Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Şubat '18

 
Kategori
Siyaset
 

Azerbaycan'ın 26 Yıllık Öksüz Kalan Hocalı'sı

Azerbaycan'ın 26 Yıllık Öksüz Kalan Hocalı'sı
 

Fidan Afer


Hocalı... Bu şehrin adı duyulduğunda, 26 Şubat 1992 tarihindeki trajediden haberdar olan herkesin kalbinde dayanılmaz bir sızıltı başkaldırıyor.

O geceki trajedi bir asra leke oldu ve gecenin karanlığını düşman mermileri aydınlattı. Düşmanın ağzından çıkan milletimize olan nefret sesleri gecenin sükutunu bozdu.

Hocalı bu günleri görmemişti ki... Şimdi de bir rüya gibi geliyor bizlere. O huzurlu, neşeli, sevecen Hocalımizin aklina nereden gelirdi ki, onun üzerinde kanlar dökülecek?! Düşman, görmek istediğini gördü. Görmek istediği de Hocalı insanının  kurşunlara tutulması, çocukların, yaşlıların, kadınların öldürülmesi, sakat bırakılmasıymış. Düşmanın, on yıllardır ulusumuza karşı beslediği nefret bu gece tüm çıplaklığıyla ortaya çıktı. O gece o kadar uzun geçti ki... Sabah o kadar geç aydınlandı ki... Ve o gece kimse Hocalı'nın sesini duymadı, duyamadı.

Hocalı tekdir, ama  bu kelimenin anlamı oldukça büyüktür. Öncelikle, bu, yaşama hakkına sahip olan ama bugün bizimle olmayan insanların anısıdır.  Hocalı bir adalet taşıyıcısı, insanlığa bir çağrıdır.

Neydi öldürülen 613 kişinin günahı? Ya da rehin alınan 487 kişinin, işkencelere maruz kalmış 1275 kişinin suçu neydi?  Başları kesilmiş, derileri soyulmuş, gözleri çıkarılan, karınları yarılmış hamile kadınlar ne yapmışdı bu kadar vahşi muameleye maruz kalacak?  

Ermenilerin Hocalı'yı hedefe almakta amacı neydi? Karabağ`da olan strateji maniyi ortadan yok etmek, bir taraftan Hocalı'yı ortadan kaldırmak amaçlandı. Çünkü Hocalı antik zamanların gelenek ve kültürünü Azerbaycan'ın eski çağlarından yansıtan bir sığınma yeriydi.

Çok şehit veren Hocalı yine de kahramanlık gösterdi ve son ana kadar askerlerimizle birlikte eli silah tutan herkes şehri olabildiğince savunmayı başardılar. Aylarca, silah altında yaşayan Hocalı ahalisi bu toprakları kolayca terk etmek istemiyordu. Hocalılar düşmanlarının bu kadar acımasız olduğunu nereden bilebilirdi ki? Geçmişe bakarsak, halkımızın 1905-1918 yıllarında güney Azerbaycan'da, 1918'de  ermenilerin başladığı Kuzey Azerbaycan'da büyük bir soykırımı görebiliriz. Ancak, unutkanlığımız mı desem ya da  dost-düşmanı ayırt edemediğimizden mi desem bir dönemden sonra her şeyi unutarak, halkların dostluğuna daha fazla avantaj sağladık. Ama Hocalıyla tarih yenilendi. Tarih kitaplarını okuduğumuzda, soykırımın ne olduğunu Hocalı Soykırımı ile bildik.

Zalim Ermeniler bugün de yalanlarını o kadar çok yayıyorlar ki gerçek durumun farkında olmadıklarından yabancı vatandaşlar Ermeni yalanlarına inanmak zorunda kalıyorlar. Bence, biz Türkler olarak, tüm dünya topluluğuyla birlikte, soykırım fiilleriyle ilgili uluslararası hukuka Ermeni vandallarının cevaplarını bulma çabalarımızı birleştirelim! Çünki, aksi halde, zalim Ermeni kitleleri genlerinde bunu yapmaya hevesli oldukları için bu vahşiliklerine devam edeceklerdir. Sevgili dostlar ve Türk dünyası, böyle bir dayanışmada bulunmazsak, bir gün Ermeni terörizminin bir sonraki hedefi sizin halkınız olabilir! Adalet sesimizi hep bir araya getirelim, çünkü birlikte olduğumuz için daha güçlüyüz!

 

 
Toplam blog
: 7
: 174
Kayıt tarihi
: 10.01.18
 
 

Ben Fidan Afer 1990, 19 Ağustos doğumluyum. 2012`de bakü Slav Üniversitesinin Filoloji bölümünden..