Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Uzman Klinik Psikolog Pedagog Gülten DEMİRDÖVEN

http://blog.milliyet.com.tr/uzman_psikolog_pedagog_psikoterapist

01 Ekim '14

   
  Kategori
  Ruh Sağlığı
   

  Çocuk-Ergen-Yetişkinlerde yalan söyle sorunu ile başetme yolları

  Çocuk-Ergen-Yetişkinlerde yalan söyle sorunu ile başetme yolları
   

  Çocuk-Ergen-Yetişkinlerde Yalan Söyle Sorunu için Danışma Numaram 0533 373 81 23


  Yalan bir hatayı gizlemek amacıyla gerçeğe uygun olmayan davranış girişimlerinde bulunmaktır. Bu girişim sözel yolla jest yoluyla ya da susma yoluyla olabilir. Sosyal bir davranış olan yalanın amacı; başkalarını aldatmaktır. Yalan bazen zararını gördüğümüz bazen de kısa süreli bize faydası dokunan ama hepimizin karşılaştığı acı bir gerçektir. Yalan insanlığın varoluşuyla başlayan ve devam eden bir gerçektir.
   
  “Dünyada ölümden başkası yalan" diyor Candan Erçetin ve “yalan"ın da hayatımızda yer edindiği de kaçınılmaz “gerçek"! Yalan söylemek artık hayatımızda yediğimiz yemek içtiğimiz, su, cinsel ihtiyaçlarımız kadar doğal ve hatta bu ihtiyaçlarımızla iç içe geçmiş durumdadır. Küçüğümüz, büyüğümüz yaşlımız, gencimiz, hepimiz bir şekilde yalan söylüyoruz. Aslında hepimiz yalan söylememiz gerektiğini çok iyi biliyoruz. Yalanın zayıf karakterli insanların silahı olduğunun da farkındayız. Peki bunları bile bile bizler neden yalan söylemeye devam ediyoruz? Neden herkes yalan söylüyor yalan söyleme hastalığı bizde nasıl yerleşiyor?
   
  İki ana nedenden dolayı yalan söylüyoruz:
   
  a) Cezadan kaç(ın)mak. Babasının dayağından korkan çocuk yalan söyler çünkü doğru söylerse ceza ile karşılaşacaktır. Ödevini yapmayan öğrenci yalan söyler çünkü öğretmenin kendisine düşük not vermesini istememektedir.
   
  b) Mükafat (ödül) elde etmek. Küçük çocuk ilgiyi üzerine çekmek için yalan söyler göreceği ilgi onun mükafatıdır. Tüccar kalitesiz malı kaliteli diye anlatır alacağı ücret onun ödülüdür.
   
  Cezadan kurtulmak ya da ödüle ulaşmak amacıyla yalan söyleyen bizler acaba yalanı nereden öğreniyoruz?
   
  a) Ailemizden: Küçüklüğümüzden beri anne babalarımız bize yalan söylüyor. “Oğlum sesiz ol sana çikolata alacağım. “ “Akşam baban gelince sana oyuncak getirecek". Sakın demeyin bebek ne anlar yalandan. Ancak zihni bu yalanlarını otomatik olarak kaydeder. Çocuk biraz büyür ve sonra başka yalanlara şahit olur. Eve gelen telefona baba “evde yok de oğlum" der. Annesi 9 yaşındaki oğluyla minibüse biner ama üç beş kuruş kar yapabilmek için “o henüz 5 yaşında okula gitmiyor" diyerek yalan söyler. Evde çekiştirdiği komşusunu mahallede görse güleryüz gösterip över. Böyle bir ailede büyüyen çocuk yalanın gayet doğal bir şey olduğunu düşünerek kendisi de yalan söylemeye başlar.
   
  b) Basılı ve görsel yayınlardan: Bir gün televizyonunuzu sadece izlediğini programlardaki yalanları bulmak için izleyin. Aşk dizilerinde aksiyon filmlerinde magazin programlarında sabah programlarında reklamlarda haberlerde sizce ne kadar yalana rastlarsınız? Maalesef yalan söylemeyi biz daha küçüklüğümüzde televizyonlardan öğreniyoruz. En masum çizgi filmlerde romanlarda bile yalana maruz kalan bizlerin bilinçaltına yalan o kadar normal bir şey olarak kazınıyor ki sonrasında onu içimizden söküp atmak çok güçleşiyor.
   
  c) Çevremizden: Ailemiz yalan söylemese televizyon izlemesek de çevremizde yalan söyleyen o kadar kimse var ki. Kısacası arkadaşlarımız, komşularımız, amcalarımız, teyzelerimiz, gözümüzün içine baka baka yalan söyleyebiliyorlar. Bazen şaka olsun yalan söylüyorlar ama sonuçta netice değişmiyor ve biz yine yalana muhatap oluyoruz.
   
