Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

AYFER AYTAÇ GAZETECİ YAZAR

http://blog.milliyet.com.tr/ayferaytac

12 Şubat '20

 
Kategori
Gündelik Yaşam
 

Doğal Pazarlar

BU YAZIYA LÜTFEN KULAK VERİN VERİN Kİ DERDİMİZİ ANLATALIM
Bu yazının muhatabı belediye mi, sağlık Müdürlüğü mü, Tarım İl müdürlüğü mü, Gıdalarımızı gerçekte kim, kimler denetler bilmiyorum. Ama birisi mutlaka muhatap olmalı... olmalı ki, derdimizi anlatalım, insanlarımızın sağlığını korumaya çalışalım. Hele ki virüslerin salgın olduğu bir dönemde..Konuyu merak ettiğinizi sanıyorum, hemen söze gireyim.
 
Doğal denilen ürünlerin satıldığı pazarlar artık her yerde varlar. Geçen Çarşamba günü bizim semtteki organik ürünlerin birinci elden satıldığı köy pazarı da denilen halk pazarının süt ürünleri yağ, yoğurt ve peynir satılan bölümünden yumurta alıp buradan çıkarken beton sütunun dibine içi dolu iki büyük kap konmuş... Kaplardan birinde yağ, ötekinde de yoğurt vardı. Köylü hanım önünden geçen herkese yağını, yoğurdunu satmak için "Buyurun... Taze tereyağı var, yağlı yoğurt var" diyordu. Önünden geçtiğim için banada yaptı satış davetini... İlgilendim... Yağla yoğurtla değil,manzarayla...
 
Mevsim kış, o gün hava bir rüzgarlı, bir rüzgarlıki, yerlerin tozu toprağı havada uçuşuyor.. Bu toz toprak havada mandalla tutturulan bir şey değilki, durduğu yerde asılı kalsın.Havada bir süre döndükten ve uçuştuktan sonra hızla yere iniyor.
 
Tabiki yağ ve yoğurt dolu dolu olan üzeri açık kapların içine doğrudan giriyor. Sonra büyük bir kalabalık, pazar alış verişi yapıyor edasıyla etrafta dolaşıyor. İçerisi yağ ve yoğurt dolu dolu kaplarla, bunları satmaya çalışan satıcı hanımın önünden de birbirine adeta sürtünerek insanlar geçiyor.Biraz önce havada uçuştuktan sonra yere indiğini söylediğim tozlar bu defa vatandaşların ayaklarıyla yağ ve yoğurt kaplarına doluyor. Bu yüzden bembeyaz yoğurt gri olmuş, bir o kadarda beyaz yağ kirlenmiş...
 
Sayın Muhatap! Siz pazara çıksanız, bu manzarayı gördükten sonra bu yağı, yoğurdu alır mısınız? Alsanız bile yer misiniz? Yemezsiniz,.. Çünkü her ikisinide yıkama ve bir ölçüde tozdan topraktan, hele hele sizin canınıza okuyacak olan mikroplardan arındırma şansınız yok. Pazarları bir dolaşsanız, bu gibi acınacak, üzülünecek manzaraları o kadarçok göreceksinizki!
 
Ve durup satıcı kadına: "Bak sen burada gıda maddesi satıyorsun, havanın ve buradan gelip geçenlerin ayaklarından kalkan toz toprak sattığın yağın, yoğurdun üzerine doluyor." demeye çalıştıysam da, satıcı kadının beni anlayacağı ve yaptığı işten vaçgeçeceğine yönelik hiç niyeti yoktu. Haklı..Çünkü benim anlatmak istediğim olumsuzluğa duyarlı değil.Bu konuda eğitimi yok. Onun derdi ürettiğini satabilmek, emeğinin karşılığını kazanmak; belli ki yıllardan beri süregelen ve hiç kimsenin önlemediği kurallarını devam ettiriyor.
 
Benim sözünü ettiğim yağ, yoğurt satıcısı hanım ve diğerleri..Ben buradan sizlere sesimi duyuramayacağımı biliyorum.Hiç değilse konunun muhatabı olanlar duysalar, daha bir dikkatli olsalar diyorum. Artık kimse ilgililer, insanlarımızın sağlığı için ilgilensinler...Ama lütfen satıcıları incitmeden,yerlerinden etmeden, para kazanmalarına engel olmadan, iyi niyetle yaklaşarak bu önemli konuya bir iyilik bulsunlar..
 
Söz konusu tozlu topraklı ve mikroplu yağı yoğurdu yerseniz hem en ölmezsiniz.. Sizi önce hasta eder, doktor doktor dolaştırır ve sonra öldürür. Sizi hasta eden olayı anlayamazsınız bile. Öldürürse zaten nedenini bilemezsiniz.
 
Ülkemizde gıda maddesi üreten ve satan müesseseler böylesine ciddi bir çalışma düzenine sokulurken, öte yanda pazarlarda açıkta satılan korumasız ve yıkamaları mümkün olmayan yağ, yoğurt ve peynir gibi süt ürünleri halkın sağlığını ciddi şekilde tehdit ediyor. Ve hastalıklara davetiye çıkartıyor, ölüm adeta "geliyorum" diyor.
 
Buyurun pazarları gezin, dolaşın ve bu üzücü olayın tanığı olun. Şayet vicdanınız sızlarsa bu olaya bir dur deyin. Tehlike vatandaşın yakasına yapışmadan.. Tehlike size de gelmeden...
 
Son yıllarda ülkemizde Gıda Mühendisliği ihdas olmuş, tüm gıdamaddesi üreten, satan yerler, üretilen gıdamaddelerinin sağlığa uygun ve hijyen ortamda üretilerek vatandaşa aynı hassasiyetle sunulmasına çalışılmaktadır. Söz konusu gıda maddeleri gıda mühendislerinin kontrolünde ve sorumluluğunda üretilmektedir. Buna rağmen organik ürünlere tahsis edilen, çoğu yerde Halk Pazarı diye bilinen yerler başta olmak üzere bütün semt pazarlarında açıkta satılan yiyeceklere avuç avuç toz toprak girdiği, ürünün mikrobik hal aldığı durumlara seyirci kalınmamalı... AyferAYTAÇ-ayferaytac.com
 
 
Toplam blog
: 622
: 205
Kayıt tarihi
: 08.12.14
 
 

Gazeteci-yazar ..