Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

ÖZLEM ÖZDEMİR TAŞ

http://blog.milliyet.com.tr/peyzaj

18 Eylül '22

 
Kategori
Dekorasyon
 

Balkon Bahçeciliği

Balkon Bahçeciliği 

Merhabalar; bahçe keyfini balkonda sürdürmek isteyenler burada mı? Size balkon bahçeciliği için birkaç önerim var. Hazırsanız başlayalım;

Her binanın balkon büyüklüğü, formu, çatılı çatısız şekilleri farklıdır. Bu farklılık göz önüne alınarak bitkilendirilme yapın.

Balkonun bulunduğu konumun; güneşlenme yönü, rüzgar alma durumu bilinmelidir. Bu bilgiler doğrultusunda bahçeyi oluşturun.

Balkonda dengeyi sağlayın. Küçük balkonunuz var ise küçük bitkiler, büyük balkonunuz var ise büyük bitkiler tercih edin. Küçük balkonlara seçeceğiniz hacimli bitkiler balkonu kullanışsız duruma getirir.

Küçük balkonları olanlar duvar bitkilendirilmesinden de yararlanabilirsiniz. Hem estetik bir görüntü oluşturacaktır hem de balkonunuzun havasını tazelendirecektir.

Balkonunuzun büyüklüğüne göre masa, sandalye, salıncak… gibi bahçe mobilyaları koymayı düşünüyorsanız, mutlaka bitkilendirme yapmadan önce yerleşimi yapın. Bu işinizi kolaylaştıracaktır.

Balkonunuzu kullanmadan önce balkonun taşıyabileceği ağırlıktan ve bina güvenliğinden bilginiz olsun. Ağırlığı fazla olan bitki malzemeleri koymak balkonun stabilitesini bozar.

Balkonunuzda fazla büyümeyen, bodur bitkiler kullanın. Çiçekli bitkiler ve aromatik bitkiler mutlaka balkonunuzda bulunsun.

Bitkileri koyacağınız saksılar bitkilerin yaşam alanına hitap etmeli, balkonunuza uyumlu olmalıdır.

Balkon su giderlerini kontrol edin. Bitki sulama sonucunda çıkan suyun balkonunuzdan uzaklaşmasını sağlayın.

Balkon keyfini sadece gündüz değil akşam da sürdürmek istiyorsanız aydınlatmaya dikkat edin. Led aydınlatmalar, mumlar,  duvar aydınlatmalar, tavan ve taban aydınlatma çeşitlerini bahçe dizaynınıza göre belirleyin.

Balkon keyfini hava durumuna göre yaşayın. Soğuk havalar için koltuk battaniyesi, sıcak havalar için pervaneler, yağmurlu havalar için şemsiyeler bulundurun.

KOLAY GELSİN..

 

HAZIRLAYAN: Yüksek Peyzaj Mimarı Özlem Özdemir Taş ( Tarım Teknolojisi Öğrencisi)

 

 

 

 

 
Toplam blog
: 307
: 50
Kayıt tarihi
: 11.04.16
 
 

*PEYZAJ MİMARI *DÜZCE UNIVERSITESI/FEN BILIMLERI ENSTİTÜSÜ-YUKSEK PEYZAJ MIMARI *ABANT İZZET BAYSAL..