Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Şubat '08

 
Kategori
Engelli Eğitimi
Okunma Sayısı
705
 

Berna Öktey'in bitmeyen azmi

ENGELLİ BERNA ÖKTEY’İN YAŞAMA AZMİ
Azimli engellileri tanıtan yazılarıma devam ederken, engellilerin bazıları ile yaptığım röportajlarım yayınlanacak, bazılarını ise burada yaşam öyküsü olarak anlatacağım. Umarım ki engelli kardeşlerimizin hayat hikayelerinden ders alarak “ Onlar engelli oldukları halde başarılı olmuş. Biz ve çocuklarımız sağlamlar. Onlar neden başarılı olmasınlar” diye düşünerek hayata daha gayretli olarak sarılırsınız .

Bugün size engelli Kardeşimiz Berna ÖKTEY’ i tanıtmak istemekteyim.

Berna Öktey, 23 Eylül 1970 tarihinde Bankacı Anne Belkis ile gene Bankacı bana Ertuğrul’un ilk çocuğu olarak İstanbul’da dünyaya gelmiş. Doğumda yanlış müdahale sonucunda beyin hasarlı olarak dünyaya merhaba demiş.. Hastalığı ilk olarak küçük kasılmalar ve bayılmalar ile baş göstermiş. Kendisine 7 yıl sonra epilepsi teşhisi konulmuş. Bu tarihten itibaren de İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Eşat Eşkozan’ın öğrencisi olmuş. Eşat Eşkozan şu an Merter Hizmet Hastanesi’nde çalışmakta ve Berna’nın her 6 ayda bir kontrollerini yapmakta.

Berna Öktey düzenli kullandığı ilaçlar sayesinde 1989 yılında İbrahim Alaaddin Gövsa İlköğretim Okulundan mezun olmuş. Berna ailesinin arzusu üzerine okuluna ara vermek zorunda kalmış. Okumayı çok sevdiğinden okuldan ayrılmaya 5 sene dayanabilmiş. Burada şunu ifade etmem gerekir ki, anne ve babalar engelli çocuklar sağlamlar arasında ezilmesin diyerek çocuklarını okula göndermemekte hata etmekteler. Engelli bir insan olarak şunu ifade etmek isterim ki, engelli bireyin ezilmesin diye evde oturmaktansa sağlamların tutumları karşısında mücadele ederek onlarla iç içe yaşaması ve hayata tutunması daha iyi. Gerçi bu savaşta de acı çekecek ama başarılı olunca hayatta savaşçı olmanın zevkini tadacak.

Berna 5 sene sonra Akşam sanat ortaokulunu, ardından da akşam Sanat Lisesinden mezun olmuş. O liseden mezun olunca ailesi, Onun hayatta tutunmasına sevinerek Bilgisayar ve Diksiyon dersleri almasına da ön ayak olmuş. Bunun yanında Berna daha da hayata bağlanarak Anaokulu Öğretmeni olacağına inanmaya başlamış. Kendisini bu amaca götürecek mucizelerde bekleyen Berna dört ay boyunca bir Rehabilitasyon merkezinde sekreter olarak çalışarak hayatta tutunmaya da başlamış. Gündüz çalışırken akşamları da terapilere katılarak hayatta nasıl başarılı olunacağını göstermiş. Ama Rehabilitasyon merkezi kapanınca işsiz kalmış.

Hayata her zaman pozitif bakan Berna, “ Kimsenin benimle gurur duymasını beklemiyorum. Çünkü ben engelli olarak ne kadar zor şeyler başardığımı bilmekteyim.. Kendimle gurur duymaktayım. Kendimi kapalı kapılar ardına kapatmadım. Yaşamdan da soyutlamadım. Aksine hayatın daha çok içinde olmayı amaçladım. İnancımı hiç kaybetmedim” demekte.

Berna gördüğü özel eğitim kurslarının kendisine çok faydalı olduğunu söyleyerek daha önce kendisine “ters zekalı” olmakla hicveden komşusuna inat özel eğitim alanında usta öğretici olmayı çok istemekte.

Öğretmenleri ve kurum Müdürü Pervin Albayrak’ın destekleri ile hedefine her geçen gün daha çok yaklaştığını söylemekte. İstanbul’da Akedemi Dadı Eğitim Merkezine devam eden Berna, Aksaray Ortepedik Engelliler Derneğinin Ayvalık’a düzenlediği bir gezide tanıştığı kendisi gibi Ortapedik engelli olan Ahmet Bayrak ile düğün hazırlığı yapmaktaymış.

Berna kendisine destek olanları da unutmayarak herkese teşekkür etmeyi de ihmal etmemekte.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1096
Toplam yorum
: 347
Toplam mesaj
: 293
Ort. okunma sayısı
: 1539
Kayıt tarihi
: 28.12.07
 
 

1967 Tokat'ın  Pazar ilçesi doğumluyum. İşitme engelliyim. İstanbul Üniversitesi iktisat Fakültes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster