Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Aralık '13

 
Kategori
Üniversitelinin Sesi
Okunma Sayısı
2811
 

Bir de öğrencilerden dinleyin dersaneleri

Bir de öğrencilerden dinleyin dersaneleri
 

Malum gündemimiz dersane. Kapatılmalı mı kapatılmamalı mı tartışmaları bir yana; bu tartışma sonucu yaşanan gelişmeler ayrı bir yana... TV kanallarında o çok bilen amcalar gene uzun uzun nutuklar atıyor. Ama bu sorundan asıl etkilenen kısıma söz hakkı vermek isteyen yok sanırım, öğrencilere. 

  Öğrenciler dersaneye gidiyorlarsa bir sebebi var. Okullarda verilen eğitim, hayatımızın geri kalanını belirleyecek olan o malum sınava bizi hazırlamaktan tamamen aciz. Gerek müfredat, gerek öğretmenlerin rahatlıkları... Öğrenci ve aile bu eksikliği farkediyor, çare olarak dersaneye başvuruyor. Dersaneye gitmeden iyi bir üniversitenin kapısını görmek gerçekten çok zor. Dersane sizi "sınava" hazırlıyor. Sınav tekniğini öğretiyor, soruları çözmede belirli bir hız kazandırıyor. Dersane öğretmenleri, okuldaki öğretmenlerden kat ve kat özverili davranıyor. Şahsen ben üniversiteye hazırlık sürecimde, okuldaki rehber öğretmenimle sadece bir ya da iki kez görüşebildim. Dersanedeki rehber öğretmenim ise her hafta bir görüşme ayarlardı, netlerimden ve çalışma programımdan konuşurdu. Durum benim gibi bir çok öğrenci arkadaşım için malesef böyle. Hükümet oluşturduğu müfredat ile öğrencileri üniversite sınavına hazırlamaktan aciz iken; geçen yıllar içerisinde öğrencileri dersaneye bağımlı hale getiren bizzat kendileri iken; şimdi ortaya çıkıp dersaneleri kapatıyoruz demeleri komik oldu açıkcası. Bizi dersaneye bağımlı hale getiren sizdiniz; bir çoğumuzu daha 6. sınıfta liseye geçiş sınavına soktunuz.. Açıkcası bu dersane kararının halkın iyiliği için olduğunu maalesef düşünemiyorum. Daha çok iki farklı kutubun birbiriyle olan çatışmasının bir etkisi gibi duruyor. 

  Bir de olayın maddi bir yönü var biz aileler için. Üniversiteye hazırlk için 3 yılda dersaneye yaklaşık 15.000 lira harcadı ailem. Biliyoruz ki benim ailem tek değil bu konuda, benimkisi gibi milyonlarca aile; boğazından kısıp çocuğunu dersaneye gönderiyor. Dersane konusu bu durumda ciddi bir sorun. Eğitim konusunda eşit hakları yakalayabilmek için; kimi ailelerin yaşam standartlarını düşürmek zorunda olmaları büyük bir utanç. Olaya bu konudan bakınca dersanlerin kapatılmasını savunmak en mantıklısı, en insanisi, en vicdanisi. 

  Sonuç olarak şunu kabul etmeliyiz. Dersaneye binlerce lira vermek insanlarımızı zora sokuyor, devlet bu konuya bir çözüm bulmalı. Bu çözüm elbetteki dersanelerin kapatılmasıdır ancak; şu an bizleri dersaneye muhtaç bırakan bir sınav varken halihazırda dersaneleri kapatmak pek akılcıl değildir. Eğer hükümet yeni bir müfredat oluşturup, okullardaki eğitimi iyileştirir ve sınav sistemine bir çeki düzen verirse; dersaneleri kapatmalarına en büyük desteği zaten halk verecektir. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Olayı müthiş açıklamışsınız. Bu olayın bir an önce netleşmesi benim içinde iyi olacak 2 yıl sonra gireceğimiz üniversite sınavı şimdiden gözümğzü korkutuyor açıkçası.

Turuncu Bir Dünya 
 21.12.2014 10:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2212
Kayıt tarihi
: 25.08.13
 
 

1995 yılı İzmir doğumluyum.  İstanbul Üniversitesi , Sosyoloji 2. sınıf öğrencisiyim.   ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster