımın en önemli konseriydi. Yemen’ de, Trablusgarp’ da, Vardar Ovasında ve Karahisar kalesindeydik. 2015'de söylediğim tüm eserlerde kurtuluş savaşımızın neredeyse tüm cephelerinde yaşamlarını yitirmiş insanlarımızı ve onların özverili kavgalarından bize kalanları duyumsadım. “ dedi.

         Kendisiyle konuştuğumuz Erdem “Konserin tümünü anımsadığımda, Türk ulusunun bütün unsurları ile Anıtkabir’ de olması, TSK Armoni Mızıkası ile müzik yapmak ve binlerce ATA sevdalısıyle. böylesi bir gecede görevlendirilmem, beni şereflendirdi, onore etti. Biliyorsunuz; aynı gece (24 Nisan 1915) 57. Alayın Çanakkale’deki ünlü yürüyüşünün olduğu gecedir. Bu da duygusal açıdan ayrıca önemsediğim gecedir.”

         TSK nin Armoni Mızıkası eşliğindeki dev konserin solisti olan Bass Erdem Kapusuz, Devlet Konservatuarı Opera ve Koro Bölümü korosunda aldığı görevle, bir kere daha  mesleğinin şahikasını yaşayan Kapusuz, Çanakkale zaferinin 100 ncü yıldönümünde Ata’nın sevdiği parçaları seslendirdi.

         Bunların arasında “Bando Binbaşı Tarık Tal yönetiminde TSK Armoni Mızıkası Komutanlığı Orkestrası ile birlikte Atatürk'ün sevdiği türküleri (Yemen Türküsü, Çanakkale Türküsü, Çökertme, Karahisar Kalesi, Hekimoğlu, Çalın Davulları, Ah Bir Ateş Ver, Vardar Ovası) ve çeşitli marşları (İzmir'in Dağlarında, Gençlik Marşı, Vatan Marşı, Hoş gelişler Ola Mustafa Kemal Paşa, Onuncu Yıl Marşı, Memleketim) seslendirdi.

         Çanakkale’deki fedakar 57 nci Alayın yürüyüş günüydü aynı zamanda Anıtkabirdeki törende temsil edilen.

         Ankaralılar dahil yurdun her yerinden gelen binlerce insan; Ankara’nın soğuğunda, taşları nefesleriyle, bastıkları ayaklarıyle ısıttılar. Ata’yı bağdaş kurdurtup ona sevdiği şarkıyı dinlettiler. Ellerde bayrak, var olmanın gururu ile  dalgalandı geceler boyu. O  bayrak, geceleri aydınlattı, geceleri sardı sarmaladı. “Bir bütünüz birlikteyiz, bir neferiz hepimiz birer neferiz”  diye haykırıldı o akşam. Ve de, ümüdi kaybolanları diriltti, inançlarını bileylediler.

         Gökten yere ışıltılar saçıldı, her bir ziyaretçinin  saçılarını okşadı.  Bu bayrak elden düşmeyecek diye fısıldandı kulaktan kulağa. Bu ses, kahramanlıkların sihirli nefesiydi aynı zamanda..

         Ve bir ahde vefa yaşandı. Bir büyük solist doğdu o akşam yeniden.  Bütün sevecenliği ile kendisini  dinleyenleri, bir kere daha kabul ettirdi.

         Bir kutlama ki, bir çığır açtı, sevgiden yana, vefadan yana, vatanseverlikten yana. Herkesin gözünde yaş vardı. Herkesin tüyleri diken dikendi. Baba İhsan Kapusuz, anne Aysel Kapusuz, oğullarıyle bir dasha gururlandılarr.

         Herkes o gün, inadına bas bas bağırdı: “ Ne mutlu Türküm diyene” diye, diye. Bir hafifledi, bir hafifledi ki, deme gitsin.

 

BASS ERDEM KAPUSUZ, ANITKABİRDE ATANIN SEVDİĞİ ŞARKILARI SESLENDİRDİ. ÇOK ALKIŞ ALDI. HALK, ATASIYLE ANITKABİRDE BÜTÜNLEŞEREK SABAHI BULDU. 57 NCİ ALAYIMIZ ANILDI.

GENÇ YAŞINA RAĞMEN, AĞIR VE EMİN ADIMLARLA İLERLİYOR. BİR ÇOK PROJELERİ VAR. YAVAŞ YAVAŞ HAYATA GEÇİRİYORN ONLARI.

ANA AĞUL.. ANNE, GÖZYAŞLARINI GÖSTERMEMEK İÇİN EPEY ÇABA SARFETTİ. OĞLUYLA  GURURLANDI O GECE.

ANITKABİR, BİR İLKLERİ YAŞIYORDU.  BASS KAPUSUZ FORMUNDAYDI.

HEM SÖYLEDİ, HEM COŞTU, HEM DE OYNADI KAPUSUZ.

ÜSTTEKİ VE ALTTAKİ RESİMLERDE KAPUSUZ' U, EVİMİZDE MİSAFİR ETMİŞTİK. NEŞELİ VE ESPRİLİ BİR GECE YAŞANMIŞTI O AKŞAMKİ MÜZİKALLİ  YEMEKTE. RESİMDE ERDEM KAPUSUZ PİYANODA.

ESPRİ KÜPÜ OLAN KAPUSUZ, O GECE HEPİMİZİ GÜLDÜRMÜŞTÜ. ÇOK HATIRNAZ BİR KİŞİLİĞE SAHİP OLAN SANATÇIYI, RİCAMIZ ÜZERİNE ALİAĞADAKİ BLOG GECEMİZE DAVET ETMİŞTİM.  ANINDA GELİP ARAMIZA KATILMIŞTI O GECE DE. VE YAZAR ARKADAŞLAR DA KENDİSİNİ ÇOK SEVMİŞTİ. ŞARKILAR SÖYLEDİYDİ.

 

 

 

 

 

 
Toplam blog
: 1616
: 918
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..