Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ocak '09

 
Kategori
Kent Yaşamı
Okunma Sayısı
1128
 

Antalya trafik lambalarının süre uyumsuzluğu!

Antalya trafik lambalarının süre uyumsuzluğu!
 

Trafik ışıklarındaki süreyi kimin ayarladığını çok merak ediyorum.
Neden mi?

Antalya’da bir tuhaflık abidesi halini aldı trafik ışıkları.
Trafiğin hayli yoğun aktığı kimi kavşaklarda, o denli hızlı bir şekilde kırmızıdan, yeşile geçiş yaşanıyor ki, ne yalan söyleyeyim, takibini yapmakta zorlanıyorum.
Lakin, hemen hemen trafik akışının olmadığı kimi noktalar da kırmızı ışıktan yeşile geçiş arasındaki süre o denli uzun ki, beklemek hakikaten can sıkıcı oluyor.
Ve bir türlü o süre dolmuyor.
Sonuçta, yeşil ışık yanıyor ve geçiyorsunuz, ama sinirlerinizde hayli harap oluyor.

Oyak Kavşağı denen bir yer vardır, Aspendos bulvarında.
Akşam trafiği hayli yoğun olur bu kavşakta.
Ve ışıklar hızlı bir şekilde yanar ve söner.
Daha iki araç geçmeden yeşil ışık bir bakmışsınız kırmızı ışığa dönmüş.
Yeşil ışığın yanık kaldığı süre belki inanmayacaksınız ama, on saniye gibi süre.
Bu yüzden trafik bir türlü yürümüyor ve kavşağa bağlı yolların tamamında feci bir trafik hengâmesi oluşuyor.
Oyak kavşağından Zeytinköy istikametine doğru yeni açılmış olan bulvar üzerinde fazlaca bir trafik söz konusu değildir ve kavşağın beş yüz metre kadar ilerisinde ışıklar mevcuttur.
İşte buraya geldiğinizde, şayet kırmızı ışığa yakalanmışsanız, bekleyin ki yeşil ışık yansın.
Ne bir yaya trafiği vardır, ne de doğru dürüst bir başka yönden geçen araç vardır.
Ama nafile, beklemek zorundasınız.

Zaman zaman geçtiğim bu yoldan, enteresandır, her defasında kırmızı ışığa yakalanırım ve dakikalarca yeşilin yanmasını beklerim.
Hani ciddi bir trafik söz konusu olsa anlayacağım.
Ama doğru dürüst bir trafik yok ama bir türlü kırmızı ışık yeşile dönmez ve ben beklerim de beklerim.
Kimi uyanıklar da basıp geçerler yeşilin yanmasını beklemeden.

Bu durumu kim yaratmış bilmiyorum ama, bu gibi tezatlıklar Antalya’nın bir çok noktasında var.
Hani kim ilgileniyorsa bu hadise ile bir el atıp düzeltseler ya.
Böyle bir trafik düzenlemesi olur mu hiç?
Can sıkıcı bir durum ve hele hele bir turizm kentine yakışmayacak bir durum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Nihat bey, şehrin en önemli ana arteri olan Konyaaltı Caddesi'nde, Endüstri Meslek Lisesi'nin önündeki trafik lambasını yazmamışsınız:) Valimizin evinin çıkışıydı orası ve sanırım 15 yıl önce kondu o lambalar. Ama valimiz şimdi orada oturmuyor ve akan trafik boşu boşuna duruyor orada. U dönüşü için deseniz, orası U dönüşü için hiç de uygun bir yer değil. Üstelik oradaki lambalar hatalı yanıyor. Trafik Sinyalizasyon'a bildirebilirsiniz şikayetlerinizi. Ben giidp bildirmiştim. İsterseniz adresini yazarım. Saygı ve selamlar...

Tülin Aksoy 
 14.01.2009 22:48
Cevap :
Tülin Hanım hatırlatmış olduğunuz yerden her gün geçiyorum ve maalesef sizin de dediğiniz gibi bu ışıkların ne işi var orada? Doğrusu anlamak zor. Oysa bu gibi detayların üzerine gidilmiş olsa şehir de yaşayan insanların yaşamı daha kolay olacak. Ama maalesef küçük şeyler gözü ile bakılıyor ama o küçük şeylerin yaşamı ne denli zorlaştırdığını hesaplamıyor ilgililer.  15.01.2009 8:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1509
Toplam yorum
: 3024
Toplam mesaj
: 195
Ort. okunma sayısı
: 1138
Kayıt tarihi
: 07.08.07
 
 

Yazarım... Okurum... Öğrencilik yıllarımda çok yazdım... Kompozisyon derslerinde yazdım... Duvar ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster