Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Eylül '07

 
Kategori
Güncel
 

Bölünsek de mi uzlaşsak, bölünmesek de mi?

Bölünsek de mi uzlaşsak, bölünmesek de mi?
 

K. Atatürk ismi üzerinden oynanan oyunlara bir yenisi eklenmek üzere. İyisi mi oyunu kurulmadan bozalım. Bu tür oyunlara kanmayacak kadar ders aldık yaşananlardan çünkü.

İddia; Kemalizmin 1923 Türk burjuvazisini yansıtan donuk ve tutucu bir yapı olduğu, bu nedenle günümüz Türkiyesinde toplumun tümünü kapsamadığı yönünde. Aynı iddianın devamında ise bunun tersi olarak Atatürkçülüğün geniş toplum kesimlerince benimsendiği savunuluyor. Bu iddianın ardında kendi içinde bütüncül ve anlamlı bir tutarlılığı olan laik insanları basit bir kelime oyunuyla bölme isteğinin yattığını görmek kolay. Kemalistler bir tarafa, Atatürkçüler diğer tarafa! Kemalistler, beşte biri oluşturan asker, bürokratik elit ve sol kesim. Atatürkçüler ise her toplum kesiminden onu kurtarıcı önder kabul edenlermiş. Kemalizm'i dayatmak yerine, genel kabul gören Atatürkçülük üzerinde uzlaşmak gerekiyormuş.

Bu yaklaşım yeni sosyal demokrasi vizyonu için bir çıkış noktası olarak lanse ediliyor. Bu kesimler farklı bir ülkenin ve tarihin insanları sanki! Bu bir hareket noktası olamaz. Önce suni bir bölünme yaratıp sonra kavramsal karmaşa üzerinden nasıl yeniden uzlaşma sağlanabilir ki? Siyasal ve sosyal sorunlarımız kavram ve anlam kargaşası içinde çözülemeyecek kadar derin. Bu iddiayı geliştirenlerin planlarını bozacak bir kötü haber: Kemal Atatürk ismi ikiye de bölseniz hecelere de ayırsanız hep o aynı ve tek Türkiye yi işaret eder. Kemal için ayrı, Atatürk için ayrı bir Türkiye hiç olmadı. Mustafa Kemal Atatürk ismini bölmekten elde edilecek tek gerçek; isimlerinin herbirini Türk Cumhuriyetinin tarihinin sayfalarını yazarken kazanmış olduğudur. Bu ülkenin insanı da onu Mustafa Kemal Atatürk olduğu için sever. Kemal'i için ayrı, Atatürk'ü için ayrı ve farklı sevmez. Kemal ve Atatürk bu ülke için ayrı vizyonları olan farklı tarihsel karakterler de değildir. O hep aynı tek adamdır; tarihsel sürecin bütünlüğü içinde dönemsel koşulları en doğru şekilde okuyan ve kendine yeni isimler katmak için değil, bu toprakların efendisi bir ulusu özgür kılmak için ateşe yürüyen.

 
Toplam blog
: 7
: 369
Kayıt tarihi
: 29.08.07
 
 

Ankara'da yaşıyorum. Kamu yönetimi ve siyasetbilim mezunuyum. Kadın çalışmaları ve metropol yaşamınd..