  Bazı araştırmacılar yalanı söyleyenin patolojisini yalanın hedefini ve içeriğini göz önünde bulundurarak şöyle sınıflandırmışlardır
   
  Faydalı yalanlar: İlişkilerimizin iyiliği için
  Histerik yalanlar: İlgi toplamak için
  Savunma için söylenen yalanlar: Kendimizi zor durumdan kurtarmak için
  Telafi etmek için söylenen yalanlar: Başkalarını etkilemek için
  Kötülük için söylenen yalanlar: Kişisel çıkarlar elde etmek için
  Dedikodu için söylenen yalanlar: Abartarak laf yaymak için
  İmalı yalanlar: Yarı doğru ile yanlış yönlendirme yapmak için
  Aşka gelip söylenen yalanlar: Başkalarının çıkarlarını gözetmek için
  Patolojik yalanlar: Kendimizi ve başkalarını hırpalamak için
   
  Yalancılık günümüzde bir meslek ve hatta daha da ileri bir sanat olmuş. Teknolojik ilerlemelerin bu kadar hızlı ve yoğun yaşanması da engelleyemiyor yalanı ve yalan söylemeyi. Hatta yalan ve yalancılık çağa ayak uydurup hızla büyüyüp ve gün be gün gelişim gösteriyor. Tıpkı bir bukalemun gibi ortama çağa mesleğe sanata kısacası her şeye uyum sağlıyor.
   
  Yalan söylemek ille ağzımızdan çıkan kelimeler değildir. Hile yapmak dolandırmak kalpazanlık yapmak ve daha bir çok şeyi yapmak yalanın diğer branşları olmaktadır. Politikacılar sanatçılar bilim adamları kısacası tüm meslek dallarında rastlayabiliriz yalan ve yalancılara. Örneğin; kuduz aşısını Pasteur'ün bulmadığını Toussaint adında rakibi olan bir başka veterinerin deneyleri sonucunda elde ettiği aşıyı kendi bulmuş gibi gösterdiğini ve bunun sonucu olarak ta Toussaint'in birkaç ay sonra sinir krizi geçirerek öldüğünü biliyor muydunuz?
   
  Yalan dünyanın yapılabilecek en kolay mesleği icra edilebilecek en kolay sanatı keşfedilebilecek en zor şeyleri kolayca keşfedebilmenin en kolay yoludur. Karşımızdaki insanın yalan söylediğini anlasak bile bir çoğumuz bunun doğruluğunu araştırma ihtiyacını duymuyoruz. Karşımızdakilerin duymak istediklerini, onlara söylemek onların mutluluğunu görüp karşılığında ödüllendirilmek, hepsi küçücük bir yalanın büyük eserleridir. Eğer doğruyu söylemiş olsanız başınıza gelebilecekleri asla tahmin edemezsiniz. Ama söylediğiniz yalan kariyerinizi arttırabilir ödül almanızı sağlayabilir maaşınızın artmasına neden olabilir.
   
  Artık günümüzde inkar etmenin bu kadar rahat olması suça teşviki körüklemekte insanların duymaktan hoşlanacakları şeylerin söylenmesi yalanın cazibesini ve boyutunu bir gökdelenin daima yükselen katları durumuna sokmaktadır. Git gide manevi değerlerin yozlaşması kapitale dayalı sistemin içerisinde insanların daha fazla para kazanma hırsı ile zamanın çoğunu çalışmaya ayırması ve kısa yoldan başarı ve zengin olma arzusu yalan ve yalancılığın günümüzün en cazip mesleği durumuna gelmesine sebep olmaktadır.
   
  Sabah yatağımızdan kalktığımız andan gece yatağa girip uykuya dalmamıza kadar geçen sürede sayısız yalan ve yalancıyla karşılaşmaktayız. Kahvaltıda yediğimiz ekmeğin gramajının eksik olmasından tutun da; televizyonda haberleri izlerken konuşan politikacının ekonominin mükemmel durumundan demokrasinin tıkır tıkır işlemesinden bahsetmesine kadar hep yalan vardır.
   
  İşine geç kalan memurun söylediği bahaneden dersine çalışmayan öğrencinin uydurduğu klasik “akşam elektrikler kesikti çalışamadım" bahanesinin altında yine aynı yalan vardır.
   
  Yalancılık artık günümüzün mesleğidir. Eskiden dürüstlüğün her şeyin üstünde olduğu söylenirdi şimdilerde de yine söylenen bu. Ancak eskisi kadar artık üstünde durulmamaktadır. Ne yazık ki mesleklerin icrasında ve üretilen politikaların temelinde yatan asıl gerçek yalandır. Reklamların tabanını oluşturan da aynı yalandır. İnsanları etkilemenin temelinde de aynı yalan karşınıza çıkar. Artık karizmatik liderlerin yerini günümüzde insanları en iyi etkileyen ve bunu yaparken de onların duymaktan hoşlanacakları şeyleri onlara en güzel şekilde ifade edebilenler almıştır. Yani gerçek yalancılar....
   
  Ve ne yazık ki yalandan hala kimse ölmemektedir…
   
  Toplam blog
  : 1
  : 387
  Kayıt tarihi
  : 03.10.13
   
   

  Çocuk -Ergen-Yetişkin, Aile Evlilik Danışmanı olarak 30 yıl süresince Fransız La Paix Psikiyatri ..