Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Kasım '14

 
Kategori
Yurtdışı Eğitim
 

Dünya'nın en iyi Spor Yöneticiliği Programları

Dünya'nın en iyi Spor Yöneticiliği Programları
 

Dünya'nın En İyi Spor Yöneticiliği Programları


Sporla ilgileniyorsunuz ancak profesyonel olarak değil. Siz, daha ziyade sporun işletme ve pazarlama kısmına merak duyuyorsunuz. En büyük hayaliniz bir takımın yönetici kadrosunda yer almak veya ünlü bir sporcunun menajeri olmak. Öyleyse spor yöneticiliği programları tam da size göre.

Son yıllarda spor sektöründe işler çok boyutlu bir hale geldikçe, Dünya'nın önde gelen üniversiteleri bu alanda profesyonel kişileri yetiştirmek için spor yöneticiliği programları açmaya başladı. Türkiye'de, özellikle yüksek lisans seviyesinde birçok üniversite öğrencisinin ilgisini çeken spor yöneticiliği programları, Dünya'da işletme okulları bünyesinde veriliyor. Kimi okullarda MBA programının içinde bir uzmanlaşma dalı olarak açılmışken, bazı okullarda ise MS in Sports Management veya MS in Sports Administration adı verilen, daha derinlemesine bir ders yükünün olduğu Master programları da mevcut.

Bu programlarda öğrenciler Sporcu Psikolojisi, Marka Yöneticiliği, Finans, Risk ve Kriz Yöneticiliği, Spor Hukuku gibi konularda dersler alıyorlar.

Mezuniyet sonrası çalıştıkları alanlar ise;

- Spor Kulübü Yöneticiliği

- Spor Kulüplerinin Ürün Müdürü

- Lise ve Üniversitelerde Spor Takımları Müdürü

- Spor Kulübü Medya Yöneticisi olabiliyor.

Dünya'nın en iyi spor yöneticiliği programları ise, Dünya'nın her yerine yayılmış. Bu alandaki okul isimleri ise size pek tanıdık gelmeyebilir, çünkü bu alanda özel okullar açılıyor, ve sporcuların çok yetiştiği yerlerde görebiliyoruz.

En İyi Spor Yöneticiliği Programları 1. University of Capetown, Faculty of Commerce - Post Graduate Diploma in Sports Management

  

Dünya'nın En İyi Spor Yöneticiliği Programları2. AISTS - EPFL (Swiss Federal Institute of Technology Lausanne), UNIL (University of Lausanne), UNIGE (University of Geneva) - Master in Sport Administration (MSA)

 

Spor Yöneticiliği Programları3. IE Business School -  Masters in Sports Management

 

 

Dünya'nın En İyi Spor Yöneticiliği Programları - Fransa 4. KEDGE Business School - MS International Sport & Event Management

 

 

Spor Yöneticiliği P 5. Pompeu Fabra University - idEC & Barcelona School of Management -  Master in Sports Management and Direction

 

 

İngiltere'de Spor Yöneticiliği Okumak 6. Coventry Business School - Coventry University - MSc in Sport Management

 

Referans: Best-Masters

 
Toplam blog
: 11
: 1384
Kayıt tarihi
: 29.08.13
 
 

Liseyi Robert Kolej’de, üniversiteyi Amerika’da tam burslu Washington University in St. Louis’te ..