Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Mart '16

 
Kategori
Estetik / Güzellik
 

ADET DÖNEMLERİ PLASTİK CERRAHİDE OPERASYON BAŞARISINI ETKİLER Mİ ?

Kadınlar arasında mensturasyon  döngüsündeki en yüksek hormon seviyeleri gençlerde görülmekte. Kadınlarda menstural hormon seviyeleri ile yara iyileşmesi arasında bir ilişki bulunup bulunmadığı hakkında pek çok çalışma, ortopedi , jinekolojik operasyonlar, ve dermatoloji konularında  yapılmıştır. Texas üniversitesinde meme küçültme operasyonlarında, yara yeri komplikasyonlarıyla hormanal durum  arasında bir ilişki olup olmadığı araştırılmış .

Genetik, hormonal değişiklikler, kilo alımı, emzirmeye bağlı olarak meme dokusunun artması, hastalarda sırt ağrılarına yol açar; hatta kamburluğa neden olabilen iri memelere neden olabilir. Meme küçültme operasyonları, büyük ve sarkık durumdaki memelerin daha küçük, sıkı ve dik hale getirilmesi amacıyla deri, yağ ve meme dokusunun çıkarılarak memenin yeniden şekillendirildiği operasyonlardır. Çalışmada bu operasyona giren 25 yaş ve altı 49 kadın, son adet dönemlerine göre ilk 1-14 gün arası ovulasyon öncesi dönem; 15-28 gün arası da ovulasyon sonrası dönem olarak sınıflandırılmış. Adet döneminden hemen sonra, yani ovulasyon öncesi dönemde meme küçültme operasyonu yaptıran kadınlara dikiş yerinde ayrılma ve yara izinde artış (hipertrofi ) açısından daha iyi sonuçlar bildirilmiş. Ovulasyon sonrası dönemde, yani menstruel kanama dönemine yaklaşan kadınlarda ise meme operasyonlarında en fazla görülen komplikasyonlar olan, yara yerinde ayrılma ve  yara izinde artış anlamlı olarak artmış. Fakat diğer komplikasyonlar açısından (meme başında nekroz yani çürüme, yara enfeksiyonu, hematom yani kanama, seroma yani yara sızıntısı gibi ) ovulasyon dönemleri arasında bir fark görülememiş. Ayrıca genetik faktörler, yaş, obezite, çıkarılan meme dokusu kitlesi  gibi faktörlerle meme operasyonu sonrası dikiş yerinde ayrılma ve yara izinde artış (hipertrofi ) ilişkilendirilememiştir.

 

Sonuç olarak her iki tarafta meme küçültme operasyonuna karar veren genç kadınlar, bu operasyonlarını cerrahlarıyla birlikte planlarken, zamanlamasını hemen adet dönemi sonrasına denk getirmeleri, kötü yara izi ve dikiş yeri açılması gibi istenmeyen durumların daha az görülmesini sağlayacaktır.

 
Toplam blog
: 58
: 211
Kayıt tarihi
: 22.11.15
 
 

1994 yılında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden 7.'likle mezun oldum. 2002 yılında Akdeniz Ü..