Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

AYFER AYTAÇ GAZETECİ YAZAR

http://blog.milliyet.com.tr/ayferaytac

02 Eylül '19

 
Kategori
Sağlık
 

Diş Tabibi Bulamadım

DİŞ BÜTÜN AZALARIN SAĞLIĞINA ETKEN BİR MÜCEVHER.
PARLATILMAZSA PASLANIYOR.
GÜNDE BEŞ KERE TUVALET FIRÇALARIZ,
DİŞİMİZİ BİR KERE FIRÇALAMAYA ÜŞENİRİZ.

Yok, yok, yok! 5 Eylül'den önce diş doktorlarında eli boş olanı yok. Nereden, nasıl bir diş tabibi bulacağımı bilmiyorum. 
 
Dünden bugüne dişim ağrıyor. Şehrimdeki koskocaman diş hastanesinden kararlı bir söz alayım dedim. En erken 5 Eylül'den önce hiç bir diş doktorundan randevu talebi edilemiyor. Hastanede  elliye yakın diş hekimi mevcut, kimi izinde, kimi hasta bakma kapasitesini Eylül evvelinden doldurmuş. Allah Allah ülkemin insanlarının dişlerine neler olmuş?
 
Acile gideyim desem; orada ağrılı dişe ilaç verip gönderiyorlar, detaya dalmıyorlar. Özel hastanelerde de diş tabibleri bulunuyor. Lakin daha huzurlarına çıkmadan, ilk baştan fiyatları belirtiliyor. Diş muayene ücreti 80 lira. 
Uzmansa diş hekimi koltuğuna otur kalk 100 lira. Diş çekimi 250 lira, komplikasyonlu diş çekimi 275 lira. Hele kanal tedavileri uçmuş kaçmış hallerde, 600 liradan başlıyor. İşinize gelirse, cebinizde imkan varsa muayene sırasına girersiniz. Yoksa devletin açtığı diş hastanelerinde sıranın gelmesini bekler durursunuz. 
 
Özel diş klinikleri de seçenek tabi, çok şükür hastane, doktor bolluğu dolu memleketimiz. Ekonomik tablomuzda yerleri göz doldurucularımız. Fakat bu kliniklerde bir diş çekimi ne kadardan başlıyor biliyor musunuz? Sadece çekilecekse 360 lira vermeniz gerekiyor. Ancak doktorlar çek- bırak yapmıyorlar ki, öncesinden dişin filminin çekilmesi, taşının temizliği, parlatması, falanı filanı her bir işleme ayrı farklı para. Paran yoksa yaşama...
 
Kendi adıma demiyorum. Çoğunluğumuz çocukluğumuzdan itibaren diş bakımını ihmal ediyoruz. Üşengeçliğimizin bedelini sonrasında ağrılardan canımız yanarak ödüyoruz. 
Dediğimin aksi olsa diş hastaneleri, özeli, tüzeli tıklım tıklım dolu olur mu? Gitmeyenleri, gidemeyenleri de hesaba katarsak, çoğunluğumuz dişimizden mustaribiz. Allah vermiş bedavadan inci gibi dişleri, bakımını yapmaktan kaçınıyoruz. Oysa her mücevher parlatılmak ister. Bizler tuvalet temizliğine gösterdiğimiz özeni, dişlerimize göstermiyoruz. Biz insan evlatları Rabbimize karşı çok nankörüz. Bedava verilen değeri horluyoruz, yapay olana cüzdan dolusu para harcıyoruz.
 
Off, çok ağrıyor ya hu! Geldi mi üstüste gelir derler ya; göz, tansiyon, kalp rahatsızlıkları derken dünden bu yana azıtmış bir azı dişi ağrısı çekiyorum. Diş doktorlarından da bir hayli korkuyorum. Fobim var. Bu yüzden dişçiye gitmekten hep kaçınırdım. Dişlerim sağlamdı maşallah. Bakımını da iyi yapardım. Yıllarca içtiğim ve sağlık sorunlarım başlayınca bırakmak durumunda kaldığım  sigara bile dişlerime zarar verememişti. Ama işte bir azan arızalandı mı, vücudun tümü etkilenebiliyor. Diş önemli, yenileni çiğnemeden yutarsa mide nasıl hazmedecek, karaciğer yorgun düşecek, böbrek posayı süzemeyecek, sıkıntıları bedeni saracak. Çok önemli diş sağlığı, korumaktan kaçınmamalı. 
 
