Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ocak '08

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
328
 

Aman borsa canım borsa

Aman borsa canım borsa
 

Borsa alarmda. Kriz kapıda. Dünya ekonomisinin büyük miktarını elinde bulunduran Amerika'da ki bu kayıplar büyük yankı uyandırdı. Dolar için daha dün 1.1leri görür diye yorum yaparken bugün 1.17 seviyelerine çıkışını hayretle izliyoruz. Herkes alarmdayken Türkiye gelişmelere kulağını tıkamış durumda. Bizim ekonomi gündemimiz nedir? Merkez Bankası İstanbul'a gelsin mi?

2001 yılında ülkemize nur topu gibi bir kriz armağan eden üçlü koalisyonun ardından 2008 krizi mi? Gidiş o yönde. Birçok önemli şirketin CEO'ları 2008'in zor bir yıl olacağı konusunda birleşmiş durumda. Türkiye ise hala tam anlamıyla ayağa kalkabilmiş değil. Ülkeye giren sıcak paranın nereye kanalize olduğu belirsiz. Büyük firmalar tek tek zarar açıklıyor. Dow Jones'in piyasa değeri yılbaşından beri düşüşte. Son rakam 4 trilyon 66 milyar. Yılbaşında bu rakam 4.2 trilyondu. En yüksek düşüş ise Tokyo'da. Yılbaşında 2.9 trilyon olan değer bugün 2.7 trilyon.

Türkiye ise 253 milyardan 227 milyara çekilmiş durumda. Türkiye dalgaları iyi idare etti ancak bu gidiş nereye kadar sürer bilinmez. Uygulanan yüksek faiz politikaları nedeniyle yabancı yatırımcılar da çekilmeye başladılar.

Peki neler oluyor? Bence yaşananlar da pek anormal bir durum yok. Sistemde oynamalar olması olasıdır. Hiç bir sistem sonsuza kadar sürmez. Ancak ekonomisi büyük oranda dışa bağlı bir ülke olarak acil bir önlem paketi hazırlanmalı.

Zira şu anki ekonomik buhran sebebiyle borçlar artmış durumda. Birçok kişi borç sebebiyle intihar ediyor. Buna rağmen hala pembe tablolara devam ediliyor. Dünyadaki gelişmeleri önemsemeyen bir durumdayız. Bu kadar yüksek ekonomik sorunlar varken sadece İstanbul'da proje ve inşa halinde 84 alışveriş merkezinin kapıda olduğunu görüyoruz.

Nereye gidecek bu firmalar? Ekonomisi süper bir ülke olsak neyse de. Türkiye kaldıramayacağı ağırlıkları yükleniyor git gide.

2008 içinse söylenebilecek tek şey kalıyor geriye.

Her şey yeni başlıyor.

Rakamlar: Borsamatik - Vatan

Özgün Kaplama

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 278
Toplam yorum
: 309
Toplam mesaj
: 54
Ort. okunma sayısı
: 1362
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

Küçük bir kız çocuğu masumiyetidir yazmak, her satırı her cümleyi her kelimeyi tekrar tekrar gözden ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster