Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Eylül '18

 
Kategori
Kent Yaşamı
 

Engelsiz Feribotlar

Engelsiz Feribotlar
 

İzmir Büyükşehir Belediyesi engelsiz feribot alacakmış. Bence harika bir haber zaten biz de tüm politikalarda tüm etkinliklerde evrensel tasarım ilkesi gereğince engelliler hamileler bebek arabalılar ve yaşlılarında unutulmamasını istiyoruz.

Sayın Başkanımızdan otobüs filosunda bazı eski otobüsler var bunlar engelliler için uygun değil. Düşünün tekerlekli sandalyedeki arkadaşımız otobüs bekliyor. Ve eski otobüs geliyor. Yeni otobüs gelinceye kadar durakta bekliyor. Eski otobüsleri seferden kaldırırsak yerine engellilerinde binebileceği arabalar satın alırsak çok iyi olur.

Salih Arıkan,Tel: 0506 514 96 93

***

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi Erişilebilir İki Yeni Arabalı Yolcu Gemisi Alıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, körfez ulaşımını güçlendirmek ve karayolu trafiğindeki yoğunluğu azaltmak için iki yeni arabalı yolcu gemisi daha alıyor. Yüksek standartlı 15 yolcu gemisine ek olarak üç arabalı yolcu gemisini geçtiğimiz yıllarda İzmir Körfezi’yle ile buluşturan İzmir Büyükşehir Belediyesi, ihale sürecinin ardından gerçekleşecek alımlarla daha sık ve hızlı sefer yapma imkanına kavuşacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesinin, körfez ulaşımına güç katacak iki adet arabalı yolcu gemisi için başlattığı ihale süreci devam ediyor. Yaklaşık maliyet tespiti için verilen süre geçtiğimiz ay sonunda tamamlandı. Tekliflerin değerlendirilmesi ve yasal süreçlerin tamamlanmasının ardından İzmir’in deniz filosuna son teknolojiyle donatılmış iki yeni gemi daha katılacak.

Hem çevreci hem engelli dostu

İzmir Büyükşehir Belediyesinin filosuna katacağı yeni arabalı yolcu gemileri, üstün özellikleriyle deniz ulaşımında yakalanan hız ve konforun devamını sağlayacak. Yeni alınacak gemiler 51 Araç, 10 bisiklet, 10 motosiklet ve 300 yolcu taşıma kapasitesine sahip olacak. Son teknolojik gelişmelere uyumlu dizel elektrik sisteme sahip feribotlar, daha çevreci olacak ve elektrik gücü ile hareket edecek. Yüksek manevra yeteneğine sahip pervane sistemleri ile donatılacak ve seyir hızları saatte 12 knot olacak. Kapalı yolcu salonundaki geniş camlar, yolculara panoramik bir körfez manzarası sunacak. Tam elektronik kontrol sistemi ile yönetilen gemilerde TV yayınları ve kablosuz internet, soğuk-sıcak içeceklerin ve snack yiyeceklerin satıldığı otomatik satış büfeleri, birbirinden bağımsız evcil hayvan kafesleri, bebek bakım masası, engellilere özel tuvalet, görme engelliler için Braille alfabesiyle yazılmış uyarı ve yönlendirme işaretleri, araç güvertesinde fiziksel engelli vatandaşların araçları için özel park yerleri, geminin sancak ve iskele taraflarında araç güvertesi ile yolcu güvertesi arasında erişimi sağlayan iki adet engelli asansörü ve 2-5 yaş arası çocuklar için çocuk oyun alanı bulunacak.

24.09.2018 - İHA

 

 
Toplam blog
: 1156
: 67
Kayıt tarihi
: 17.11.16
 
 

1977 Manisa Akhisar'da doğdum. 1986 İzmir Bornova İzmir Körler Okulu'na başladım. 1997 İzmir Karaba..