Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ocak '13

 
Kategori
Güncel
 

Doğalgaza gizli zam…

Doğalgaza gizli zam…
 

Hükümet ocak ayında doğalgaza zama yok demişti ama gizliden tarife değişikliği ile ilk zammı yapıverdiler. Hem de %20.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, serbest doğalgaz tüketiciliğini sınırlayan (Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu) EPDK kararıyla pek çok meskenin doğalgazı zamlı almaya başladığını savundu.

Ankara’daki bir toplu konutu örnek gösteren Oran, burada ‘serbest tüketici’ tarifesinden ‘mesken’ tarifesine geçilmesiyle doğalgazda yüzde 20.45’lik zam meydana geldiğini belirtti.

‘Sessiz sedasız yüzde 20 zam’

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Oran, serbest doğalgaz tüketiciliğini sınırlayan 13 Aralık tarihli kararı anımsatarak, şöyle konuştu:

“Bu karar nedeniyle özellikle merkezi ısıtma sistemiyle ısınan toplu konutlarda, büyük sitelerde doğalgaz faturasının bir ay içerisinde aniden, sessiz sedasız yüzde 20.45 oranında arttı. Faturaların fahiş biçimde artıran düzenlemenin geri alınması için girişimde bulundunuz mu?”

'Serbest tüketici’ydi mesken oldu

Ankara’daki bir sitede meydana gelen tarife değişikliğini örnek gösteren Oran, şunları kaydetti:

“Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde 5 bin 500 konutun bulunduğu, 20 bin kişinin yaşadığı Park Eymir TOKİ Konutları’ndaki blok aboneliklerinin sözkonusu EPDK Kararı nedeniyle ‘serbest tüketici’ tarifesinden ‘mesken’ tarifesi ile değiştirildi. Yurttaşlar Aralık 2012’de 4 bin 854 metreküp doğalgaz için toplam 4 bin 308 TL ödemelerine rağmen, 23 Ocak tarihli yeni faturada tarife değişikliği nedeniyle 5 bin 592 metreküp doğalgaz için 5 bin 930 TL’lik bedel ödemek zorunda kalmışlardır.”

Bu durumun vergiler dahil 0.88 TL olan 1 metreküplük doğalgazın birim fiyatının bir ay içerisinde 18 kuruş birden artarak 1.06 TL’ye çıkması anlamına geldiğini kaydeden Oran, “Bu fiyat farkı yurttaşların doğalgaza yüzde 20.45 daha fazla ödemek zorunda kaldığını ortaya koymuyor mu? Ocaktadoğalgaza zam yapılmayacak’ sözünüz boşa çıkarılmış olmuyor mu” diye sordu..

Eh, onbeş gün sonra da başka bir tarife üretir yeni zamları getirirler artık.

İzmir 2013-01-19

 
Toplam blog
: 1508
: 1688
Kayıt tarihi
: 16.07.08
 
 

Yetmişiki yaşında iki çocuk ve iki torun sahibi bir erkeğim.. Lise mezunuyum. Uzun yıllar esnaflı..