Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Uzm Dr Ali Korkmaz

http://blog.milliyet.com.tr/cocukpsikiyatristi

12 Temmuz '19

 
Kategori
Çocuk Psikolojisi
 

Çocuklar ve Online Terapi

Online Terapi Nedir?
Online psikoterapi; psikolojik danışmanlık, konsültasyon ve tedavi hizmetlerinin ruh sağlığı uzmanı tarafından internet ve telefon yoluyla sesli ve görüntülü olarak danışana ulaştırılmasıdır. Online terapi hem ruh sağlığı çalışanları hem de çocuk ve aile için birçok açıdan yararlı, kolaylık sağlayan bir uygulamadır. İnsanların teknolojik iletişim araçları (bilgisayar, akıllı telefon, tablet)  ve internete erişiminin ucuzlaması ve yaygınlaşmasıyla birlikte online terapi hizmeti verenlerin ve bu hizmeti talep edenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Online terapi uygulaması dünyayla paralel olarak ülkemizde de giderek yaygınlaşıyor. Kaliteli, kesintisiz ses ve görüntü aktarımı ile online terapide yüz yüze görüşmeye yakın etkileşim, iletişim sağlanıyor.

Online Terapi Etkili mi?
Yetişkin danışanlarla yapılan çalışmalar online terapinin yüz yüze yapılan görüşmeler kadar etkili olduğunu gösteriyor. Çocuk döneminde görülen depresyon, anksiyete bozukluğu, obsesif-kompulsif bozukluk, tikler, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, davranış bozuklukları gibi çeşitli bozuklukların online terapi ile başarıyla tedavi edildiği görülmüştür. Çocuk, genç ve ailelerin online terapi hakkındaki geri bildirimleri memnuniyet vericidir.

Online Terapinin Avantajı Nedir?
Ülkemizde bebek, çocuk ve genç sayısı çok olmasına rağmen yeterince çocuk ve genç psikiyatristi uzmanı bulunmuyor. Bu durum nedeniyle özellikle nüfus yoğunluğu az olan yerde yaşayan aileler çocuk psikiyatristi uzmanına ulaşamıyor ya da ciddi zaman ve para kaybını göze alarak ulaşabiliyor. Yurt dışında yaşayan aileler dil ve kültür farkı ya da farklı kaygılarla çocuk psikiyatristi uzmanından yardım alamıyor. Online terapi bu durumdaki çocuk ve ailelerin çocuk psikiyatristine ulaşmasına imkan sağlıyor. Çocuk ve gençlerin psikiyatrik takibi sürecinde anne, baba, okul rehber öğretmeni, sınıf öğretmeni, pedagog ve psikologlarla görüşmek, fikir alışverişinde bulunmak gerekir. Çoğu zaman çocuk psikiyatristi ile ilgili kişinin aynı mekanda bir araya gelmesi mümkün olmuyor. Gerekli iş birliği, paylaşım ve koordinasyon online olarak daha kolay oluyor. Örneğin; farklı ortamda olmalarına rağmen video konferans aracılığı ile anne-baba-sınıf öğretmeni-psikiyatrist aynı anda görüşebiliyor. Özellikle genç yaş grubundaki danışmanlık ihtiyacı olanlar hastane ve muayenehaneye gitme konusunda direnç gösterdikleri zaman, online terapi ile yardımcı olmak ya da online terapi ile başlayıp yüz yüze muayeneye geçiş yapılabiliyor. Aileler tercih ettikleri ortam ve zamanda çocuğu ile alakalı danışmanlık alabiliyor. Mesafe kriterini ortadan kaldırdığı için ailelere ve çocuklara istediği uzmanı seçme özgürlüğü veriyor.

Online Terapi ile Hangi Hizmetler Verilebilir?
Sağlıklı çocukların ruhsal ve zihinsel gelişimi ile ilgili takip yapılabilir, aileye danışmanlık verilebilir. Ruhsal bir bozukluk olmasa bile ilerde çocuğun ruhsal durumunu olumsuz etkileyebilecek, ev ve okulla ilgili zorluklarla baş etme konusunda danışmanlık ve yönlendirme yapılabilir. Aileye; çocuğa kural-sınır koyma, çocukla sağlıklı iletişim kurma, sorumluluk kazandırma, tuvalet eğitimi, ders çalışma alışkanlıkları kazandırma, uyku ve beslenme vb. konularda danışmanlık verilebilir. Çocuk ve gençlerde görülebilen ruhsal bozukluklara tanı koyulabilir,  tedavi uygulanabilir.Çocuk, genç ve ailelerine mevcut ruhsal bozukluk hakkında bilgilendirme yapılabilir.

Online Terapi İçin Ne Gerekir?
Online terapi görüşmesi psikiyatrist ve danışanın farklı yerlerde olması dışında yüz yüze yapılan görüşmeye benzer. Çocuk ve gençlerle yapılan online görüşmelerde ebeveynlerin onayı ve rızası gerekir. Her iki tarafta iletişimin kesintiye uğramaması için yeterli donanımın olması gerekir. Görüşmenin bölünmemesi ve mahremiyet şartlarının sağlanması için uygun bir alan seçilmelidir. Çocukların, ailenin ve öğretmenlerin doldurması gereken form ve ölçekler online olarak ilgili kişiye iletilebilecek şekilde düzenlenmelidir. Danışanın bilgisi ve onayı ile yapılacak not alma ve kayıt işlemi için gerekli araç gereçler hazır bulundurulmalıdır.

Online Terapi Hizmeti Alacak Aileler Nelere Dikkat Etmeli?

Online terapi hizmetini verecek olan kişinin psikoterapi yapma yetkisine ve yeterliliğine sahip olup olmadığını kontrol edin.

Size neden online terapi önerildiğini ve nasıl yardımcı olunacağını sorun.

Online terapi dışındaki alternatif tedavi yaklaşımları hakkında bilgi alın.

Online terapinin ne kadar ya da kaç seans süreceğini sorun.

Online terapinin maliyetini ve ödemelerin nasıl yapılacağını öğrenin.

Acil bir durum olması durumunda terapistinize nasıl ulaşacağınızı ve acil durumlarda ne yapmanız gerektiğini öğrenin.

Psikiyatrik muayene ve tedavi sırasında paylaştığınız bilgilerinizin nasıl korunacağını sorun.

Online terapi için kullanılan uygulamaların güvenli olduğundan emin olun.

Online terapi ve uygulayıcısı ile ilgili şüphelerinizin olması durumunda farklı kişilerden görüş alın.

Sonuç olarak; online terapinin çocuk ve gençlerin çocuk psikiyatristine ulaşımını kolaylaştıracağını, ailenin zaman kaybını ve terapi giderlerini azaltacağını söyleyebiliriz. Ruhsal bozukluğu olan çocuk ve gençler online terapi ile etkin bir şekilde değerlendirilebilir ve tedavi edilebilir.

 

 
Toplam blog
: 19
: 194
Kayıt tarihi
: 02.02.17
 
 

Merhaba, 2007 yılında “ Tıp Doktoru '' 2012 yılında ise “Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı” unva..