Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Kasım '14

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
111
 

Alışkanlıkların değişmesiyle kilo vermek

Kilo vermek pek çok insanımızda bir dert olduğu için bu konuda çokça araştırmalar yapılmıştır. İnsanın nerede yemek yediği, yediği yemeğin miktarı ve yemek yerken ruhsal durumunu ve yemek yerken yapmış olduğumuz hareketler kilo verme açısından önemlidir.

Kişinin çok üzgün ve dertli oldukları vakit aşırı yemek yeme ihtiyacı olur. İnsan psikolojisi yemek yediğinde aldığı mutluluk ile o anki durumdan kurtulmak ister. Kilo alan insanların %30 u bu şekilde kilo almaya başlar. Bu sorun psikoloji ile alakalıdır ve destek alınması icap eder.

Beslenme alışkanlıklarımızı değiştirerek kilo vermeye başlayalım. Aşağıda saydığım maddelere dikkat ederek kendi yemek yeme alışkanlığımızı gözden geçirelim.

-          Günde 3 ara ve 3 tane de ana öğün yemek

-          Yemek saatlerimizi bir düzene oturtmalı aynı saatlerde yemek yemeliyiz

-          Evde her zaman aynı yerde yemek yemek

-          Yediğimiz yemeğe odaklanmak

-          Yemek yerken başka işlerle uğraşmamak (TV, müzik, gazete vb…)

-          Porsiyonların ufak olması

-          Yemeği yavaş yemek

-          İki lokma arasında su içmek

-          Tatlı yerine meyve yemek

Özellikle çikolata gibi kan şekerini hızla yükselten besinlerden uzak durmalıyız. Canımız çikolata çektiğinde meyve çeşitlerine yönelmeli kola içiyorsak bunun yerine su, bitki çayları veya ayran içmeliyiz. Masa başı iş yapıyorsak saat başı ayağı kalkıp bir süre yürümeliyiz. Sabah veya akşam koşuları çok önemlidir. Hareket ettikçe kilo verdiğinizi göreceksiniz.

Diğer öneriler ise günde 2-2,5 litre su içmeliyiz. Bol su içmek böbrekleri daha çok çalıştırır ve vücudumuzdaki zararlı maddeleri daha hızlı atarız. Çok su içen kişilerde fazla kilonun daha az olduğu gözlenmiştir. Düzenli uyku da kilo verme açısından önemlidir. Uykusuzluk insanın metabolizmasının yavaş çalışmasına ve gıda alımının artmasına sebep olur. Uykudan önce çay, kahve ve kola gibi kafeinli içecekleri içmeyelim.

Alışveriş noktasında alacağınız bazı önlemler vardır. Bunlar yiyecek alışverişine tok karına gidin. Bolca meyve ve sebze alın. Kalorisi düşük olan yiyecekleri alın bunun yanında baktığınız yiyeceklerin kalorisini mutlaka inceleyin.

Kendinize bir tane tartı mutlaka almalısınız. Daha sonra günlük haftalık kilo takibi ile daha düzenli ve sağlıklı kilo verebilirsiniz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 47
Toplam yorum
: 5
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 872
Kayıt tarihi
: 15.02.12
 
 

Bilgisayar  ve teknoloji konusunda başarılıyımdır. 2002 yılında Koç Bilgisayar Mühendisliğini bit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster