Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ekim '07

 
Kategori
Projeler
 

Çözümlenemez insanlar

Çözümlenemez insanlar
 

Bazı insanlar vardır. Bağımlılığın gölgesinde yaşar, bağımlı oldukları maddesiz düşünemez ve normal davranamaz hale gelirler. Öyle ki bağımlı olduğu madde olmazsa onlar bilinçli bir birey haline gelemez, maddeyi kullanırsa yine o maddenin etkisiyle sağlıklı bir bireyin davranışını gösteremezler. Evet eroin, esrar, haplar ve ileri derecede alkol bağımlılarından bahsediyorum. Bu insanlar yaşamlarındaki maruz kaldıkları kötü davranışlar(çevre), ortamlar, arkadaşlıklar ve genetik yatkınlıklar vb. nedenlerle böyle bir oluşuma girmiş ve topluma uyumları olanaksız hale gelmişlerdir. Sağlık ve sosyal yardım kurumlarının desteğiyle normal hayata giren insanlar kazanılmıştır. Bu yardımlardan kaçan veya bu ortamlara başvurmayı bile düşünemeyen insanlardan bahsediyorum. Sokaklarda gördüğümüz, günlük hayattan bağlantısı kopmuş ve bilinci yerinde olmayıp da her yerde bulunan insanlardan bahsediyorum.

Bu insanlar için çözümler üretmeliyiz. Kanunların düzenlemesiyle, uzmanların çalışmalarıyla ve her türlü kurum, kuruluş ve ticarilerin katkılarıyla. Onları topluma kazandırma değil(kazanılama ümidi olmayan, çözümsüz), uygun insancıl bahçeli binarlarda korunma, beslenme, temizlik vb. ihtiyaçları giderilerek sessiz ve soyutlanmış bir dünyada yaşanmalarının devam etmesi hem onların çevreye, hem de çevrenin onlara olumsuz yansıması ve etkisini ortadan kaldıracaktır.

Bu projenin zorlukları ortadadır. Devlet organize edebilir ve tüm diğer kurumlar, insanlar destek verebilir. Kuruluş aşamasında masraflı olan bu oluşum sonraları beslenme, uyku, temizlik ve personel gideriyle sabitlenebilir. Bakım onarım ve denetleme giderleri de vardır.

Çeşitli sorunları olacaktır. Personelin yanlış tutumları, düzenlenmesi, ekonomik giderleri vb. Gelecekte bile olsa, olması gereken bu oluşum toplum için yararlı olacaktır. Çünkü tehlikeli boyuta varmış insanların suç işlemesi ve çevredeki insanların bu alışkanlığa sürüklemesinin yanında yakınlarına verdiği olumsuz yaşantıları hiç de küçümseyemeyecek boyutlara ulaşabileceğini de düşünmeliyiz.

Birkaç yıldır komşumuz ırak'taki patlayan bombalarla ölen insanları seyreden ülkemiz insanlarımız bir şey yapamamın, çözüm üretememin üzüntülerini sessizce yaşadılar. Son zamanlardaki ailelerimizin üzüntüleriyle doruk noktasına ulaşmış teröre ve savaşa olan öfke bir anda tüm yurtta hissedilerek tepki olarak ortaya konmuş ve yıllardır sürekli devam eden terörün sona ermesi ve bitmesi için birlik beraberlik içinde sözbirliğine ulaşmış ve tüm dünyanın bu konuya duyarsız kalamayacağını göstermiştir.

Böyle bir toplumun birlik ve beraberlik duygusunu her zaman yaşatarak örnek oluşumlara devam etmesini diliyorum.

Resim : aksiyon.com.tr

 
Toplam blog
: 2
: 397
Kayıt tarihi
: 22.05.07
 
 

41 yaşındayım. Bir sağlık kurumunda çalışıyorum. Bekârım. Lise mezunuyum. Gelişen ülkemizle birlikte..