Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Eylül '15

 
Kategori
e-Ticaret
 

E-ticaret Siteleri Neden Mobil Uyumlu (Responsive) Olmalı

E-ticaret Siteleri Neden Mobil Uyumlu (Responsive) Olmalı
 

Mobil Uyumlu (Responsive) E-ticaret


Firma ve işletmeler internet üzerinden online satış yapabilmek için e-ticaret yazılım paketlerini kullanmakta ya da özel olarak kendi e-ticaret yazılımlarını geliştirmektedirler. Bundan bir kaç yıl öncesine kadar hemen hemen hiç bir e-ticaret sitesi mobil uyumlu olarak geliştirilmemekteydi. Ancak başta Google olmak üzere arama motorlarının kullanıcı daranışlarına daha fazla önem vermeleri bu durumu tamamen değiştirdi. 
 
Bütün sitelerde olduğu gibi e-ticaret siteleri de artık mobil uyumlu (responsive) yapıda olmalıdır. Burada olmalı kelimesini kullanmamızın bir çok sebebi bulunmaktadır. Dilerseniz responsive yapıda olmayan e-ticaret siteniz mobil uyumlu hale getirildiği zaman hangi artılara sahip olacaktır anlatalım.
 
1. Akıllı Telefon ve Tablet Kullanım Sayısı Arttı
 
Son bir kaç yıla bakıldığında akıllı telefon ve tablet bilgisayar kullanım sayısının ne kadar arttığını çevrenizden gözlemleyebilirsiniz. Bu sayıyı ufak bir istatistik ile de belirtebiliriz. Geçen sene internet sitelerine mobil cihazlardan giren kullanıcıların ortalaması %15'lerde seyrederken bu sene %30'lu oranlara çıkmıuş durumda. Bu oranın çok yakın bir zamanda ise %50'yi geçmesi tahmin edilmekte. Mobil uyumlu bir e-ticaret sitesinde bu oran artışının hangi yararları olacağını düşünebiliyorsunuzdur. 
 
2. Mobil Uyumlu E-ticaret Sitelerinde Kullanıcı Davranışları
 
E-ticaret sitelerine mobil cihazlardan gelen kullanıcı sayısı arttığı gibi, mobil cihazlar üzerinden yapılan satış sayıları da artmıştır. Ülkemizde e-ticaret ve akıllı telefon pazarı o kadar gelişmiştir ki istenilen yerde istenilen ürün alınabilir hale gelmiştir. Bu alışverişlerin büyük bir kısmı ise mobil uyumlu siteler üzerinden gerçekleştirilmektedir. Çünkü mobil uyumlu e-ticaret siteleri kullanmakta olunan cihazın ekran büyüklüğüne göre ölçeklendirilmektedir. Bu sayede ürünler daha anlaşılır bir şekilde incelenebilmekte ve satın alma işlemleri kolaylıkla yapılabilmektedir. Mobil uyumlu olmayan sitelerde ise bu durum tam tersine işlemektedir.
 
3. Sitede Kalma Sürelerinin Artış Göstermesi
 
Mobil uyumlu e-ticaret siteleri incelendiğinde sitede kalma sürelerinin daha fazla olduğu görülmektedir. Çünkü reponsive yapıda geliştirilen sanal mağazalar hem tasarım açısından dikkat çekmekte hem de kullanıcıların istedikleri bilgiye rahatlıkla ulaşmalarını sağlamaktadırlar. Tabi burada sitenin mobil uyumlu olmasının yanı sıra geliştirilen tasarım da önemli rol oynamaktadır. Mobil olmayan e-ticaret sitelerinde ise ürün, görsel, yazılar, fiyat ve diğer bilgiler okunurken ve aynı zamanda ödeme - üyelik aşamasında oldukça büyük zorluklar çekilmektedir. Ürün incelemesi yapamayan ya da ürünü satın almasına geçemeyen kullanıcılar siteden ayrılmakta ve hemen çıkma oranı arttırırken, hemen çıkma süresini azaltmaktadırlar. Bir sitenin arama motoru optimizasyonu (SEO) çalışmalarında daha etkili olabilmesi için sitede kalma sürelerinin fazla olması gerekir. Google der ki bu site fazla kalınıyor o halde kullanıcılar istediği bilgiye ulaşabiliyor. Bende hem bu siteyi ödüllendirmek hem de kullanıcılarıma daha iyi hizmet verebilmek için arama yapıldığında daha üst sıralarda çıkartayım.
 
 
4. Google'da Mobil Uyumlu Yazısı Trafiği Arttırıyor
 
Mobil uyumlu olan siteler için Google bir ayrıcalık sunmaktadır. Mobil cihazlar üzerinden araam yapıldığında, e-ticaret sitenizin responsive olduğunun anlaşılabilmesi için mobil uyumlu yazısını hemen linkinizin yanına eklemektedir. Mobil uyumlu olmayan sitelerde kötü tecrübelere sahip olan kullanıcılar ise işte bu sitelere giriş yapmaya özen göstermektedir. Konu dışı ama bir de mobil uyumlu olan sitelerde Rich Snippets özelliğinin kullanıldığını düşünün. Yıldızlı ve mobil uyumlu bir şekilde Google'a yer almak oldukça fazla dikkat çekici olmaktadır. 
 
Özetlemek Gerekirse
 
Bütün bu anlattıklarımızı özetlemek gerekirse mobil uyumlu bir e-ticaret sitesine hem daha fazla kullanıcı akışı olacak, hem rama motorlarında daha üst sıralarda yer alması kolaylaşacak hem de satışların daha kolay olmasından dolayı dönüşüm oranlarında artışlar yaşanacaktır diyebiliriz. Kısacası responsive yapıda geliştirilmiş siteler her zaman bir adım önde başlamaktadırlar.
 
Bu makalenin yazılmasında büyk katkıları bulunan Neticaret GOLD yazılım ve SEO departmanlarına teşekkür ederiz. 
 
Toplam blog
: 77
: 1165
Kayıt tarihi
: 07.01.14
 
 

CEO - GSM İletişim ..