Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Şubat '15

 
Kategori
Siyaset
 

Aliyev'den bir soruya tokat gibi yanıt!

Aliyev'den bir soruya tokat gibi yanıt!
 

İlham Aliyev Panelde / Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı sitesinden alıntıdır


Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev bir ermeninin sorusuna öyle bir cevap verdi ki...

2 gün önce Almanya`da düzenlenen Münih Güvenlik Konferansı (Münchner Sicherheitskonferenz) çerçevesinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı katıldığı “Ukrayna`dan başka: Avrupa`da çözülmemiş çatışmalar” adlı panelde bir ermeni temsilcisinden böyle bir soruyla karşılaştı:

“Azerbaycan ateşkesi ihlal ediyor, sonuçta taraflar insan kaybına uğruyor. Azerbaycan böyle davranmakla çatışmayı keskinleştirmiyor mu?”

Ve Cumhurbaşkanı Aliyev`den tokat gibi cevap! İşte sorunun insan kaybıyla bağlı kesimine verdiyi cevap şöyle:

“Onlar bizim topraklarımızı işgal etmişler, uluslararası hukuk kurallarını çiğnemiş, Hocalı`da soykırım yapmışlar. Tarihi ve dini anıtlarımızı mahvetmişler ve bizi suçlamaktalar. Soru ise şundan ibarettir ki, işgal olunmuş topraklarda Ermenistan askerlerinin ne işi var? Ermeni Askerinin Ağdam`da ne işi var? Eğer o ölmek istemiyorsa, o zaman bırak Ağdam`a gitmesin, bulunduğu yerde kalsın. Erivan`da, Gümrü`de, kendi ülkesinde kalsın. Sizin kendiniz için ülkenizde yeteri kadar yeriniz var. Ermenistan`da o kadar fazla insan da kalmamış. Sizin Ağdam`da, Fuzuli`de ne işiniz var?”

Hemen belirtelim ki, Ağdam, Fuzuli Azerbaycan`ın iki ayrı ilçesi olmakla Dağlık Karabağ ve civarındaki diğer topraklar gibi Ermenistan tarafından işgal altında tutulmakta.

Evet, Cumhurbaşkanı Aliyev`in soruya soruyla verdiyi yanıt mantıklı. Gerçekten, ermeni askerleri ölmek istemiyorsa, Azerbaycan topraklarından çekilir gider, sağ salim yaşar. Kimse de onları öldürmeye kalkmaz. Ama sen bir tarafta komşunun toprağını işgal edeceksin, diğer tarafta ateşkesi ihlal edeceksin, öldüğünde de beni neden öldürüyorsun diye isyan edeceksin! Olur mu böyle şey?

Olmaz tabii. Azerbaycan Cumhurbaşkanı da ermeni gençlerinin kendilerine ait olmayan topraklarda ölmesini dilemediğindendir ki, onlara “senin benim toprağımda ne işin var” gibi soru yöneltiyor.

Azerbaycan topraklarının işgal altında olması bir gerçektir. İşgalcinin de Ermenistan olması kimsenin kuşku duyamayacağı türden olan bir gerçektir. Artı, 1994 yılından süregelen ateşkes rejimini ihlal eden tarafın da Ermenistan olduğu herkesçe bilinir. Tabii ki, hal böyle olunca Azerbaycan askerinin de ateşe ateşle karşılık vermesi gayet normal.

Tabii ki, böyle çatışmalarda yalnız Ermenistan askerleri ölmüyor. Hem de Azerbaycan askerleri şehit oluyor. Yalnız Ermenistan askerlerinin ölmesiyle Azerbaycan askerlerinin şehit düşmesi arasındakı fark da gözardı edilmemeli: Ermenistan askerleri kendi topraklarında değil, işğal altında tutmaya devam ettikleri komşu ülkenin topraklarında hayatlarını kaybediyor; Azerbaycan askerleri ise kendi topraklarında, ülkesinin sınırları içinde işgalci ülke askerlerince şehit ediliyor. İşte o yüzden de Cumhurbaşkanı Aliyev “Ermenistan askerinin Azerbaycan toprağında ne işi var” gibi soruyla soruya yanıt veriyor…

 
Toplam blog
: 39
: 1723
Kayıt tarihi
: 16.02.13
 
 

Gazeteci yazar. 1968, 3 Ağustos günü Azerbaycan`ın Haçmaz ilçesinin Dedeli köyünde doğdu. 1991`de..