Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Aralık '09

 
Kategori
Genel Sağlık
Okunma Sayısı
1049
 

Çocuklarda hazımsızlık

BİTKİLERLE MODERN TEDAVİ

Alman kanunlarına göre düzenlenen modern bitkisel ilaçlar çocuklarda farklı uygulanır. Çocuklar yetişkinlerin küçük hali değildir, gelişme halinde olan bir varlıktır. Bu nedenle çocuklarda kullanılacak bitkiler, gelişimi engellemeyecek ve zararlı olmayacak şekilde bilimsel çalışmalarla özenle seçilmiştir, bu arada tadı ve kokusu da dikkate alınmıştır.

Çocukların hazımsızlık sorunu için Almanya’da, turunç kabuğu, nane, melisa, kimyon, meyan kökü, rezene ve papatya çiçeği karışımlarında hazırlanmış çok sayıda hazır ilaç ( İberogast, Carminativum-Hetterich vb.) bulunmaktadır.

Ülkemizde bu sektör gelişmediği için gerekli ilaçlar üretilmemektedir.

Mevcut imkanlarla evde hazımsızlık için modern bir bitkisel ilaç hazırlanabilir. Bunun için turunç kabuğu kullanılır. Turunç kabuğu beyaz kısmı ayrılacak şekilde soyulur, renkli kısım kurutulur. İnce kıyılmış 1-2 çay kaşığı turunç kabuğu fincana konur, üzerine 150 ml kaynat su ilave edilir, ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenir, süzülür. Bu çaydan yemeklerden önce bir fincan içilir.

Kaynak: Dr. Ahmet Toptaş, Alman kanunlarına göre düzenlenip izin verilen BİTKİLERLE MODERN TEDAVİ, Gonca Yayınevi, İstanbul 2009, ISBN: 978-9944-790-31-4, (0212)5285076-5286005.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 157
Toplam yorum
: 26
Toplam mesaj
: 15
Ort. okunma sayısı
: 4461
Kayıt tarihi
: 14.11.09
 
 

Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi kimya yüksek mühendisliğinden mezun oldum. İstanbul Üniversitesin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster