Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Haziran '15

 
Kategori
Güncel
 

9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel: "Asıl sen benim Cumhurbaşkanımsın! Çünkü seni halk seçti."

9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel: "Asıl sen benim Cumhurbaşkanımsın! Çünkü seni halk seçti."
 

9.Cumhurbaşkanı Demirel'in, Cumhurbaşkanlığı'nın halk tatafından seçilmesini öneren "kanun teklifi" kabul edilseydi...Bugün farklı olurdu..


ÖLÜMÜNDEN BÜYÜK ÜZÜNTÜ DUYDUĞUMUZ 9.CUMHURBAŞKANI SÜLEYMAN DEMİREL DE, CUMHURBAŞKANI'NIN HALK TARAFINDAN SEÇİLMESİNİ İSTİYORDU...

12 Eylül Askeri darbesinden önce, Cumhurbaşkanı seçimi tıkanınca, dönemin Başbakan'ı Süleyman Demirel, "Cumhurbaşkanı'nı halk seçsin" demiş ve hatta arkadaşları ile birlikte, bu konuda Meclis'e bir "kanun teklifi" bile vermişti. Ama teklif, Meclis tarafından  reddedilmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 5 Ocak 2015 tarihinde, 9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i ziyaret etmek için "Güniz-31"e gitmiş...Her iki Cumhurbaşkanı bir saat kadar sohbet etmişler...Konuşma sırasında, Demirel, kendisine "Sayın Cumhurbaşkanım" diyen Erdoğan'a, "...Cumhurbaşkanı sizsiniz" demiş ve eklemiş,  "siz, halk tarafından seçilen ilk Cumhurbaşkanısınız".(1) 

Aynı konuyu, gazeteci Yüksel Aytuğ da, köşesine almış ama, iki Cumhurbaşkanı arasındaki konuşmayı birkaç kelime fazlalığı ile aktarmış.

-- Tayyip Erdoğan, Süleyman Demirel'e, "Sayın Cumhurbaşkanım!" diye hitap edince, Demirel'den itiraz gelmiş: "Asıl sen benim Cumhurbaşkanımsın. Çünkü seni halk seçti"(2)

9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, bu ayrımı ya da bu farkı neden yapmıştı acaba?

Bu konuda biraz düşünmek gerekmiyor mu?

cdenizkent

 ------------------   :

(1) Yavuz Donat, "sabah.com.tr", 21 Ocak 2015

(2) Yüksel Aytuğ, bu haberi, Yavuz Donat'ın katıldığı,"Fox Çalar Saat" programına atıf yaparak naklediyor.A.g.y

 
Toplam blog
: 979
: 1425
Kayıt tarihi
: 11.12.07
 
 

İstanbul doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimi İstanbul'da tamamladım. İstanbul Üniversitesi'nde..