Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ağustos '17

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
 

Doğal Afetler

Dünyamızda iklimler değişiyor. Kutuplarda buzullar eriyor. Buzullar su olup denize karışıyor. Ülkemizde ve dünyanın birçok yerinde depremler, orman yangınları, sel felaketleri oluyor. Temmuz ayı içinde İstanbul Tekirdağ, Çanakkale ve birçok ilimizde şiddetli yağışların sonucunda meydana gelen sel felaketlerinde evler, işyerleri, yollar sular altında kaldı, trafik uzun süre aksadı, araçlar suların etkisiyle sürüklendi, yumruk büyüklüğünde dolu yağdı araçların camları parçalandı, kaportaları hasarlı, bağlar bahçelerdeki ürünler büyük zarar gördü.

Doğal afetler insanların kontrolü dışında gelişen can ve mal kaybına neden olan doğal olaylardır. İlk çağlardan beri doğal afetler olmaktadır.Doğal afet başladıktan sonra insanlar tarafından engellenememesi doğal afetlerin bir özelliği de çok kısa zamanda meydana gelmesidir.

Ozon tabakasının delinmesi yeryüzünde sıcaklıkların artması, kutup bölgelerinde buzulların erimesi iklim değişikliklerine neden oluyor. İklimler değişince şiddetli yağışlar, sel felaketleri, kuraklık, aşırı sıcaklar, sıcaklığın mevsim değerlerinin üzerinde olması insanları ve canlıları olumsuz etkiliyor.

Mayıs, Haziran, Temmuz Ağustos, Eylül ayları orman yangınlarının sık olduğu aylar. Orman yangınlarında binlerce dekar orman yanıyor. Orman yangınlarına karşı yangın söndürme uçak ve helikopterleri kullanılıyor. Yangınlar; yangın söndürme uçak ve helikopterleri sayesinde kısa zamanda kontrol altına alınabiliyor. Orman yangınların nedenleri dikkatsizlik, doğal nedenler, rant uğruna bilinçli olarak çıkarılan yangınlar. Orman yangınlarının %94’ü insanlardan kaynaklanıyor.

En büyük sıkıntı deprem ve sel felaketlerinde yaşanıyor.

21 Temmuz 2017 ‘de Muğla Bodrum yakınında Ege denizinde Kos adasında 6,7 büyüklüğünde meydana gelen deprem panik yarattı. Deprem Muğla başta olmak üzere çevre il ve ilçelerde hissedildi. Gece saat 1.31 de depremle oturduğumuz bina sallanmaya başladı. Kocaman binalar, oda kapıları ve lambalar ileri geri gitti geldi. Depremin merkez üssü ile Salihli arasında 500 km uzaklık olduğu halde deprem ilçemizde korku ve heyecan yarattı.

Kos adasında meydana gelen depremde şehirlerimiz, binalarımız beşik gibi sallandı.

Doğal afetler;  depremler, seller, her an olabilir. Birçok kentimizde orman yangınları, şiddetli yağışların etkisiyle meydana gelen sel felaketleri, 1999 İzmit depremi unutulmadı.

İlçemizde 1965 yılında meydana gelen 5,8 büyüklüğünde ve üç, dört ay süren Salihli depreminde Kocaçeşme mahallesinde bir-  iki hafta Kızılay’ın dağıttığı çadırlarda kalmıştık. Bütün Salihli halkı çadırlarda konaklamıştı. Her mahallede çadırlar kurulmuştu.

Ege bölgesinde Manisa, İzmir, Aydın, Muğla şehirlerimiz birinci derece deprem bölgesinde. Birinci derece deprem bölgesinde yer alan şehirlerimizde büyük depremler olabileceğini bilim adamları söylüyor.

İlçemiz Salihli fay hattı üzerinde birinci deprem bölgesinde.

Doğal afetler çok kısa bir zamanda meydana geldiği için can ve mal kaybına neden oluyor.

Depremden korkmayın binalardan korkun. Binalarınız depreme dayanıklıysa depremden korkmayın.

Unutmayın deprem öldürmez binalar öldürür.

Ülkemiz ekonomisinin büyük bir depremde risk almaması için “zorunlu deprem sigortası” gerçekten zorunlu hale getirilmeli.

Ne dersiniz sevgili okurlar?..

Günlerinizin sağlıklı ve mutlu geçmesi dileğiyle hoşcakalın!..

 
Toplam blog
: 58
: 809
Kayıt tarihi
: 09.10.10
 
 

Şiir ve makaleler yazıyorum. Yazılarım Salihli Sektör Gazetesinde yayınlanıyor. ..