Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Şubat '13

 
Kategori
Dünya Şehirleri
 

Bütün komşularıyla küs ülke; "Sırbistan"

Bütün komşularıyla küs ülke; "Sırbistan"
 

Belgrad


Sırplar Komşularıyla Küs Olmaktan Hoşlanmıyor

24-26 Şubat 2013 tarihlerinde HTC firmasının yeni ürünü HTC ONE modelinin Lansmanı dolayısıyla Belgrat’a gittik. Sırp asıllı Türkçe bilen rehberler, ülkelerini ve  Belgrad’ı anlatıyorlar.

Şehrin en önemli özelliği Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği noktaya kurulmuş olması. Osmanlıların izleri hala fazlaca görünüyor. Kalemegdan dedikleri tarihi surların adını Osmanlı koymuş. Kale Meydanı anlamını taşıyor. Belgrat’ın en önemli tarihi yeri burası. Büyük savaş adası denilen alanda MÖ 3. Yüzyılda kurulmuş.

Tarihleri boyunca çok savaşçı bir ülke, Stratejik konumu nedeniyle şehir antik çağda sayısız doğu ve batı ordusunun 115 savaşına sahne olmuş ve ve 44 kez yerle bir edilmiş. 1521 de Osmanlılar ele geçirmiş ve Osmanlı Sancağı olmuş.

Tabii yakın tarihi hatırlarsak daha 90’lı yıllarda da Yugoslavya’ın dağılmasıyla yine etrafında ki herkesle savaştılar. Bütün komşularıyla aralarının kötü olmasına halk üzülüyor. Ama bir taraftan da Kosova’yı Türkler ülke olarak tanıdı ama orası bizim demeye devam ediyorlar. Aslına bakarsanız ruhlarında hala ıskçı ve savaşçı ruhu hissettiriyorlar.

Neredeyse gösterdikleri her önemli bina bombalanmış. Bir çoğu tekrar yapılmış. Ama birkaçtanesiniheykel misali, gelecek nesillere ibret olsun diye yıkık halde koruma altına alıp tadilat yapmamışlar. Aslında bu iyiye işaret.

Nedense Türkleri seviyorlar. Yaklaşık  Osmanlı etkisiyle 5000 Türkçe kelime var dillerinde… Bunun 2500 kadarını kullanıyorlar. Son yıllarda ki Türk sempatisinin en önemli sebeplerinden biri de Türk dizilerinin bir çok kanalda oynuyor olması. Şu an EZEL, MUHTEŞEM YÜZYIL gibi birçok dizi gösterimdeymiş. Türkiye Başkonsolosluğu da şehrin en güzel yerinde.

Fizik olarak kadın erkek hepsi güzel ve yakışıklı insanlar, boy ortalamalrı 1.80 -2.00 m civarı. Kısa insan yok…  Temennim  bu güzellikler ruhlarına da işlesin bundan sonraki dönemlerde ırkçı ve savaşçı tutumlarından vazgeçsinler.

Bir kere, 2 günlüğüne gidilebilecek bir şehir. Ama daha fazlası sıkar

 
Toplam blog
: 61
: 1072
Kayıt tarihi
: 08.02.13
 
 

Cengiz Ülkü 1966 yılı Manisa-Salihli doğumluyum. İlk, Orta ve Liseyi Salihli’de... Üniversite..