Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ocak '19

 
Kategori
İnançlar
 

Adem ve Yasak Meyve

Adem, ilk yaratıldığında melekler secde etmişti. Çünkü, Allah Ademe ilim öğretmişti ki, bunu melekler de bilmiyordu.

İşte Adem kendisine verilen bu ilme yani insanlığına uymamış, hırsına tabi olarak yasak ağaçtan eşiyle yemişti. Ademin cezalandırılmasının sebebi de budur, yoksa akıl verilmeseydi yaptığından sorumlu tutulamazdı, zaten kim daha bilgiliyse onun sorumluluğu daha yüksektir aynı şekilde cezası da daha ağırdır.

İşte her insan hırsına tabi oldukça, nefsine göre hareket ettikçe pişman olagelmiştir. Adem tevbe ederdi, nihayet tevbesi kabul edildi, işte her insan da bu yaptıklarından tevbe ederek kurtulabilir.

İnsan hata işleyen bir varlıktır, yine akıllı da bir varlıktır, nefsi yönü ise en aşağıdır, her kötülüğü emreden nefsidir. O halde, insan nefsi ile bir yaşamak ama ona da uymamak zorundadır.

Allah buyurdu, insan pek acelecidir, cahildir, nankördür pek azı hariç. İşte yine buyurdu, insanlara verilen yükü dağlara verdik kabul etmedi. İşte insana verilen yük nedir? Nefis ise öyle kolay tanınan bilinebilen bir şey değil, her taşın altından farklı maskelerle karşımıza çıkar, benlik, enaniyet(kibir), hırs, dünya sevgisi, mal sevgisi, gösteriş yapma, mal biriktirme, zulm etme, menfaat peşinde gitme, düşmanlıkta ileri gitme hep nefsin istekleridir.

İnsana akıl verilmesi ise, bununla mücadele etmesi için dengedir, dolayısıyla her şeyde nefsine hep itaat eden kendine yani insanlığına ihanet etmiştir. Nefis, ancak Allah’a uymakla terbiye olabilir. İşte Allah insanlara ibadetleri insanlara ilaç olarak emretmiştir, yoksa muhakkak Allah’a ibadet etmemiz Allah’a fayda vermez, Allah muhtaç değildir.

İşte, insan ancak kötü yönlerinden kurtulursa insandır, yoksa nefse uyması yönüyle hayvandan yukarı değildir. Muhammed(sav)e sonsuz selam olsun insanlıkta ondan daha ilerisi, güzel ahlaklısı, kullukta ondan daha azimlisi güzeli yoktur. İşte beşer öyle bir varlıktır ki, hem en aşağı da olur en yükseğe de gelir.

 

 
Toplam blog
: 36
: 251
Kayıt tarihi
: 08.04.13
 
 

Anadolu kültüründeniz efendim! Merhametli ama kötülüğe karşı keskin kılıncız. İnsanı nedir insan ..