Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Nisan '20

 
Kategori
Otomobil
 

Doğru direksiyon tutuşu

Maalesef alışkanlıktan ötürü sürücülerin büyük bir kısmı tek elle araç kullanıyor. Biz uygulama eğitimlerimizde bu örneği çok fazla görüyoruz ve eğitimlerde bu alışkanlığı düzeltmek oldukça zor oluyor. En büyük yanılgı ise tek elle aracın daha rahat kontrol edildiği ve daha seri hareketler yapıldığı düşüncesiyle daha güvenli olduğu. Malesef bu düşünce çok yanlış ve gerçek ise tam tersi. İki elinizi direksiyon üzerinde verimli kullanabiliyor ve doğru tekniklerle direksiyonu çevirebiliyorsanız bunun daha seri ve daha güvenli olduğunu anlamanız hiçte zor olmayacaktır.
 
Ancak direksiyonda çift elinizde varsa ve doğru direksiyon tutuş pozisyonu olan 9.15 şeklinde araç kullanıyorsanız güvenli bir sürüş gerçekleştirebilirsiniz, ani gelişen durumlarda yapacağınız manevralar ve özellikle ilk manevradan sonra yapılan ikinci manevralar çok daha güvenli olur, aracımızın ağırlık dengesini yeniden merkezleyebiliriz ve aracımızın hakimiyeti bizde kalır. Tek elle ise aracımızın kontrolünün bizde kalması imkansızlaşır.
 
Herşeye rağmen tek elle daha rahat olduğunuzu hissediyorsanız öncelikle bunun alışkanlıktan ötürü olduğunu, doğru tutuş pozisyonuna alışmanız içinde bir süre gerektiğini unutmayın ve koltuk ayarınızın doğru olduğuna dikkat edin. Koltuğunuzun direksiyona olan mesafesi olması gerektiğinden uzaksa çift el ile kontrol oldukça zor gelecek, sürücüler istem dışı olarak hafif yan oturacak ve sol elle direksiyon tutma isteği gerçekleşecektir.
 
Doğru direksiyon tutuşu için en iyi alışma yöntemi, doğru koltuk ayarıyla ve uzun yolda 9.15 direksiyon tutuşuna dikkat ederek kilometre yapmak olacaktır. En iyi alıştırma yöntemi uzun yoldur.
 
 
 
Yiğit Dedeoğlu
 
İleri Sürüş Teknikleri Uzmanı
Hukuk & Ceza Mahkemeleri Bilirkişi
Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Ar. Der. İstanbul Temsilcisi
www.yigitdedeoglu.com
 
Toplam blog
: 7
: 72
Kayıt tarihi
: 20.04.20
 
 

Yiğit Dedeoğlu, ileri sürüş teknikleri ve yol güvenliği uzmanı. Hobi olarak başladığı otomobil sp..