Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ocak '16

   
  Kategori
  Dünya
   

  Avrupa'nın en genç ülkesi: Liberland

  Avrupa'nın en genç ülkesi: Liberland
   

  liberland


  Avrupa'nın en genç ülkesi Liberland Cumhuriyeti 13 Nisan 2015'de 'Yaşa ve yaşat!' mottosuyla kuruldu. Resmi Dili Çekçe ve İngilizce olan bu ülke Hırvatistan ve Sırbistan sınırında, Tuna Nehri kıyısında 90'lı yıllarda Yugoslavya bölündüğünde kimse tarafından sahiplenilmeyen 7 kilometrekarelik alanda kuruldu. Troll haber gibi okuyup geçmişizdir belki ama böyle bir ülke var ve 40'ı aşkın ülkede büyükelçilik(temsilcilik) açtı. Çok küçük bir toprak parçasında olduğu için de ileride maksimum 5.000 insanın yaşayabileceği söylendi.

  Ülke vatandaşlık başvurularını ise internetten online olarak alıyor. Liberland’e en fazla vatandaşlık başvurusu ise Mısır'dan geldi. Hatta Mısır Dışişleri Liberland’a akın edebilecek kaçak göçmenler konusunda kendi hükümetini uyarmıştı. Liberland'a en fazla başvuru yapılan ikinci ülke ise Türkiye. Liberland sivil toplum kuruluşları arasında şimdiden Katılım bankası, Fenerbahçeliler derneği, Galatasaraylılar derneği, Çarşı Liberland oluştu bile.

  İnsanların isterse vergi vereceği istemezse vermeyeceği Liberland'da devlet, genel gelirin yüzde 2-3’ünü alarak yalnızca güvenlik, hukuk ve diplomasiyi yürütecek.

  Liberland hakkında araştırma yaparken aklıma 'Bu savunmasız ülke Avrupa'nın göbeği yerine Ortadoğu'da kurulsa nasıl olurdu?' sorusu geldi. Sonra da tebessüm ettim. Çünkü cevabı belliydi. Bir gün için de silahlı gruplar tarafından işgale uğrardı.

   
  Toplam blog
  : 1
  : 309
  Kayıt tarihi
  : 05.01.16
   
   

  Dünya gündemine ve uluslararası ilişkilere dair konuları analiz etmeye çalışıyorum. ..