Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Mart '16

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
1115
 

Eti yenen ve yenmeyen hayvanlar konusunda belirsizlik var

Eti yenen ve yenmeyen hayvanlar konusunda belirsizlik var
 

NE OLMUŞ YİYELİM YANİ!


Biz ya da şimdilik hangi hayvanın etinin yenip yenmediği konusunda pek sorun yaşamıyoruz; çünkü bildiğimiz ve yediğimiz mal, davar, tavuk mavuk… Başka insanlarda/ülkelerde/inançlarda durum farklı olabilir ya da gelecek zamanlarda…

Zaruret halinde hayatta kalmak için ne bulsanız yemek zorundasınız da hani var ama hangisinin etinin yendiğini hangisinin yenmediğini bilmiyorsunuz.

Eti yenmeyen hayvanların eti şu nedenlerle yenmiyor: İnanç nedeniyle, sağlıklı bulunmadığı için, tercih edilmediği için(eti beğenilmediği için) bazı hayvanları korumak ya da yemeye değmeyeceği için.

En başta Müslümanlık olmak üzere belki diğer bazı inançlara göre de bazı hayvanların yenilmesi yasaklanmıştır ya bunların hangi hayvanlar olduğu net değildir. Bu nedenle Müslüman’sanız ve bulunduğunuz yerde bildiğiniz hayvanlardan yoksa var olan hayvanların yenilip yenilmediği ya da hangilerinin yenilebileceği konusunda kararsız kalıp aç kalabilirsiniz.

Yani bu durumda eti yenen hayvanı insanların bilmesi gerekir. Bana kalsa hiçbir hayvan kesilip eti yenmemeli ama herkesin anlayışı farklı. Zaten yeniliyorsa bu konuda böyle bilgisizlik ya da eksik/yanlış bilgi olmaz.

Koyun, kuzu, inek, dana, tavuk mavuk… Mönünüz belli.  Sizin böyle bir bilgilendirmeye ihtiyacınız olmayabilir. Zaten bu yazılar da sizin için yazılmıyor.  Dünyada yedi milyar insan yaşıyor ve bunlar et yiyorlar. Hangi hayvanın etinin yenildiğini hangisinin yenilmediğini bilmeleri gerekir.

Tamam, bunun hem hayvanların daha az kesilmesine (evcil olmayan hayvanların daha az yenmesine) neden olarak belki faydası var ama biz istiyoruz ki madem ne yapsak hayvanlar kesilip yenecek bilerek yenilsin ya da yenilmesin. Müslüman eti yenilmeyen hayvan olarak sadece domuzu biliyor. Kulaktan dolma bir şeyler duymamış olsa diğer tüm hayvanları yiyecek.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

yorum devamı... Bu bilgileri insanlara anlatabilmek yerine "GÜNAH" demek kolay geliyor.

Cemile Torun 
 13.03.2016 0:33
 

Kerim bey,Bu konuda bir yazı okumuştum içeriği domuz eti neden yenmemeliydi, barındırdığı parazitlerden dolayı kesimden sofraya gelene kadar oluşabilecek sakıncaların bulunduğu buna bağlı olarak da insanlarda tedavisi mümkün olmayan rahatsızlıkların gelişebileceği ayrıntılı biçimde anlatılıyordu anımsayabildiğim kadarıyla,selamlar saygılar

Cemile Torun 
 13.03.2016 0:32
Cevap :
Yorumunuz için teşekkür ederim Cemile hanım,sağlık ve mutlulukla kalın efendim.  14.03.2016 9:32
 

Bu konu benim de kafamı çok meşgül etmiştir aslında.At ot yer,eşek de.Ama toynaklı hayvan.Toynağı yüzünden yasaklanmış değildir tabi ki.Yasaklandığı dönemlerde özellikle savaşlar için önemli araçlardı.Ve asla kesilmemeliydi.Ama yine de ne çok yemişizdir kaçak kesilip yutturulan sahteliklerde...En güzeli aslında keklik etidir,ama onun da o sesli sevişmeleri önlüyor kendine kıyılmasını.Yine de ne zalimler vardır onlarcasını avlayıp asfalt kenarlarında satışa sunan...Selamlar.

Abbas Oğuz 
 12.03.2016 22:51
Cevap :
Nedenleri ortaya koymaya çalışan bir yapınız var.Hayvanlardan hizmet için yararlanıldığını ve bu nedenle yenilmediklerini mesela. Çok ince ve derin noktalara inmek gerekiyor ve siz de yorumlarınızda bunu yapıyorsunuz.  15.03.2016 20:34
 

Yine güzel bir konu. Bunun için birkaç belirgin ayırım var. Geviş getiren hayvanların eti yenir. Yani kedi, köpek yenmez. Çift tırnaklı hayvanların eti yenir. Yani at, eşek eti yenmez. Domuzun da çift tırnağı vardır ama geviş getirmez. Bilgisayar oyunu gibi. :) Otla beslenmeyen hayvanlar yenmez. Örneğin aslan, kaplan, yine kedi köpek yenmez. At ve eşek otla beslenir ama tek tırnaklıdır. Biz yemeyiz ama Orta Asya'da sırf yemek için sürüyle at beslerler. Geviş getirmeyen hayvan yemek asalaklar yüzünden tehlikelidir. Selamlar.

Mehmet Sinan Gür 
 12.03.2016 16:19
Cevap :
Detaylı yorumunuz için gerçekten teşekkür ederim. Çoğunu bilmiyordum, ilk defa duydum.Sağlık ve mutluluk dileklerimle Mehmet bey. Selamlar efendim.  12.03.2016 18:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6285
Toplam yorum
: 15345
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 632
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster