Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ağustos '12

 
Kategori
Güncel
 

Araç sahiplerinin dikkatine!

Araç sahiplerinin dikkatine!
 

İstatistikler herkesçe malumdur. Türkiye’de meydana gelen trafik kazalarında büyük çoğunluğunun suçlusu sürücülerdir. Aşağılık duygusu ile yoğrulmuş yurdum insanının direksiyonu ele geçirdiğinde trafik canavarına dönmesi hiç de sürpriz değildir. Devletinse bu, sanki işine gelir gibi hiçbir somut iyileştirme çabası gösterdiği söylenemez. Nedense sorunları çözermiş gibi yapmak, etrafından dolaşıp her sorunu rant kapısı haline getirmekte üzerimize yoktur.

İşte size sorunun yanından dolaşma ile ilgili yeni önlem. Araç muayene süreleri kısalacak. Muayene edilen araçların neredeyse yarısının ‘ağır kusurlu’ çıkması üzerine Trafik Eylem Planı hazırlandı. Buna göre muayene kriterlerinin ağırlaştırılması ve muayene aralıklarının düşürülmesi öngörülüyor.

“Son yıllarda ‘özel sektör aracılığı’ ile gerçekleştirilen araç muayene işlemleri sonucunda, muayene edilen araçların neredeyse yarısı ‘emniyetsiz ve ağır kusurlu’ çıktı. Buna göre, trafikte seyreden her iki araçtan birisi emniyetsiz ve ağır kusurlu olarak kullanılıyor. Eylem planının hazırlıkları aşamasında yapılan çalışmaya göre, 27 Mart 2012 tarihi itibariyle 12 milyon 852 bin araç muayene edildi. Söz konusu araçların, 5 milyon 218 bininin ilk muayenede, ‘emniyetsiz ve ağır kusurlu’ olduğu belirlendi.

Yani gerçekleştirilen ilk muayenede, 100 araçtan 41’i ‘kullanılması sakıncalı’ bulunarak, muayenesine onay verilmedi.”

Bir defa şuna dikkat çekmek isterim. Muayenede benim aracımın kalorifer açma kapama düğmesi arızalı diye onay alamadım, gittim yaptırdım. Yani öyle ağır kusurlu araçların trafikte dolaştığı, hele bu oranın %41 olduğuna şahsen inanmıyorum. Giderek doymakta olan otomobil piyasasını canlandırmaya yönelik bir atak gibi görünüyor.

Bir diğer soru da bunca zamandır madem trafikte bunca ağır kusurlu araç var neden önlem alınmadı?

Her ne olursa olsun olan yine vatandaşa olacak. İmkânı olan veya imkânını zorlama imkânı olan yeni araç alıp beylerin cebini kuvvetlendirecek, Muayeneden geçiş için yurdum insanının pek becerdiği bazı yöntemler devreye daha çok girecek. Yani olan yine sıradan vatandaşa olacak.

İzmir 2012-08-03

 
Toplam blog
: 1508
: 1688
Kayıt tarihi
: 16.07.08
 
 

Yetmişiki yaşında iki çocuk ve iki torun sahibi bir erkeğim.. Lise mezunuyum. Uzun yıllar esnaflı..