Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ağustos '22

 
Kategori
Güncel
 

Ukrayna-Rusya şavaşı

Denizcilik sektörü,son aylarda Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan savaş sonucunda yeni bir değişim geçirdi. Bu durum, Avrupa ekonomisinin, uzmanların bir buçuk yıl içinde istikrar kazanmasını beklediği bir enflasyon sarmalına girmesine neden oldu. Bu dramatik gerçekle karşı karşıya kalan denizcilik sektörü, Avrupa'da ve genel olarak dünyadaki lojistik sorunlarını hafifletmek için değişiklikler ve alternatifler üzerinde çalışıyor.
 
 
Birçok şirket bölgede gemi aramalarını askıya aldı
Özellikle tüm Avrupa kıtasını etkileyen bu savaş durumu, denizcilik sektörünü de özel olarak etkiliyor. Özellikle Avrupa'da, özellikle komşu ülkelerdeki çatışmalardan büyük ölçüde etkilenen liman bölgeleri var. Şu anda Ukrayna'nın en önemli limanlarından biri olan Mykolaiv, dünyanın önde gelen denizcilik hatlarının bu rotadaki çağrılarını askıya alması nedeniyle kapalı. Rusların kontrolü ele geçirme tehditlerini takiben mallarını riske atmak istemiyorlar.
 
Öte yandan, Avrupa genelindeki siyasi ve ekonomik istikrarsızlık, belirli alanlarda gezinmeyi tehlikeli hale getirdi. Sonuç olarak, birçok sigortacı kargo sigortasının maliyetini artırdı ve bazıları Ukrayna ve Rusya sularından geçen nakliye hatlarını sigorta ettirmemeye bile karar verdi.
 
Navlun maliyetlerinde artış
Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından Avrupa'da ortaya çıkan ana sonuç, navlun maliyetlerinin daha da artması oldu. Sadece iki ayda, deniz yoluyla taşımanın %30 ila %40 daha pahalı hale geldiği tahmin ediliyor. Bu artış, Rusya'nın Avrupa'ya yakıt tedarikini kesmesi, mürettebat personeli eksikliği ve kıtadaki istikrarsızlıkla bağlantılı.
 
 
Toplam blog
: 4
: 45
Kayıt tarihi
: 18.06.20
 
 

Supply Chain and Logistics Development Manager ..