Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Ocak '08

 
Kategori
Blog
 

Blog yazanları ile köşe yazarları arasındaki farklar…

Blog yazanları ile köşe yazarları arasındaki farklar…
 

İlk fark bu yazının başlığından da anlaşıldığı üzere… Bir yayın organında “köşe”si olanlara “yazar” deniyor… Blog yazanının “ismi yok”…

Sorsalar şimdi size, nasıl bahsedersiniz yazılarınızdan… “Milliyet Blog’da yazıyorum” olabilir bunun cevabı. Ama “köşe yazarıyım” diyemezsiniz. Ama “onlar” derler. Burada “ne kadar iyi yazdıkları” tartışılabilir… Veya “kendilerine ayrılmış bölümün” hakkını verip veremedikleri. Ama “yazarlıktır” sıfatları.

Biz blog yazanları “bizi kaç kişi okumuş”, “okunma oranımız nedir” anında görebiliriz sayfamızda. Ama onlar göremez, bilemezler.

Bizler içimizden geldiği gibi yazarız… Onlar ait oldukları medya kuruluşunun paralelinde.

Bizler “arkadaş olabiliriz, etkinlikler düzenleyebiliriz”… Onlar birbirlerinin “açığını ararlar”.

Onlar bizlerin yazılarını veya cümlelerini “istedikleri gibi, “izin alma, alıntı olduğunu belirtme” gereği bile duymadan yazılarında “kullanırlar”. Ama biz “alıntı olduğunu belirtmek zorundayız”. Çünkü onların yazıları “koruma altındadır”.

Milliyet Blog vb “belli bir kitlenin sesi değildir”… Her görüşten yazı yayınlanır. Ama “basılı yayın organları… Her ne kadar “tarafsız olduklarını yazsalar da” taraflıdır. Ve insanlar “kendi görüşlerine, kültür seviyelerine göre seçerler” okuyacakları gazete veya dergiyi. Tabii “yazarı” da. Ve bu nedenledir ki “onlar” tüm kitlelere ulaşamazlar “bizim gibi”. Ve bizler kadar “rahat” belirtemezler görüşlerini.

Onlar “asparagas haberler” yaparlar “gazete veya dergi çok satılsın diye”… Bizler yapmayız. Çünkü “tiraj kaygımız yok.

Bizlerin “rakip görmek, didişmek” gibi alanlarda, umurunda değildir “köşe yazarları”… Onlarsa “nedendir bilinmez” blog yazanlarına sataşırlar “akıllarına estikçe”.

Ve de en önemlisi… Bizler “maddi bir çıkar karşılığı yazmayız”… “Yürek emeğimizdir” yazılarımız. Onların “ekmek kapısıdır” köşeleri.

Not: Bu yazıda, ciddi, aklı başında… Yazdığı köşenin hakkını veren “gerçek köşe yazarları” konu dışıdır.

 
Toplam blog
: 139
: 1916
Kayıt tarihi
: 12.04.07
 
 

Bana biri kendini anlat dese, susar kalırım. Her konuda çılgın bir istekle konuşan ben, işte o anda ..