Kalbe, tansiyona kullandığım ilaçların yan etkileri etken olmuş olamalı,  yaşadığım stres anları da üstüne eklenmiş, dişlerimi hasta etmiş. Her bir dişim ağzımdan kaçacak yer arıyor. İzin vermediğimden vakitlerimi ıstırapla dolduruyor. Çektirip kurtulayım diyorum, diş hastanesinde doktor bulamıyorum.
 
Herkes evvelden almış sırasını, bana gelene kadar muayenehaneler dolmuş, taşmış. 5 Eylül öğle sonrasına 15 dakikalık bir boşluk bulduk, hemen onu da biz doldurduk. Yakınım aldı adıma randevuyu. Bakalım, o güne kadar nasıl dayanacağım. 
 
Ya gittiğim gün çekmez, antibiyotik tedaviye başlarlarsa? Yandığımın resmidir. "Bugün git, yarın gel" demeleri sevmem. Bugün gidip çektirebilseydim dişimi, belki ilaca gerek duyulmayacak. Olmuyorsa ne yapalım, beklemek durumundayım. Dedim ya, hastanede doluluk oranı yoğun. Bir diş için çok özele de o kadar para veremeyeceğim doğrusu. Şunun şurasında ülkemin zamlı günleriyle baş edemeyen bir işçi emeklisiyim. İnanın tek başıma 165 lira elektrik faturam gelmiş. Pasta börek yapmadığımdan fırın çalıştırmam, ütü neredeyse hiç yapmam. Vara yoğa zam kondurmuşlar. Bazıları geçinmenin kolay yolunu bulmuşlar. Alan alır, almayan aç kalır. Kimin umurundayız? Bir de doktora gitme derdi çıkıyor. Gitmeseniz ne yapacaksınız, diş ağrısıyla sabırla falan başa çıkılmıyor.
 
Diş ağrısının tam tarifini yapabilir misiniz? Heyecan, stres, dişçi fobisi ölüm korkusu ve pek çok olumsuzluğu aynı anda hissetmek nasıl bir duygu? 
 
Of, böyle anlarda hayata pamuk ipliği ile bağlıymışız, aniden kopacak hissi geliyor. "İçtiğim su son suyum mu, üzerimdekiler son giydiklerim mi olacak. Bugün buradayken, yarın toprak altında mı olacağım?" 
 
Aman Allah'ım gitmesem mi doktora? 
Diş tabibi yanlış müdahale yaparsa endişesi ölüm korkusunu artırıyor. Daha pek çok olumsuz düşüncelerin üzerine tuz biber oluyor. Gözlerden istem dışı akan yaşlara beyninizin zonklaması eşlik ediyor. Bağırıp çağıramıyorsunuz. Elinizle yanağınızı bastırıp durmak acıyı dindirmiyor. Fırça macun ağrıyı yatıştırmaya yeterli gelmiyor. 
 
Diş ağrısı, anlatılmaz yaşanır. Çeken bilir, derler. O ağrıyı anlatmaya yetersiz kalır tüm acıklı kelimeler. Akşamdan beri hepten azdı, güçlükle çekiyorum. Ne uyku var, ne yerinde durmak. Odanın içinde dört dönüyorum. Şehrimdeki koskocaman diş hastanesinden bir randevu bile alamadım. Bazıları gibi mesleğimi arkalık edip araya koyamadım. Ben bu ağrıya 5 Eylül'e kadar nasıl dayanacağım? İnternet'te gezindim bir ilk yardım önerisi bulamadım.
 
Ne yapmalıyım? Bu diş ağrısı da bir imtihan, dayanmalıyım. Ölüm denilen hakikatten korkmamalıyım. İnşallah diş etim şişip daha acı neticelere yol açmaz. 
 
Sabret Ayfer bu gün geçerse 5 Eylül'e kalan süre azalıyor.  Eğer şimdi bu imtihanı geçemezsem sonra çok daha ağır imtihanlarla karşı karşıya kalınır Allah muhafaza. En iyisi şimdi bu konuda en güzel tavrı al, sorununu Mevla'ya dualar ederek sal ve bu meseleyi sabırla hallet. Bu da geçer yahu, haydi hayırlısı...
 
Ayfer AYTAÇ
ayferaytac.com
 
Toplam blog
: 622
: 205
Kayıt tarihi
: 08.12.14
 
 

Gazeteci-yazar ..