Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Grafik Tasarım Sanatları

http://blog.milliyet.com.tr/grafik

25 Aralık '17

 
Kategori
Tasarım
 

CorelDRAW'da Pratik Hizalama

Kim ne derse desin grafik programlarının içinde en pratik hizalama CorelDRAW'ınkidir. Adobe illustrator'de iki nesneyi birbirine hizalamak için nesneleri seçtikten sonra sabit kalmasını istediğiniz nesneye bir kez daha tıklamanız ve bundan sonra Align paletinden hizalamak istediğiniz tarafın düğmesine basmanız gerekir. Freehand'de de aynı şekildedir fakat sabit kalmasını istediğiniz nesneyi kilitlemeniz gerekir ya da hizalama tarafına göre nesneleri önceden konumlandırmanız gerekir. Aksi takdirde her iki nesne de hareket edecek ve belki de çok hassas çalışmalarınızda hata yapmanıza sebep olabilecektir.
 
Corel hizalama işlerinde oldukça pratik kullanımı ile benzersizdir. CorelDRAW'da İki nesneyi hizalamak istediğinizde sabit kalmasını istediğiniz nesneyi en son seçersiniz ve hizalamak istediğiniz her taraf için klavyeden sadece bir tuşa basmanız yeterlidir. Diyelim ki ilk nesnenizi seçtiniz, sonra shift tuşuna basılı tutarak sabit kalmasını istediğiniz nesnenizi seçtiniz. İlk nesneyi ikinci nesnenin soluna hizalamak (bloklamak) isterseniz sadece klavyeden L harifne basmanız yeterli. Üst için T, Alt için B, Sağ için R, yatay ortalama için E, düşey ortalama için C kısayol tuşları kullanılır. Bu işlem ikiden fazla nesne ile de aynı şekilde uygulanır. Sabit kalmasını isteidğiniz nesneyi en son seçersiniz.
 
Bir nesneyi ya da nesneleri çalışma sayfasının ortasına hizalamak isterseniz nesneyi seçtikten sonra P harfine basmanız yeterlidir. Corelde hizalama bu nedenle çok hızlı bir şekilde yapılır.
 
Daha gelişmiş hizalama işleri için menüden Arrange>Align and Distribute>Aling and Distribute komutuyla açacağınız Align and Distribute penceresini kullanabilirsiniz.
 
Örneğin textleri (yazıları) taban çizgisinden (baseline) hizalayabilirsiniz. Böylece punto biçimlerinden kaynaklanan yanlış hizalamaların önüne geçebilirsiniz
 
 
Toplam blog
: 3
: 4915
Kayıt tarihi
: 29.11.17
 
 

Grafik Tasarım Dersleri ..