Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ekim '13

 
Kategori
e-Ticaret
 

Elektronik Fatura ve Elektronik Defterin hayatımızdaki yeri

Elektronik Fatura ve Elektronik Defterin hayatımızdaki yeri
 

Elektronik Dünya


Son zamanlarda isimlerini çok sık duyuyoruz. Elektronik Fatura bir diğer kısa adıyla E-Fatura ve ismini kamuoyunda daha az duyduğumuz fakat uygulamada olan Elektronik Defter bir diğer kısa adıyla E-Defter.

Öncelikle faturanın ve defterin tanımını yapalım.

Fatura; ticarette kullanılan satıcı firmaların alıcılara tanzim ettiği  üzerinde alıcı ve satıcı bilgilerinin, ürün bedelinin, vergi tutarlarının ve ürün/hizmet açıklamasının yer aldığı Maliye Bakanlığı onaylı ve sıra numaralı resmi bir belgedir.

Defter: firmaların yevmiye kayıtlarını(satın alma, satış, temel ve ticari faturalar,ödeme, tahsilat, tahakkuk v.b.) gösterdiği resmi nitelikteki defterlerdir. Defterlerin farklı türleri vardır. Bunlardan elektronik uygulama kapsamına girenler Yevmiye Defteri ve Defteri Kebirdir.

Ülkemizde Gelir İdaresi Başkanlığı faturaları ve defterleri elektronik ortamda takip etmek istemektedir. Bunun için bir çalışma başlatmış ve öncelikle belirli bir grubu kapsama alacak şekilde elektronik fatura ve elektronik defter uygulamasına devreye almıştır. Önümüzdeki yıllarda bu kapsamın genişletileceği ve bütün firmaların elektronik fatura ve elektronik defter uygulamasına geçeceği öngörülmektedir. Gerçek ve tüzel kişiler elektronik faturaya geçme hakkına sahiptir. Elektronik Faturaya başvuru son tarihi 01.09.2013'tür. E-.fatura geçiş son tarihi 31.12.2013'tür. E-Deftere geçiş 2014 yılı içerisinde olmalıdır. E-Defter ve E-Faturaya geçmek zorunda olanlar aşağıdaki koşulları sağlayanlardır;

Madeni yağ lisansına sahip olanlar.

31.12.2011 yılı itibariyle en az 25 milyon TL brüt satış hasılatına sahip olup, madeni yağ lisansına sahip olanlardan 2011 yılında mal alanlar.

06.06.2002 tarihli ve 4760 sayılı özel tüketim vergisi kanununa ekli (III) sayılı listedeki malları imal,inşa ve ithal edenler.

31.12.2011 yılı itibariyle en az 10 milyon TL brüt satış hasılatına sahip olup, 4760 sayılı kanuna ekli (III) sayılı listedeki malları imal,inşa ve ihtal edenlerden mal alanlar.

Faturaların ve defterlerin elektronik ortamda oluşturulması, resmi olarak onaylanması, gönderilmesi ve saklanması sağlanmış olacaktır. Gelir İdaresi Başkanlığı bu bilgileri elektronik ortamda kontrol altına almış olacaktır.

İlker Çokkeçeci

E-Fatura&E-Defter Danışmanı

 
Toplam blog
: 177
: 1692
Kayıt tarihi
: 02.11.07
 
 

İlk,Orta ve Lise öğrenimi TED Kolejinde yaptı. Bilgisayar Mühendisliği lisans eğitiminden sonra E..