Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Mayıs '09

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
 

Bitkilerle tedavi

Bitkilerle tedavi
 

Her hastalığın şifası doğada bulunmaktadır, insanoğluna düşen onu arayıp bulmak ve uygulamaktır. Ancak hastalıkları tedavi etmek, hangi ilacın hangi hastalığa iyi geldiğini bulmak, hangi ilacın hangi işlemlerden geçtikten sonra ne kadar ölçüyle uygulanması gerektiği gibi bir dolu soru, insanoğlunun binlerce yıldır çözmesi gereken problemler yığınında yer almaktadır.

İşte bu yüzden insanlık 7000 yıldır kendini tedavi edebilecek ve hatta estetik kusurlarını düzeltecek ilaç reçetelerini doğanın kaynaklarına başvurarak elde etmekte. Kısaca Herbalizm; “tüm bitkilerin hastalıkların tedavisine yönelik olarak araştırılması ve hastalara uygulanabilir hale getirilmesi bilimidir” diyebiliriz.

Herbalizm'in çıkışı kesin olarak bilinmemekle birlikte ilk olarak M.Ö 5000 yılında uzakdoğu'da ortaya çıktığı sanılmaktadır. Eski Mısır veya eski Yunan gibi birçok eski medeniyette bitkilerin ilaç olarak kullanıldığı, şifacı olarak adlandırılan kişilerin çeşitli bitki karışımlarından elde ettikleri ilaç veya macunlarla hastalıkları iyileştirdikleri bilinmektedir.

İnsanoğlunun binlerce yıldır bitkilerle deneme-yanılma yöntemiyle süren bu serüveni günümüzde artık Tıp biliminin ilerlemesi ve bitkilerle tedavi yönteminin Fitoterapi adı altında incelenmeye başlamasıyla yeni bir boyut daha kazanmıştır.

http://www.dogaliksir.com/

 
Toplam blog
: 2
: 543
Kayıt tarihi
: 06.05.09
 
 

Merhabalar, 1968 doğumlu, İşletme mezunuyum. Uzun bir dönem Dünya lideri olan iki uluslararası firma..