Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Aralık '09

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
 

Asgari ücrete günlük 50 krş zam

Asgari ücrete günlük 50 krş zam
 

Bildiğiniz gibi 2010 yılı bütçe görüşmeleri halen mecliste devam ediyor. Bu görüşmelerde söylenen sözlerin hepsi bütçe dışı konuşmalar. Bunun nedeni de; hazırlanan bütçe rakamların gerçeklerden uzak olması! Dostlar alışverişte görsün mantığı ile yapılması!

Bir yandan bütçe rakamları görüşülürken, öbür yandan da Türkiye genelinde 9.5 milyon çalışan ve ailesini ilgilendiren asgari ücret komisyonu toplantısı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı, başlarken ölü doğdu. Bildiğiniz gibi Türk iş temsilcisi, kendilerinin ve görüşlerinin dikkate alınmadığı gerekçesiyle toplantıyı başlamadan terk etti. Komisyon’un diğer üyeleri, büyük bir özveri(!) ile toplantılarını sürdürüyor. Ancak toplantıda alınan kararların pek bir öneminin olmadığı, basına yansıyan Komisyon toplantılarından anlaşılıyor.

Basına yansıdığı kadarı ile Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2010 yılı asgari ücretini belirlerken, hükümet işçi temsilcileriyle tartışmaya bile gerek görmediği yönünde.

İktidar işi öylesine azıttı ki, bütçe rakamlarında yıllık yüzde 18.2 vergi artışı öngörürken, devletin resmi kurumu TÜİK’in belirlediği rakamı bile kabul etmeyip, 1 Ocak itibarıyla asgari ücrette yüzde 3 artış öngörüyormuş. Bu önerinin anlamı; aylık 15 TL, günlük 50 kuruş zam… Bozdur bozdur harca!..

Bildiğiniz gibi, Türkiye gündemi “açılım” ve “DTP’nin kapatılması kararı”na kilitlendi. Bu kilitleme ve gündem saptırma iktidarın hep işine geldi. Bu tip saptırmalarla, ülke gündemi değiştirilerek, ekonomik verilerin ve zorlukların üzeri kapatıldı.

Açılım ve saçılımla ilişkin siyasi gelişmeler sürerken, 9.5 milyon vatandaşın gerçek gündemini 50 kuruşluk “zam komedisi” oluşturuyor.

15 gün sonra yürürlüğe girecek olan asgari ücrette hükümet, işçi temsilcileriyle tartışmaya bile gerek görmezken, kapalı kapılar ardında ağırlık kazanan zam oranının “yüzde 3+3” olduğu basına yansıyor.

Bildiğiniz gibi, net asgari ücret olarak işçiye halen, eski KDV iadesi uygulaması yerine getirilen ve “asgari geçim indirimi” adıyla ücrete eklenen 49.9 lira da dahil edildiğinde 546 lira ödeniyor. Hükümetin yüzde 3+3 oranında bir zam formülüne karar vermesi halinde, 1 Ocak 2010 itibarıyla net asgari ücretteki artış, ayda 15 lira olacak. Böylece asgari ücretliye günlük 50 kuruş artış yapılmış olacak. Yani 9.5 milyon vatandaşa günde 50 kuruş daha fazla harcama imkanı sağlanacak.

Bildiğiniz gibi devletin resmi istatistik kurumu olan TÜİK, Türkiye’de 4 kişilik bir aile için “en alt geçim sınırını” 2009 yılında 820 lira olarak belirlemişti. Tabi iktidarın buna uyması beklenmiyordu. Nitekim(!) öyle de oldu!

İnsanca yaşam için gerekli olduğu varsayılan asgari tutarı böyle ortaya koyan TÜİK, Türk halkı nezdinde kaybettiği itibarını, anlaşılan o ki iktidar nezdinde de kaybetmiş. Baksanıza hükümet TÜİK’in bu belirlemesine de itibar etmiyor.

Asgari Ücret Tespit Komisyonunda bildiğiniz gibi işçi temsilcisi bulunmuyor. Bulunanlar kim? Pazarlık masasında işçi adına hükümet ve işbirliği yaptığı işveren kesimi var.

Yasalara ve uluslararası sözleşmelere göre, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun asgari ücreti belirlerken, “bilimsel verilere uyması ve geçim şartlarını dikkate alması” zorunlu.

Ancak bizim ülkemizde böyle olmuyor. Asgari ücret tespit komisyonuna resmi görüş bildiren TÜİK, 4 kişilik bir ailenin gıda ve gıda dışı temel harcamalarını dikkate alarak oluşturduğu “en alt geçim sınırını” 2009 yılı için 820 lira olarak belirlemişti. Bildiğiniz gibi hükümet bunu dikkate almadı. Bu yıl da TÜİK’in 4 kişilik bir aile için en alt geçim sınırı olarak belirlediği 860 liranın iktidar tarafından dikkate alınmayacağı, basına yansıyan bilgilerde mevcut.

Günlük asgari ücret ise (asgari geçim indirimi dahil) halen 18.22 lira düzeyinde. Hükümetin yüzde 3+3 oranında zam yapması halinde günlük asgari ücrete 50 kuruş zam gelmiş olacak. Böylece 9.5 milyon kişi günde 50 kuruşluk artışı bozdurup bozdurup harcayacak.

Yeni asgari ücret, vatana, millete hayırlı ve uğurlu olsun!..

 
Toplam blog
: 3842
: 3093
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..