Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Nisan '16

 
Kategori
Futurizm
Okunma Sayısı
1572
 

Ahşap merdiven

Ahşap merdiven
 

kıyamet kilisesi


Kıyamet Kilisesi !!! 
Tahmin ediyorum pek çoğunuz duymuşsunuzdur. Hani Kudüs' de bulunan ve Hıristiyan inancına göre Hz. İSSA' nın yeniden dirileceğine inanılan mekan.
İşte bu mekanda girişe yakın bir balkonda, camlara doğru dayanmış, ahşap bir merdiven vardır. Bu merdiven tam 1852 yılından bu yana orada dayalı bir şekilde durmaya devam ediyor.Uzun uzadıya Kıyamet Kilisesinin hıristiyanlar açısından önemine , oradaki cemaatlere ve iş bölümlerine,  neden kime verilmiş,  kim ne yapmış ne demiş  gibi pek çok konuya değinmeden bu merdiven neden orada buna kısaca değinerek, farklı bir pencereden bakmaya çalışacağım.
Efendim : malumunuzdur ki; bu kutsal yerin bakımı  buradaki cemaatlere dağıtılmış her cemaate farklı iş bölümleri verilmiştir. Biri yerleri süpürürken, biri camları siler, biri onarımını yaparken biri basamakları temizler. Bu iş bölümünün yapılmasının nedeni ise Latinler ile Ortodokslar arasında SEVAP ! kazanma yarışında istenmeyen olayların yaşanmasıdır. Velhasılı;  bu iki grup arasında yaşanan SEVAP kapma kavgasında onlarca kişinin ölümü üzerine Osmanlı Sultanı Abdülmecit' in yayınladığı bir ferman ile bu kilise ile ilgili olarak yeni bir statüko getirildi. Sultan olan bu olaylardan oldukça müteessir olmuş ve buradaki iş bölümünü tekrar ve bizzat düzenleyeceğini ilan etmişti. " Kutsal mekanlara ben geleceğim, milimi milimine kimin nereyi temizleyeceğini ben belirleyeceğim’’ diyordu. Bu lafın üzerine laf olmazdı tabi ki. Ferman bu cemaatlerin eline geçer geçmez orada yapılan işler anında duruyor hatta öylesine duruyor ki; CAMLARI SİLMEKTE OLAN BİR PAPAZA İŞİNİ DERHAL BIRAKTIRMAK BİR YANA ÜSTÜNE ÇIKTIĞI MERDİVENİN DAHİ KALDIRILMASINA ENGEL OLACAK KADAR.
Nihayetinde  milimetrik hesaplarla tekrar iş bölümü yapılıyor ve kilisenin içindeki meşhur son basamağın bakımı da Katoliklere veriliyordu.O kadar ince ayar yani. SEVAP kazanma uğruna yapılan kavgalar son bulsa da  cama dayanmış o ahşap merdiven de uygulanan statükonun  nişanesi olarak orada bırakıldı. Günümüzde de OSMANLI' dan kalma bu FERMAN geçerliliğini sürdürmekte ve bu kutsal mekan ; Katolik Kilisesi, Rum Ortodoks Kilisesi, Ermeni Apostolik Ortodoks Kilisesi, Süryani Kadim Ortodoks Kilisesi, İskenderiye Kıpti Kilisesi ve Habeş Ortodoks Kilisesi tarafından kullanılmaktadır.
   İyi hoşta; neden tarihteki yerini almış bir imparatorluğun fermanı hala geçerli ?
Kimseye paye vermeden şunu dile getirmek istiyorum. Orada bulunan cemaatlerde farkındalar ve çok iyi biliyorlar.  Osmanlının adaleti şaşmazdı yeni bir karışıklığa mahal verilmemeliydi. İşte bu yüzden  ne yeni kurulan komisyonlara, ne  NATO ya ,  ne Birleşmiş Milletler' e, ne de başka kurum ve kuruluşlara güveniyorlar. O topraklarda adaleti tekrar inşa edecek birilerinin gelmesini bekliyorlar. Ve o gün geldiğinde belki tekrar merdiven tekrar yerinden indirilir.
   Aynı Exkalibur efsanesi gibi... Anca o kılıcı hak eden kişi yerinde çıkarabilir...Adam mı yok, kurum mu yok koca dünyada merdiveni de kılıcı da yerinden oynatacak... Demek ki yok.
  Kadim bilgiler der ki; Bu fermanı yazanların soyundan birileri gelecek ve tekrar o topraklara hükmedecek.  Tüm bu olacakların yanında da Siyonist Devlet kendini lağvederse de hiç şaşılmasın. Haa !!! Bunu da birileri çıkıp biz yaptık demesin..Su akar yolunu bulur. '' Kapiş ? ''
   Her ne kadar o gelecek o zamanda bölgedeki nüfus azaltılmış, petrolü ve doğal gazı kalmamış olsa da.
Sonradan sonraya orada İSSA mı dirilir, İSA mı oraya gelir bilemiyorum.
Elbet yazarız bunu da bir ara.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 33
Toplam yorum
: 19
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 893
Kayıt tarihi
: 18.02.16
 
 

Güncel, analizler, komplo teorileri, tarih, siyaset, magazin, kısa notlar, hikayeler, eleştiriler..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster