Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Mart '18

 
Kategori
Kültür Turizmi
 

Bakana Açık Mektup

Sayın Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş,

Bildiğiniz gibi ülkemiz tarihi, kültürü ve doğal güzellikleri ile tam bir turizm cennetidir. Turizm ise bir ülkenin bacasız fabrikalarıdır. Az bir yatırımla uzun vadede giderek artan ekonomik katkı anlamına da gelir.

Ne yazık ki, günümüzde önceki yıllara oranla giderek artan kültür ve doğa katliamı yaşanmaktadır. Bunu birkaç örnekle açıklamak gerekirse; Göbekli Tepede yapılan betonlaşma, Pamukkale’ deki hatalı koruma önlemleri, Amasya’daki Bimarhane’nin Yutong tuğlalarla tamiri, İznik’ teki Hıristiyanların kutsal mekanının camiye çevrilmesi içindeki fresklerin kazınması, kapı ve camlarına PVC doğramaların takılması, tarihi Roma hamamının zemin mermerlerinin tahta parke ile değiştirilmesi, Muğla ve diğer bölgelerde de bir çok trajikomik uygulamalar , çok geniş alanlarda doğa katliamları insanları hüzünlendiren ve geleceğimizi yok eden uygulamalardır.

Sizden ricam Bakan olarak inisiyatifinizi kullanmanız ve bu kötü gidişe bir son vermenizdir. Kültür ve tarih mirası eserler tahrip edildiğinde bir daha geri gelmeyecektir. Bu gün ufak bir çıkar uğruna ileride ülkemize kazandırılacak çok şeyi feda etmeyelim. Doğayı koruyalım. Tarihi eserleri lütfen aslına uygun restore edelim. Kırılan, parçalanan bir heykel, kazılarak silinen bir fresk veya ikon, beyaz badanaya dönüştüğünde artık hiçbir şey ifade etmeyecektir.

Cahil kişilere değil işin ehli kişilere restorasyon işleri verilirse aslına uygun yapılıp yapılmadığı da sıkı bir şekilde kontrol edilirse emin olun ülkemiz kazanacaktır.

Bu şekilde sizin de adınız övgüyle anılacaktır.

Saygılarımla 

 
Toplam blog
: 106
: 597
Kayıt tarihi
: 13.02.09
 
 

1953 Denizli doğumlu, evli ve iki çocuk babası. Doktor dişhekimi, şimdiye kadar yayınlanmış yedi ..