Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Eylül '14

 
Kategori
Siyaset
 

Engelli bir cumhurbaşkanı niye olmasın?

Siyasette engelli kardeşlerimizin olmasını her platformda dile getirmeye çalıştık. Çünkü engellilik davasını gerçek engelli olanlar ya da engelli aileler savunabilir, yüceltebilir. Türkiye’de 8,5 milyon engelli olmasına rağmen engelliler bakanlığının olmayışı, engellilerin meclis vekil sayılarınca yok denecek şekilde az olması hakikaten içler acısı. Engelli federasyonları, dernekleri, vakıfları şunu yapmalı. Engelliliği sadece siyasetin sosyal faaliyetinden çıkarıp engelliliği siyasetin merkezine yerleştirmeli. Şu anda sadece siyasi figürler sadece engelliliği yüzeysel çözebiliyorlar.Engelliler siyasete el atmalılar. Başka çıkış yolu yok. Çünkü Türkiye’de siyasetin icraatın dümeni siyaset. Bu dümende kimler varsa hangi sosyal alanları temsil ediyorlarsa da o alanın sorunları problemleri daha kolay çözülüyor. Temennim odur ki inşallah gelecekte 550 milletvekilinin en azından 50’si engelli milletvekili, engelli bir bakan niye olmasın ki engelli bir başbakan, engelli bir cumhurbaşkanımız olur. Şu an aktif siyaset yapan Lokman Ayva ve Şafak Pavey’in daha güzel yerlerde olması gerekirdi.Engelli camiası ünlü aktif engelli siyasetçilere de sahip çıkmalıdır. İnşallah gelecekte bu temennilerimizin olacağı umudunu taşıyorum. Engelli Franklin Delano Roosevelt’in hayat  yaşamından örnek vererek sözlerime son veriyor ve bu temennilerimizin hayal olmadığını tarihe vurgu yaparak belirtmek istiyorum.

1921 yılında Franklin Roosevelt o dönemde çok büyük salgın halinde olan çocuk felcine yakalandı. Hastalığı yenmesine karşılık bacaklarına gelen felç yüzünden yaşamının geri kalan bölümünde bir daha yürüyemedi. ABD tarihinde engelli olan tek başkandır. Tekerlekli sandalyesiz bir yerden bir yere gidemiyordu ama ayağa kalkması ve ayakta durup konuşma yapması mümkün oluyordu. 1928 yılında New York eyaletine vali seçilmeyi başardı. 4 yıl valilik yaptıktan sonra da 1932 seçimlerinde ABD'nin 32. Başkanı olarak seçildi.

Roosevelt çok zor bir dönemde başkanlığa gelmişti. Roosevelt işbaşına geldiğinde ABD 1929'dan beri Büyük Buhran adı verilen tarihinin en büyük ekonomik çöküntüsü yaşamaktaydı. Nüfusun % 25'i işsizdi. 2 milyon Amerikalı evsiz barksız kalmıştı. Roosevelt Yeni Düzen (New Deal) adıyla anılan çok yönlü bir yeniden yapılanma programı geliştirdi ve ABD ekonomisi zamanla tekrar rayına oturup, hızla büyümeye başladı.[kaynak belirtilmeli]

1939 yılında II. Dünya Savaşı patlak verdiğinde Roosevelt'in başkanlığındaki ABD önce tarafsız kaldı. Ancak Japonya'nın Büyük Okyanusda ABD'ye ait olan Pearl Harbor limanına saldırmasıyla ABD birden kendini II. Dünya Savaşı'nın içinde buldu. Franklin Roosevelt savaşın hemen hemen tamamında ABD'nin başkanı olarak görev yaptı. Müttefik devletlere Almanya, İtalya ve Japonya'ya karşı liderlik etti. 1945'te savaşın son yılında müttefiklerin üstünlük sağlamaya başladığı bir dönemde aniden hastalanarak görevi başında öldü. Yerini o zamanki başkan yardımcısı olan Harry S. Truman aldı.

Franklin Roosevelt halen ABD halkının gelmiş geçmiş başkanlar içinde en çok sevdiği 4 başkandan biridir.[

Gelecekde de Türkiye’de engelli bir cumhurbaşkanı ya da başkan niye olmasın?

 
Toplam blog
: 358
: 662
Kayıt tarihi
: 22.12.12
 
 

4 Aralık 1982'de Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde doğdu.Tavşanlı Fevzi paşa ilköğretim okulu,İmam h..