Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ekim '15

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
138
 

D'Hondt Nisbi Seçim Sistemi

D'Hondt Nisbi Seçim Sistemi
 

Yıllardır halkımız arasında bir geyik muhabbeti olarak görülen “Oylar bölünmesin” sloganı aslında bir emniyet kemeri görevi üstlenmektedir. Birçok insanımızın ciddiye almadığı bu sloganın perde arkasında sistematik bir planlama vardır. Öncelikle kısaca milyonlarca insanımızın bilmediği, öğrenmek için çaba sarf etmediği, televizyonlarda kimselerin konuşmadığı bir sistemi anlatmak gerekir. Belçikalı hukukçu ve matematikçi Victor D'Hondt tarafından 1878'de tasarlanmış olan d’Hondt sistemi, nisbi temsil sistemidir. Türkiye’de 1961’den bu yana - 1965 Millet Meclisi genel seçimi ile 1966 Millet Meclisi ara seçimi dışında - kullanılmaktadır. Türkiye dışında birçok ülkede de kullanılmaktadır. Sistemin nasıl işlediğini bir örnek vererek anlatalım:

A, B ve C partilerinin seçime girdiğini farz edelim. A partisi 70.000 oy, B partisi 35.000 oy, C partisi 19.000 oy almış olsun. A partisi birinci parti yani en fazla oyu alan parti olduğu için bir milletvekili çıkartır. A partisinin oyu 2’ye bölünür. A Partisi'nin oyu hala en çok olduğu için A Partisi'nin oyu bu sefer 3'e bölünür. B partisinin oyu, diğer partilerden yüksek olduğu için B partisi bir milletvekili çıkartır ve oyu 2’ye bölünür. Elimizdeki son işlemden kalan sayılara göre alınan oylar arasında en büyük A Partisi olduğu için bir milletvekili daha verilir ve A Partisi’nin oyu bu defa 4'e bölünür. Ortaya çıkan oylar arasında en çok oy yine A Partisi'nin oyu olduğundan yine bir milletvekili verilir ve bu kez de oyları 5'e bölünür. En çok oy C Partisi’ne aittir ve C Partisi'nin hanesine bir milletvekili eklenir ve C Partisi'nin oyları 2'ye bölünür. Bu 7. ve son işlem sonucunda en çok oy B Partisi'ne ait olduğu için son milletvekilliğini B Partisi alır. Sonuç olarak; bu bölgeden A Partisi 4, B Partisi 2, C Partisi de 1 milletvekili çıkarır.

D’hondt Sisteminin işleyişi böyledir. Bu nedenle herhangi bir bölgede, bir partinin alabileceği bir oy bile çok şeyi değiştirebilir. Ülkemizde 7 Haziran 2015 Genel Seçimleri sonucunda ortaya çıkan “Koalisyon Tablosu” sonucunda bu gerçek daha da ön plana çıkmıştır. Ülkemizdeki seçimlerde muhalefet partilerinin 1.000 oy farkla bir milletvekili çıkaramadığı kaç bölgemiz var hiç merak ettiniz mi? Yanlış hatırlamıyorsam 2 hafta “CNNTÜRK” televizyon kanalında “Ne Oluyor” programında ilk kez bu konunun anlatıldığını ve tartışıldığını gördüğümde yaşadığım sevinci anlatamam. Lütfen bu blog yazısını aktif olduğunuz sosyal medya hesaplarından paylaşınız ki daha çok insanımızı bilinçlendirelim. İktidara muhalif bir partiye oy veriyorsanız ve bu kez baraj altında kalmış bir partiye oy vermeyi düşünüyorsanız, bu yazıdan sonra bir daha düşünmenizi tavsiye ederim. Sandığa gitmemek veya tereddüt ettiğin için oy vermediğin parti, en çok sevmediğin partiyi iktidar yapar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 54
Toplam yorum
: 32
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 369
Kayıt tarihi
: 15.11.10
 
 

04.09.1991 Ankara doğumluyum, Ankara'da yaşıyorum. Aksaray Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimle..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster