Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Mart '21

 
Kategori
Gündelik Yaşam
 

DİNAMİK İDEAL

Üniversitedeki Atatürkçülük ve İnkılap Tarihi okutmanımızın ders esnasında dile getirdiği ‘Türkiye’nin dinamik ideali ağır yara almıştır’ ana fikrini içeren açıklamalarını daha dün gibi hatırlarım. Deneyimli öğretim elemanı, I. Dünya Savaşı’nda Sivas Lisesi’nin mezun veremediğini, öğrencilerin reşit olmadan şehit olduğunu anlatırken kullandığı dinamik ideal kavramı, temelde bağımsız düşünebilen insanlardan müteşekkil çağdaş bir ülkenin inşa edilmesiyle alakalıdır. İyi eğitim almış, sorgulayan, sorunlara mantıklı çözüm önerileri üreten vatansever, hümanist bireylerin yetişmesiyle gerçekleşmesi mümkün olan dinamik ideal, çeşitli sebeplerden ötürü onarımı kolay olmayan darbelere maruz kalmıştır.

Yaşadığımız coğrafyayı emperyalizmden kurtarmak için giriştiğimiz mücadelelerde ölen pırlanta gibi gençlerimizle beraber; iç karışıklıklarda yitirdiğimiz fidanlarımızdan da söz edilmesi gerektiği kanısındayım. Karşıt görüşlü öğrencilerin çatışması sonucunda vefat edenleri, hapse girenleri, öğrenimini yarıda bırakmak zorunda kalanları düşünürsek dinamik idealimizin pek de idealist olmayan statik fikirlerle uçuruma sürüklendiğini söyleyebiliriz.

Ülkesini seven, iyi eğitim almış akıllı gençlerin tahrik edilerek birbirine kırdırılması sonucunda oluşan kargaşa ortamı, ifade özgürlüğünü baltalamakla kalmamış, sonraki nesillerin gelecek hayallerini de sabote etmiştir. Malum sebeplerden mütevellit hayata karamsar bakan kuşağın kaygılı genç mensuplarının çoğu çözümü ‘Bir an evvel yurtdışına kapağa atmak’ da bulmuştur.

Belki kendi cephesinden haklı olan, ‘Bana reva görülen gelecek bu mu?’ tarzında serzenişlerde bulunan enerjik insanlar, ileride iyi bir hayat kurmak ve saygı görmek için küreselleşen dünyanın nimetlerinden faydalanmak istiyor. İdealist düşüncenin öbür tarafa göç ettiğini düşünerek beyin göçü rüzgârına kapılan taze beyinlere değer verilmezse dinamik ideale ulaşmak pek de mümkün görünmüyor.

Geçmişte farklı siyasi oluşumlara dâhil edilerek demokrasi, özgürlük, milli birlik ve beraberlik, dindarlık gibi kulağa hoş gelen kavramlarla etki altına alınan genç nüfus, içinde bulunduğu durumun asıl yüzünü fark edememiş; neye hizmet ettiğini tam olarak idrak edemeden hiç de tahmin etmediği mecralara itilmiştir. Kitap okuyan, derslerinde başarılı olan ve ülkesine fayda sağlaması olası binlerce insan bir şekilde köreltilmiş, yetişmiş insan oluşumuna büyük ölçüde sekte vurulmuştur. Gençliğinde bu tarz oluşumların içinde olanların çocuklarına ‘Aman evladım böyle işlere bulaşma’ gibi tavsiyelerde bulunması da meselenin bir diğer boyutudur. Hatta zamanında aktif bir biçimde politik eylemlerde bulunan çoğu insan hata yaptığını itiraf eder duruma gelmiştir.

Ülkemiz geleceğini olumsuz etkileyen, şehit vermemize neden olan kanlı savaşlar kadar, aydınlık fikirli dinamik beyinlerimizi tırpanlayan iç karışıklıkların gelecek nesillere verdiği zararı düşünürsek ödenen bedelin dünyaya bedel olduğu sonucu ortaya çıkıyor. Daha ağır bedeller ödememek için sakin ve sağduyulu bir tavır benimsemenin dinamik idealimiz açısından daha faydalı olacağı inancındayım.

 
Toplam blog
: 93
: 87
Kayıt tarihi
: 25.02.19
 
 

     TCDD'de makine mühendisiyim. Sanatın iyileştirici gücüne inanan bir insanım.    ..