Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Mayıs '13

 
Kategori
Eğitim
 

Babaeski Şehit Ersan Yenici Anadolu Lisesi'nden yükselen Bilim

Babaeski Şehit Ersan Yenici Anadolu Lisesi'nden yükselen Bilim
 

okuldan ve fuardan görüntüler


Milli Eğitim Bakanlığı ve TÜBİTAK arasında imzalanan ve TÜBİTAK Bilim ve Toplum Dairesi tarafından yürütülen “Eğitimde İşbirliği Protokolü” kapsamında Türkiye’de bilim kültürünün geliştirilmesine yönelik olarak 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı açıldı.

 TÜBİTAK Bilim Fuarları, 5–12. Sınıfta okumakta olan öğrencilerin öğretim programı çerçevesinde ve kendi ilgi alanları doğrultusunda belirledikleri konular üzerine araştırma yaparak, araştırmalarının sonuçlarını sergileyebilecekleri, öğrenciler ve izleyici için eğlenerek öğrenebilecekleri bir ortam oluşturmayı amaçlamaktadır.

Türkiyede 1000 okulun TÜBİTAK tarafından bu program içerisine alınmış olup, aynı zamanda Babaeski’deŞehit Ersan Yenici Anadolu Lisesi’nde bu programa dahil edilmiştir. Babaeski Şehit Ersan Yenici Anadolu Lisesi Öğrencileri, ders öğretmenleri koordinatörlüğünde hazırladıkları 35 proje ile 15 Mayıs 2013 tarihinde saat 11:00 de okul salonunda 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarını gerçekleştirdiler. Projelerin sergilendiği salon fuar alanı şeklinde düzenlendi. Tüm görevli öğrenci ve öğretmenler fuar alanına projelerini,  görsel ve işitsel sunumlarını belli bir düzenle yerleştirdiler. İlçenin yerel radyosundan sürekli fuarın duyurusu yapıldı ve tüm Babaeski halkı davet edildi. Fuar oldukça yoğun bir ilgi gördü. Fuar katılımcılar tarafından hayranlıkla gezildi. Her bir proje, projeyi hazırlayan öğrenciler tarafından konuklara anlatıldı. Yerel basında da fuar geniş yer buldu. İlçe merkezindeki Ortaokulların 8. Sınıfları fuarı gezdiler.

TÜBİTAK Bilim Fuarları ile hedeflenen genel amaç: Bilimin ve bilimsel çalışmaların yeni nesiller tarafından benimsenmesinin teşvik edilmesi, bilimin günlük hayatla ilişkilendirilmesi, araştırma tekniklerinin, bilimsel raporlamanın ve bilimsel sunum becerilerinin tabana yayılarak genç bireylere kazandırılması, farklı gelişimsel ve bilişsel seviyede ki, her çocuğa bilimsel proje yapma fırsatının sunulması, öğrencilere bilimsel proje yapma ve paylaşma konusunda yeni ortam ve olanakların yaratılmasıdır.

Diğer yandan, Öğrenciler üzerindeki yarışma baskısının ortadan kaldırılarak bilimin eğlenceli taraflarının ön plana çıkarılması, farklı sosyo-ekonomik seviyedeki bölge okullarının bilimsel projelere eşit katılımının sağlanması, gerçek hayattaki soru ve sorunlara çözüm bulunmasında bilimin ve bilimsel çalışmaların öneminin öğrenciler tarafından uygulayarak,  yaşayarak öğrenilmesinin sağlanmasıdır.

Babaeski Şehit Ersan Yenici Anadolu Lisesi Müdiresi Sayın Kadriye Tokat okul sitesinde öğrencilere yönelik verdiği mesajda“Bir iş yaparken yapmanız gereken bir süre dinlenmek ve daha sonra dinlendikten sonra yolunuza devam edin. İnanmak başarmanın yarısıdır, derler. Derslerinize zamanında çalışmazsanız, yapmanız gerekenleri zamanında yapmazsanız gerçekte hafif olan bu yükler daha sonra sizlere ağır gelebilir. Bunun sonucunda da bir bıkkınlık, güvensizlik hissedebilirsiniz. Oysa insanoğlunun yapısına aykırıdır. Bir bebek yürüyene kadar ortalama 4 bin defa düşer. Yine de pes etmez; sonunda yürür. İnsanın genlerinde kararlılık ve başarmak vardır. Tembellik, kararsızlık, yılmak, vazgeçmek öğrencilerime yakışmaz. Sizlerin başarılı olabilmesi için her türlü imkân hazırlanmış durumda. Yeteri kadar eğitimciye, donanıma, eğitim ortamına; maddi manevi desteğe sahipsiniz.” Tek yapmanız gereken : "istemek ve kararlı olmak." Sevgili öğrenciler, unutmayın siz istedikten sonra başaramayacağınız hiçbir şey yoktur.

Sevgili Müdire Hanım, Kadriye Tokat öğretmen disiplinli, çalışkan, erdemli, harika bir model öğretmendir.  Öğretmen, insan sevgisini, millet sevgisini, doğa sevgisini, hayvan sevgisini kazandırır; sevgisiz bir hayatın, yapmacık ve anlamsız olduğunu öğrencilerine aktarır.

Öğretmen, öğüt vererek değil, model olarak örnek olmalıdır. Çokça öğüt vermek iletişimi engellediğinden, duygu, düşünce ve davranışlarla iyi bir model olunursa okulda ve çevrede daha etkili ve çekici olunabilir. Sonuç olarak etkili bir öğretmen gibi her yönüyle örnek bir insan olabildiği ölçüde başarılı olur. Bu nedenle öğretmenlik mesleği sadece anlatmaktan ibaret olmayıp yaşamayı da içine alan bir bütünlük içinde olmalıdır.

İyi bir model olan Sevgili Kadriye Öğretmenin (Müdire Hanımın)öğrencisinin başarısıyla övündüğü,  girdiği yeri güneş gibi aydınlattığı, aranan, beklenen, özlenen gözlenen bir kimliğin sahibi olduğunu gördüm. Mutluluğunu kum taneleri kadar çok yaşatıyor, acılarını sabun köpükleri kadar geçici kılıyor.

Kişisel olarak ta, Kadriye Öğretmenin geleceğini oluşturacak her yeni günün bir önceki günden daha güzel, isteklerine uygun ve onu mutlu edecek şekilde olmasını, mutlulukların en güzelini yaşamasını, başarı merdivenlerini kolaylıkla tırmanmasını, yüzünün hep gülmesini, neşesini hiç yitirmemesini, Onun kalbinde var olan dünyadaki eşsiz güzellikler gibi geçmesini ve hep sevgi ile dolu kalmasını ve mutlu olmasını diliyorum.

Ben; Okulunu soysal ve kültürel anlamdaki başarılarını üst sıralara taşıyan, TÜBİTAK Bilim Fuarını okulunda başarılı bir şekilde organize eden; başarılı, çalışkan, öz verili, erdemli sevgi dolu, örnek model, Babaeski Şehit Ersan Yenici Anadolu Lisesi Müdiresi Sayın Kadriye Tokat’ı, tüm öğretmen, öğrencilerini ve Fuarın hazırlanmasında maddi destek veren TUBİTAK ve Milli Eğitim Bakanlığını tebrik ediyorum.

Nizamettin BİBER 

 
Toplam blog
: 887
: 2743
Kayıt tarihi
: 06.06.12
 
 

Yeni dünya düzensizliğinde insan olmaya çalışan ve okuyarak ne kadar cahil olduğunu gören, olayla..