Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Temmuz '06

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
7678
 

Akordeon'a övgü

Akordeon'a övgü
 

Birçoğumuzun adını bilmediği akordeon, ne kadar da muhteşem bir enstrümandır oysa...

Aynı zamanda Kafkas ülkelerinin ve Balkanların milli çalgısıdır.Çerkez köylerinde de duyabilirsiniz, akordeon sesini Romanya köylerinde de.Rusya'da da iyi tanınmaktadır.Bunun yanısıra Akordeon'u sahiplenen Fransızlar olmuştur. Paris'i tema alan hertürlü görsel ve işitsel dökümanda, bu enstrümanı duyabilirsiniz.

Bu ensrümanın adlandırılması ise şöyledir: Almanca,"Akordion, Ziehaccordion, Handaccordion", Fransızca "Accordeon" ,İngilizce "Accordion, Concertina", ve İtalyanca "Organino".1822 yılında Berlin' de Buschmann' ın, handaolin veya el armonikasını elle çalınacak biçime aktarmasıyla, ilk biçimi oluştu. 1827' de Fransız Buffet, çalgıya bugünkü biçimini vermekle geliştirdi. 1829' da akordeon tipi ortaya çıktı ve 1872'de de Avusturya'da akordion adını aldı.

Akordeon'un diğer bir adı da "tek başına orkestra"dır.Gerçekten de öyledir, çünkü diğer tüm enstrüman seslerini bastırır.Bunun için pop şarkılarında pek kullanılmaz,kullanılırsa da ilk önce solo olarak akordeon sesini duyarsınız, asıl melodi ise ondan sonradır.

Akordeon, gitardan daha ağır olmakla beraber, gitar gibi "akort etme" sorunu yoktur.Günümüzde ise akordeon'un akıbeti, klasik müziğin akıbeti ile aynı yolda ilerlemektedir: unutulmak.İlk başta öğrenilmesi "zor" olarak gözükse de, öğrenildikçe pek de zor olmadığı anlaşılır.

Türkiye bu enstrüman'ın varlığını Ciguli ve Muammer Ketencioğlu'nun sayesinde biliyor. Beyoğlu'ndakiler için ise "Madam Anahit" ismi yabancı gelmeyecektir.TRT kadrolu Edward Aris'i de unutmamak lazım.Bu kişiler sayesinde duyduğumuz akordeon sesi, tatlı ve kıvraktır.

Şu an 22 yaşındayım ve 8 yaşımdan beri bu enstrümanı çalmaktayım.Okulda, bu enstümanı çaldıktan sonra,salonu çınlatan alkışlardan başka bir hatıramın olmaması veya profesyonel anlamda ilgilenemediğim için bu enstrümanla, benim için üzüntücü verici hadiselerdir.

Piyasada akordeon toplama albümleri bulabileceğiniz gibi, Fransız filmi "Amelie"nin, Yann Tiersen tarafından bestelenmiş film müziklerini barındıran CD benim favorimdir.

Peki ya akordeon susarsa? Susmasına izin vermemek bizim elimizde,öğrenmek ve öğretmek suretiyle.

Ama eğer birgün susarsa, müzik en güzel "nota"larından birini yitirmiş olacaktır...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben engin.5yasımda tanıstım akordeonla.herangi bir ders almadım.ama su an okudugum okulda bu sazı kullanma sansım var.www.burhankul.com adresinde hicazkar tango adlı eserde caldım.dileyen dinleyebilir.Akordeonun unutulacagını hiç sanmıyorum.Çünkü onun devri daha yeni baslıyor.Saygılar Engin.Yazı içinde çoook tesekkürederim.

engin kurman 
 12.03.2007 2:31
Cevap :
Genelde akordeon'dan geçmişteki bir enstrüman diye söz edilir, ancak onu günümüzde işlevsel kılmak ve geleceğe taşımak da bizim elimizde. "Onun devri yine başlıyor" cümlenizle de oldukça sevindiğimi belirtmeliyim... Saygılar... Yorum için teşekkürler.  16.03.2007 22:45
 

Öncelikle bir müzisyen olarak sizi tebrik ederim. Çok değerli bir enstrumanı tanıttığınız için.Bence insanların imkanları dahilinde bir hobiileri olması lazım. Müzikle yaşamına renk katmalı.Hele bu akordeon çalmak olursa daha güzel olur. Benim branşım piyano ve org olduğu için akordeona kolay geçiş yeptım.Ağır olmasının dışında zorlanmadım.Bence enstruman öğrenmek ve çalmak için geç kalmış değilsiniz .Maalesef ülkemin insanlarına kaliteli müzisyenleri tanıtmada medya üstüne düşeni yapmıyor.Bu arada şunu da söylemek isterim ne acıdır ki müzik bölümlerinde henüz akerdeon dersleri yoktur.Kaliteli müzik alanında yolumuz epey uzun. Başarılar. Piyanist Belma Çolak

Belma ÇOLAK 
 25.08.2006 23:06
Cevap :
Düşüncelerinize katılıyorum ve dediğiniz gibi kaliteli müzük alanında yolumuz gerçekten de çok uzun. Yorumda bulunduğunuz için teşekkür eder, başarılar dilerim.  29.08.2006 1:51
 

tülay hergünlünün yaptığı yorumda yanlış bir durum var celel şahin bir sovmendir ve akordeonla pek bir ilişkisi yoktur.o zamanlar yanlızca programa enterasanlık getirmek için akordeon kullanmaktaydı.akordeon ustası değildi. çünkü şovundaki malum müzikten başka akordeonla bir parça çaldığı pek görülmemiştir.sevgiler yanlışları düzeltelim

cagatay 
 11.08.2006 16:05
 

Merhaba, Yazınız çok hoş.İzninizle ben de bir akordeon ustasını hatırlatmak istiyorum;Celal Şahin. O bir akordeon ve taşlama ustasıydı.Sanıyorum Türkiye'de Akordeon ile taşlama yapan başka bir sanatçı yoktur.Celal Şahin Akordeon ile günlük yaşamdan alıntıları birleştirerek hem güldürür hem de düşündürürdü. Özellikle; "Kırmızi yandi, insan geçecegini sandi" sözleri dillerimizde pelesenk olmuştu. Mizahı müzik ile birleştiren bir ustadır Celal Şahin usta .Ciguli'den çok önceleri vardı. Sevgiler Tülay Hergünlü

Tülay Hergünlü 
 31.07.2006 16:54
Cevap :
Bana yeni bir akordeon ustasının ismini kazandırdığınız için teşekkür eder, başarılar dilerim.  31.07.2006 22:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 112
Toplam yorum
: 142
Toplam mesaj
: 29
Ort. okunma sayısı
: 3634
Kayıt tarihi
: 22.07.06
 
 

İstanbul'da doğdum. Metalurji ve Malzeme Mühendisliği mezunuyum. Felsefe, sanat tarihi, müzik özel i..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster