Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Mart '16

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
418
 

Dokunma

Dokunma
 

Dokunmak; gönülden kopan şefkatin, sevginin, aşkın başka bir gönlün hüznüyle ya da sevgisiyle buluşma yoluydu. Dokunmanın güzelliğini, bir başkasının mutluluğunda saadeti aramaya çalışmak oluşturuyordu. Hedefi ‘ Ben’ olan riyakar alışverişler, hedefi ‘ Sen’ olan saf dokunuşları kirletiyor artık; ne yazık ki.

Buseler kimi zaman bebeklerin anlatamadıkları dertlerine yumuşacık devalarının, kimi zaman sevgililerde kalplerin kilitlerini açan anahtarların, kimi zaman ‘ yanındayım’ mesajı veren dostlukların elçileri olurlardı. Tenler buluştuğunda kaplerde kurulan tahtların konukları birbirlerini ağırlarlardı.

Dokunmaların, buselerin, sevişmelerin ayıplandığı zamanlar; bugün çığırdan çıkmış insanların saldırmaktan haz almasına zemin hazırladı. Duygularını nasıl ileteceğini bilemeyen, kalbi cahil bir güruh; tatminlerden yoksunluğunu çocuklara ve kadınlara tecavüz ederek bile gideremez oldu. İki sevgilinin el ele, diz dize yaşaması gözlerimize batarken; şimdi çocuklarımızı ‘ Kör olup görmeseydik’ tecavüzlerine kurban veriyoruz.

İnsanlık çocuklarına duyguların terbiyesini öğretmeden, onları senelerce fuzuli kitaplarla sararak eğitmeye çalıştı. En büyük servetin ahlak olduğunu unutup, paranın avucunda eriyen dünyanın eriyen insanlarını yetiştirdik yıllarca. ‘ Ahlak uzmanı’ olduğunu iddia edenlerin de bu kavramı doğru tanımladığından şüpheliyiz tabi ki. Ahlak güzel olan her duyguyu, güzel yollarla paylaşmak iken; güzelliklerin prangası olarak tarif edildi yıllarca. Bugün zincirlerini kıran insanlar bir sürü masum insanın hayatını karartır  oldu.

Hayattan zorbalıklardan arınmış yüreği terbiyeli nesiller yetiştirebilecek anneler, babalar diliyorum. Artık dokunmasın sapkın, acı veren eller; ne çocuklara ne de kadınlara. 

Birgül YILMAZ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 13
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 130
Kayıt tarihi
: 13.06.15
 
 

Zorla değil ama, zorluklarla eğitilen ve bitti sanıldığında zorlukların yeni başladığı doktorluk ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster