Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Nisan '15

 
Kategori
Güncel
 

Çılgınlık halleri!

Çılgınlık halleri!
 

Oliver Stone’un Amerika’nın gizli tarihi üzerine belgeselini seyrederken fark ediyorum ki Amerika 2. dünya savaşından beri savaşsız bir dönem geçirmemiş. Bunun en önemli sebebi dünya savaşlarında yaşadıkları ekonomik gelişmeye paralel olarak “savaş ekonomisinin” ülke için faydalarını keşfetmiş olmaları!

Amerika'nın bütün dünyada sağcı ve militer kuvvetleri desteklemek gibi genel bir politikası var ve bunu yaparken de genelde “demokrasi ve insan hakları” özrünü kullanmış olması manidar!

Açıkça söylemem gerekirse ben 1986 yılından beridir Türkiye’yi tanımlarken şöyle bir ifade kullanıyorum: “Türkiye Amerika’nın 56. eyaleti; bağımsız ancak egemen olmayan ülke”. Ve bugün bile düşüncemde herhangi bir değişiklik yok!

İki gün evvel askerlerin masumluğunun ispatlanma ihtimalinin %100 olduğu ve mecliste nükleer santral görüşmelerin sıcak olduğu bir günde garip şekilde adliyeye terörist bir saldırı düzenleniyor ve nasıl oluyorsa tesadüfü bir şekilde saatlerce elektrik kesiliyor. Konu üzerinde yorum yapmamayı tercih edeceğim fakat aynı şekilde her seçim sayımı esnasında en az yarım saatlik elektrik kesintileri oluyor; bu da yine tesadüf olsa gerek!

Tesadüflerin bu kadar yaygın olduğu ülkemizde son derece Allah’a sığınılırken başımıza gelen tesadüfü olayların bilimsel değil de daha çok komplo teorileriyle açıklanmaya çalışılması beni bir hayli düşündürüyor.        

Cumhurbaşkanımızın süregelen “oturduğu koltuğun kendisine dar gelmesi” konusundaki yakınmalarını inandırıcı bulmamakla birlikte, diğer yandan, muhalefet liderinin kendisine mesafeli durup daha çok başbakana yüklenmesi de bana son derece enteresan geliyor.

Diğer yandan Arap birliğinin Yemen’deki savaşı, Avrupa ve Amerika’nın  İran'la anlaşma zeminine gelmesi, Türkiye’nin savunma füzeleri konusunda Çin’le anlaşması, hepsi, topyekün, dünyada çılgın insanlar topluluğu olduğunu önümüze seriyor.

Gerçek anlamda yaşanılan(süren) sürece dünya ekonomik krizi mi sebep oluyor yoksa insanlar gerçekten böyle manyakça davranmayı alışkanlık haline mi getirdi?

Sadece Türk para birimi değil birçok para biriminde dolara karşı değer kayıpları enflasyonist etkiler yaratıyor gelişmeye çalışan ülkelerde! Garip bir şekilde Amerikan ekonomisi gelişirken diğer ekonomiler, ciddi sektelere uğruyor. Euro karşısındaki bu dolar kazancı da dünyadaki ekonomik dengeleri otomatik olarak değiştiriyor. Dolar resmen %20 oranında değer kazandı. Bu resmen Amerikalıların alım gücünü artırdı. Dünyadaki etki alanını genişletti.

Ve garip bir şekilde Obama bile eskisi kadar konuşulmuyor, dikkat çekmiyor. Daha da enteresan olanı Ortadoğu’daki operasyonlarda Amerika ismi artık  arka planda! Buradan şu sonucu çıkarıyorum: Amerika’nın keyfi yerinde!   

Biz kendi ligimizde başkanlık oyunu oynarken dünyada neredeyse dünya savaşı çıkmak üzere! Amerika İran’ı Rusya’ya rağmen ikna ederse dünya savaşı çıkabilir!

Gelelim artık bana; Türkiyemde gerçekleşen standart tesadüfü olaylara baktıkça, “çıldırmamak elde değil” diye düşünüyorum. İnanın önümüzdeki seçimlerin sonucu pek umurumda değil çünkü halihazırdaki siyasi durum “al birinden vur ötekine”! Eleştirmek bile istemiyorum. Artık sadece şöyle konuşuyorum: “Hakkımızda hayırlısı!”...

Gerçekten; hakkımızda hayırlısı!

 
Toplam blog
: 631
: 293
Kayıt tarihi
: 10.04.11
 
 

Eric'i külden yarattım. Tamamıyla benim eserim. Söyleyeceği çok sözü, söylemek istediği az sözü. ..