Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Temmuz '12

 
Kategori
Eğitim
 

Doğru eğitim programı ne olmalı?

Doğru eğitim programı ne olmalı?
 

Eğitim programlarımız, insanın doğasıyla, dünyanın gelişimiyle ve içinde yaşadığımız tüm sistemlerle birlikte ele alınmalıdır. Tarihin, doğanın, toplum gelişiminin ve kendi içsel gelişimimizin nereye doğru gittiğini bilmeliyiz. Diğer bir deyişle, öncelikle bir sonraki neslin nasıl bir şekil alması gerektiğini bilmeliyiz. Ancak o zaman, çocukları kendi nesillerinde var olacak koşullar için hazırlamanın doğru şekli nedir diye düşünmeye başlayabiliriz. Çocuklarımızı geleceğe, mükemmel bir yaşama götürecek adımları planlayabilmemiz için, öncelikle bu koşulların bizim için net olması gerekir.

Şimdiye kadar doğaya, gereken özeni, takdiri, saygı ve sevgiyi gösteremedik. Bilakis doğayı sadece kendi çıkarlarımız için sömürdük. Artık doğaya karşı daha dikkatli olmalıyız. Yaşamlarımıza rehberlik edecek tüm bilgiler doğada mevcut, ondan örnek almaya başlamalıyız. Çünkü doğa her şeyi içinde barındırır.  

İnsanlara yaklaşım şeklimizi iyileştirmek için, toplumu, aileyi ve çevreyi doğru şekilde yapılandırmak için, anaokulu, ortaokul ve üniversite eğitimi için, doğadaki cevaplara bakmalıyız. Eğer bilgimizi doğadan alırsak, doğayla uyumlu olmayı başarabiliriz. Böylece kendi esenliğimizi güvence altına alabiliriz.

Çocuklarımız da doğanın güçleriyle birlikte, denge içinde hareket ettikçe, daha başarılı olacaklardır. Onlara iki temel bilgiyi vermeliyiz:

  1. Doğanın her şeyi kapsayan, her şeyi gerçekleştiren bir gücü vardır.
  2. Eğer mutlu olma istiyorsak, başkalarını mutlu etmeliyiz.

Aslında çocuklar bu gerçeği doğal bir biçimde kabul ederler ve dünyanın gerçekten bu şekilde düzenlenmiş olduğunu hissederler. Bunu anlayamayan sadece yetişkinlerdir, çünkü onların kafaları çok fazla karışıklık içindedir.

Çocuklara, doğal yapımızın sadece kendimiz için almak isteği üzerine kurulu olduğunu açıklamalıyız. Bu arzumuz her şeyi sürekli kendisine doğru çeker ve bu nedenle başkalarına zarar veririz. Fakat sonunda bu yaklaşım bize geri döner. Bugün ben ısırabilirim, fakat bir dahaki sefere muhtemelen ben ısırılmış olacağım… Peki, bundan daha iyi bir davranış şekli  yok mudur? Bu sorunun cevabını, kendi doğamızı tanıdığımız ve doğa içinde birbirimize bağlı olduğumuzu anladığımız zaman verebiliriz.

Böyle bir eğitim sistemi çocuklara yönelik gibi görünse de, aynı zamanda yetişkinleri de değiştirecek ve onları yeniden dengeye getirecektir. Nasıl mı? Yetişkinler, çocuklarına karşı olan sorumlulukları ve sevgileri yüzünden onlara iyi örnek olmaları gerektiğini anladıkları zaman, çocuklarının hatırı için kendilerini doğru şekilde idare etmek zorunda kalacaklardır. Böylece bu durum yetişkinleri de değiştirecektir.

 
Toplam blog
: 78
: 427
Kayıt tarihi
: 01.11.11
 
 

Yaşam yolculuğu hepimizi farklı duraklarda indiriyor. Bu duraklara varmak için çeşitli eğitimler ..